Egy 50 éves révleányvári férfi családjával fürdeni indult a helyi Mokcsa tóhoz, a családfő azonban vízbe fulladt.
A helyi család kedden a délutáni órákban döntött úgy, hogy a nagy meleget enyhíteni fürdenek egyet a közelben lévő tóban. Megérkezésük után mindannyian a vízbe mentek, de az asszony és a gyerekek csak addig merészkedtek, amíg a víz térdig ért, ekkor megálltak. A férfi viszont megnyugtatva őket, hogy ne féljenek mert tud úszni, beljebb ment. Utána már csak azt látták, hogy elmerül, de segíteni nem tudtak neki, mert egyikük sem tud úszni. A férfit egy segítségül hívott helyi lakos csónakkal húzta partra, de már életjelet nem adott.
A helyszíni szemle elsődleges megállapításai szerint az 50 éves férfi halálát vízbefulladás okozta. Idegenkezűségre, bűncselekményre utaló adatok nem merültek föl.
A Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányság közigazgatási eljárást keretében vizsgálja a haláleset körülményeit.
Információs háttér:
Borsod-Abaúj-Zemplén Megyében a halállal végződő fürdőzések száma az elmúlt három évben szinte mindig elérte, vagy meghaladta a tízet, 2009-ben 15-en, 2010-ben 14-en, még 2011-ben 8-an fulladtak vízbe. Az idén ez már a harmadik eset. A tragédiák okai között szerepel a meggondolatlan fürdőzés, különböző egészségügyi okok, az ittasság, de ilyen tekintetben a horgászás is hordozhat veszélyeket!
Jó tanácsok vízparton tartózkodóknak:
A nyári melegben mi sem lehet kellemesebb a hűsítő habokban való megmártózásnál, azonban a fürdőzés meggondolatlan és felelőtlen magatartással veszélyessé is válhat. Borsod-Abaúj-Zemplén megye szabadvizekben – folyók, tavak – igen gazdag, ezáltal számtalan lehetőséget biztosít a fürdőzésre, a sportra, a horgászatra és a szabadidő egyéb hasznos és szórakoztató módon történő eltöltésére. Annak érdekében azonban, hogy szabadságuk valóban kellemesen teljen és gondtalanul végződjön, kérjük szívleljék meg tanácsainkat és tartsák be a fürdőzés alapvető szabályait.
A szabadvizek mentén a legbiztonságosabb a kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés. Ezeket a helyeket – előzetes mederfenék vizsgálat, valamint a parton és a vízben történő kitűzés és vízminőség ellenőrzés után – szakemberek választják és jelölik ki. Itt jelen vannak azok a feltételek, amelyek lehetővé teszik – szükség esetén – a gyors mentést.
6 éven aluli, továbbá úszni nem tudó 14 éven aluli gyermekek csak felnőtt kíséretében fürödhetnek a szabad vizekben. Az úszni nem tudó gyermekeknek mindenféleképp, de a jól úszóknak is célszerű a mentőmellény vagy a mentőgallér használata.
Minden vízijárműnek, így a csónaknak is felelős vezetője, kapitánya van, akit megválasztanak, vagy a mindenkori kormányevezős, aki a csónak végén ül. Az ő felelőssége, ha valaki a csónakból a vízbe ugrik, s belefullad. Fontos, hogy menetben lévő csónakot csak a vezető engedélyével lehet elhagyni. A vízijárművet elhagyó fürdőzőt mindaddig követni kell, amíg az nincs teljes biztonságban. A menetben lévő csónakban tartózkodóknak tilos állni, továbbá az úszni nem tudó személy mentőmellényt köteles viselni. A csónak vezetője a beszállás előtt köteles tisztázni, hogy a csónakban helyet foglaló személyek tudnak-e úszni.
Meg kell említeni a másik veszélyforrást, amelyet a számunkra ismeretlen vízterület és annak tulajdonságaiból fakadó váratlan helyzetek okozhatnak (erős sodrás, örvénylés, a mederfenék egyenetlenségei, gödrök, ahol nem ér le a láb). Váratlan veszélyhelyzetben pánik lesz úrrá a fürdőzőkön, nem hoznak helyes döntést, megrémülnek, kapkodnak, a végtagjaik „lebénulnak” és elmerülnek.
További tanácsként javasoljuk, hogy közvetlenül étkezés után, teli gyomorral, felhevült testtel, szeszesital és gyógyszer hatása alatt ne fürödjünk. Kerüljük a sekély, valamint az ismeretlen vízterületen a vízbeugrást, valamint a szív- és keringési betegségben szenvedőknél az egyedül történő fürdőzést.
Fentiekkel nem a vizektől való elijesztés a cél, hanem a megfontoltabb, józanabb gondolkodásra késztetés, magunk és társaink megóvása.
B-A-Z. MRFK Kommunikációs Iroda