Néhány napja gyalogost ütött el egy ismeretlen autós Ózdon a Vasvár úton. A balesetet követően a gépkocsivezető nem nyújtott tőle elvárható segítséget, elment a helyszínről. A rendelkezésre álló adatok alapján egy személygépkocsi vezetője nem biztosított áthaladási elsőbbséget a kijelölt gyalogos-átkelőhelyen gyalogosan közlekedő 20 éves helyi nő részére, akit a járművel ellökött. A baleset következtében a fiatal lány, akit a mentősök kórházba szállítottak, könnyebb sérüléseket szenvedett.
A balesetet követően a jármű vezetője az autóból kiszállt, majd odament a lányhoz és megkérdezte, hogy érzi magát, de hirtelen visszaült a személygépkocsiba és segítségnyújtás, illetve adatainak hátrahagyása nélkül elhajtott a helyszínről.
Az adatgyűjtés során beszerzett információk alapján – a tanúk jó megfigyelőkészségének köszönhetően – a rendőrök előállították a balesetet okozó gépkocsi 54 éves helyi tulajdonosát, aki megalapozottan gyanúsítható a bűncselekmény elkövetésével. A férfi kihallgatása során elismerte a baleset okozását.
Az ügyben segítségnyújtás elmulasztása bűntett megalapozott gyanúja miatt indított büntetőeljárást az Ózdi Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztálya az elkövetővel szemben.
Információs háttér – Hogyan kell eljárnunk, amikor közlekedési baleset történik?
Erre a kérdésre vonatkozóan a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet (KRESZ) adja meg a legalapvetőbb választ.
KRESZ 58. § „(1) A balesettel érintett jármű vezetője köteles a járművel azonnal megállni, a baleset folytán megsérült vagy veszélybe került személy részére segítséget nyújtani és az esetleges további balesetek elkerülése érdekében minden tőle telhetőt megtenni.
(2) Ha a baleset halált vagy személyi sérülést okozott, a balesetről a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíteni kell és a lehetőséghez képest gondoskodni kell a nyomok megőrzéséről; a helyszínt csak az intézkedő rendőr engedélyével szabad elhagyni. Ha a baleset veszélyes anyagot szállító járművel következett be, a balesettel nem érintett járművek vezetőinek is haladéktalanul értesíteni kell a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) a balesetről, közölni kell a jármű narancssárga alapszínű tábláján feltüntetett számokat.
(3) Ha a rendőrhatóság értesítése a (2) bekezdésben foglalt rendelkezés értelmében nem kötelező, de valamelyik érdekelt a baleset miatt rendőri intézkedést kíván, és a rendőrhatóságot (a legközelebbi rendőrt) haladéktalanul értesíti, a balesettel érintett járművek vezetőinek a rendőri intézkedést meg kell várniuk.
A rendőrhatóság értesítése, illetve rendőri intézkedés hiányában az érdekeltek kötelesek személyazonosságukat és a kötelező felelősségbiztosításuk fennállását hitelt érdemlően igazolni. Ha a baleset folytán megrongálódott jármű vezetője nincs jelen, a károkozó köteles személyi adatait és biztosítója nevét erre alkalmas módon a helyszínen hátrahagyni, és az esetet a felelősségbiztosítási jogszabályok rendelkezéseinek megfelelően a biztosítónak bejelenteni.
(4) Ha – akár a (2), akár a (3) bekezdés alapján – rendőri intézkedés válik szükségessé, a rendőri intézkedés megtörténtéig a vezetőnek szeszes italt fogyasztania tilos.
(5) Személysérülést okozó baleset, illetőleg jármű kigyulladása esetében a balesettel nem érintett járművek vezetői is kötelesek a tőlük elvárható segítséget nyújtani. Tűzoltókészülékkel ellátott jármű vezetője a készüléket a kigyulladt jármű oltásához köteles rendelkezésre bocsátani.
(6) A forgalom zavartalanságát – a lehetőséghez képest – baleset bekövetkezése esetén is biztosítani kell.
(7) A baleset folytán megsérült jármű közlekedésére, kivilágítására és vontatására az 56. § (2)-(7) bekezdésének, valamint az 57. §-nak a rendelkezéseit megfelelően alkalmazni kell.”
Az Ózdi Rendőrkapitányság tájékoztatása alapján
B-A-Z. MRFK. Kommunikációs Iroda