2025. 01. 10. péntek

Melánia
1 EUR 414 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » Hasznos tanácsok kánikula idejére

Hasznos tanácsok kánikula idejére

KAPINFÓ:az Ózdi Rendőrkapitányság tájékoztató kiadványa
1. Általános tudnivalók
Kánikulai napokon a különösen meleg, dél körüli, késő délelőtti, kora délutáni órákat töltse otthon, munkahelyén, viszonylag hűvösben, besötétített szobában!

Nagy melegben zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel, akár többször is!
Forró nyári napokon az idősebbek ne a legmelegebb órákra időzítsék a piaci bevásárlást. Lehetőleg egész éjjel szellőztessünk!
Sose hagyjunk gyermekeket, állatokat (például kutyát) zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban! Ne hagyjunk az autóban napsütésnek kitett helyen hajtógázzal működő sprayt és gázgyújtót, mert ezek tüzet okozhatnak!
Korlátozzuk a szabad levegőn való tartózkodást a kora reggeli (6-10 óráig) és esti órákra (18-22 óráig)! Árnyékos helyen próbáljunk pihenni napközben is.
Ha túl sokáig tartózkodtunk a szabadban, akkor próbáljunk legalább 1-2 órát légkondicionált környezetben eltölteni, míg a szervezet lehűl, és ismét visszatérhet a kánikulába.
Csökkentsük a fizikai munkavégzést! Ne ilyenkor végezzük a nagytakarítást, ablakmosást. Csak az esti órákban kezdje el a befőzést, azt is állandó szellőztetés mellett!
A hajzuhataggal rendelkezők fonják varkocsba a hajukat, vagy kreáljanak kontyot belőle. Így nem fog beizzadni és háta is szellőzhet.
Fagyizáskor lehetőleg a gyümölcsfagyikat válasszuk (pl. citrom). Fanyar, savanykás ízük kellemesen hűsítő hatású, nem is szólva az egészségügyi előnyökről.

2. Étkezési tanácsok

Kánikulában számolnunk kell azzal, hogy a verejtékezéssel és párolgással leadott folyadékveszteség jelentősen megnő. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a fokozott folyadékveszteség mellett fokozott sóveszteség is jelentkezik. Verejtékezéssel átlagosan 0,15-0,20 %-os sótartalom veszteséggel számolhatunk. Ebben az esetben jelentős szerepet töltenek be a megfelelő ásványianyag-tartalommal rendelkező folyadékok, hiszen nemcsak a nátriumtartalmat kell pótolni, hanem a káliumot, magnéziumot és kalciumot is. Ne fogyasszon olyan innivalót, amely sok cukrot, koffeint vagy alkoholt tartalmaz – ezek fokozzák a szomjúságérzetet – és még több folyadékot vonnak el a szervezettől! Étrendünk legyen pároláson alapuló, zöldségfélékben és gyümölcsökben gazdag (kerüljük a „magyarosan” fűszeres nehéz húsételeket!). A forró napokon még most is kedvenc a behűtött görögdinnye, amely jól oltja a szomjat is, hisz 85-90 százalékban vízből áll. Fogyasszunk főétkezésként is salátaféléket. Emésztésük nem veszi igénybe túlságosan a szervezetünket, ezenkívül tartalmazzák az immunrendszerünk erősítéséhez szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.

3. Öltözködési tanácsok

Könnyű, világos színű, bő szabású, pamut alapanyagú ruhát hordjunk forró napokon! A nagy melegben – átmenetileg – felejtsük el a szűk topokat, nadrágokat, szoknyákat. Hordjunk inkább laza, könnyű lenvászonból készült felsőrészeket, bőszárú nadrágokat, szellős blúzokat. Idősek se viseljenek ilyenkor sötét színű, fekete ruhát, fejkendőt! Mezítláb cipőben járni kényelmes, de a lábunk gyorsan megizzadhat. Helyezzünk a cipőbe frottírból készült talpbetétet. Aki hajlamos a verejtékezésre, az viseljen nagy keretű napszemüveget (még ha nem is divatos!), amelynek kerete nem tapad szorosan az arcához.

4. Tanácsok kisgyermekes családok részére

Csecsemőket, kisgyermekeket árnyékban levegőztessünk! Ne vigyük őket a tűző napra, lehetőleg még strandon sem a délelőtt 11 órától délután 15 óráig terjedő időszakban! A kánikulában is tegyünk inkább rövid ideig tartó sétákat, lehetőleg azt is árnyékban! A strandokon is tartózkodjunk árnyékban, itt is kerüljük a tűző napot! A csak szoptatós kismamák gyermekei sem igényelnek az anyatejen kívül más folyadékot, számukra az anyatej bőven elég, a szomjat is nagyon jól oltja, ilyenkor legfeljebb gyakrabban jelzi gyermekünk, hogy megszomjazott! Szoptassunk a gyermek igénye szerint!
A gyerekek igyanak szénsavmentes ásványvizet, forrásvizet, citromos teát, lehetőleg kevés cukorral, és a cukrozott üdítőket kerüljük!
Étkezéskor főleg főzelékeket, zöldsalátákat fogyasszanak a gyermekek, és egészséges, rostdús ételekkel táplálkozzanak! Részesítsük előnyben a primőr termékek közül a mi égövünkön termő gyümölcsöket, zöldségeket!
A napégés megelőzésére használjunk magas faktorszámú fényvédő termékeket, amelyek a nap emberi egészségre ártalmas, ibolyán túli fényeit igyekeznek semlegesíteni!
Sose hagyjunk gyermeket zárt, szellőzés nélküli parkoló autóban, még árnyékban sem, mert pár perc alatt is 50-60 °C-ra tud felmelegedni az autó belseje, és a benne lévők hősokkot kaphatnak.
5. Orvosi tanácsok mindenkinek

Testünk normális körülmények között az izzadás által hűl le, de nagyon nagy hőségben elveszítheti ezt a képességét. Ilyenkor gyorsan emelkedik a test hőmérséklete, ami hőgutát okozhat. Ez igen komoly állapot, károsíthatja az agyat és más szerveket, esetenként akár halálos kimenetelű is lehet. A hőguta tünetei a vörös, forró és száraz bőr, a szapora pulzus, lüktető fejfájás, szédülés, émelygés, zavartság vagy tudatvesztés. Ha valakinél a fentieket tapasztaljuk, hívjuk a mentőket. Addig is, míg megérkezik a segítség, fontos a beteg lehűtése. Vigyük árnyékba, permetezzünk rá hideg vizet, vagy mossuk le hideg vízzel, esetleg hideg vizes kádba ültessük. Ha a levegő páratartalma nem túl magas, a beteget nedves lepedőbe is csavarhatjuk, miközben legyezzük.

Tanácsok a hőguta megelőzésére:

1) A nap égető erejétől széles karimájú kalappal, napszemüveggel és napkrémmel védje magát! Fényvédő krémmel naponta többször is kenje be a bőrét.
2) Azok, akik szívgyógyszert szednek, a vízhajtás mellett is fogyasszanak elegendő mennyiségű folyadékot a forró napokon, azaz a szokásosnál egy literrel többet.

6. Utazási, közlekedési tanácsok

Kánikulában is kell közlekedni, de nem mindegy, hogy hogyan. A hirtelen jött meleg érezteti hatását a közlekedésben is. Gyakran érezzük, hogy kicsit fáradtabbak vagyunk, sokan nem számolnak azzal, főleg az idősek, hogy a nagy meleg, még az egészséges szervezetet is megviseli, nemhogy a fáradtat, kimerültet. Az emberek a hétvégi jó időt kihasználva autóba ülnek, és a városokon kívül túrázni, ill. strandolni indulnak. A fúvott gumiabronccsal rendelkező járművek (gépjárművek, kerékpár) esetében a járművezetők a nyári időszakban, a nagy meleg miatt gyakrabban ellenőrizzék járműveik kerekének a légnyomását. A hosszabb útra indulunk a gépkocsiban utazók részére vigyünk – ha lehet hűtőtáskában – megfelelő mennyiségű folyadékot. A szeszesital fogyasztása a nyári melegben a vezetési képességet még nagyobb mértékben rontja! A nagy kánikula a járművezetők szervezetét is nagyon megterheli, a reflexek tompulnak, a vezetők még inkább türelmetlenebbek, indulatosak. A nyári időszakban meglévő jó útviszonyok ellenére is mindenhol tartsa be az adott útra megengedett legnagyobb haladási sebességet. Ha hosszabb utat kell megtenni, érdemes két-háromóránként, vagy szükség szerint pihenőt tervezni és tartani.

7. Tanácsok strandoláshoz

A kánikula a vízparton, illetve a vízben viselhető el leginkább, azonban ez felelőtlen és meggondolatlan viselkedéssel veszélyessé is válhat. Ne fürödjön közvetlenül étkezés után, teli gyomorral! Szeszesital, vagy egyéb bódító hatású szer által befolyásolt állapotban tartózkodjon a fürdőzéstől! Napozás után testét zuhanyozással, vagy más módon hűtse le, felhevült testtel soha nem menjen, ne ugorjon a vízbe! Szív és érrendszeri-, légző-, továbbá mozgásszervi betegségben szenvedők egyedül soha ne fürödjenek! Aki nem tud úszni, mély vízben ne használjon felfújható fürdőeszközt (gumicsónak, gumimatrac), azon lehetőleg ne aludjon el!


II. Bűnmegelőzés – nyáron

Ha több napra megyünk el otthonról, a lakásunk, házunk, egyéb ingatlanunk őrizetlenül maradhat. Mit tegyünk, hogy hazatérve ne betört ablakot, befeszített ajtót, betört garázskaput találjunk? A kiadvány második része ehhez nyújt segítséget:

→    A közeli hozzátartozókon, barátokon, szomszédokon kívül ne tájékoztassunk senkit a nyaralásunk időtartamáról, illetve arról, hogy hová, mennyi időre megyünk és mikor fogunk hazatérni!
→    Főleg ne az internetes közösségi oldalakon keresztül „posztoljuk” ki ezen információkat, hiszen a bűnözők számára nagyon fontos útmutatókat teszünk így közzé!
→    A levelesláda ürítését bízzuk rá valakire, akiben megbízunk, hogy a levelekkel, reklámanyagokkal degeszre tömött postaláda ne keltsen feltűnést az ilyen alkalmakra váró tolvajok szemében! Ne hagyjunk szemeteskukát a ház előtt a szemétszállítási időn kívül.
→    Gondoskodjunk a fizikai biztonsági eszközökről (kerítés, nyílászárók, stb. zárt állapota), illetve lehetőség szerint használjunk elektronikus vagyonvédelmi eszközöket (pl. riasztó) is!
→    A kertes házzal rendelkezők ne hagyjanak az utcáról s jól látható helyen, de egyébként az udvaron elzáratlanul sem könnyen mozdítható, értékes vagyontárgyakat, szerszámokat (pl. fűnyíró, stb.), mert ezek amellett, hogy vonzzák a tolvajokat, esetleg egy későbbi, súlyosabb betöréses lopás alapjául is szolgálhatnak, ha a tolvaj a kertbe a szerszámokért bejutva azt látja, hogy a lakás, a ház üres.
→    Kérjünk meg egy megbízható embert, hogy távollétünk időtartama alatt felügyelje ingatlanunkat!
→    Zárjuk el a gáz- és vízszelepeket a személy- és vagyonbiztonság megóvása érdekében!
→    Az üdülőt se hagyjuk úgy hátra a strandoláskor, hogy akár a kertjében, akár a nyílászárókon keresztül az ingatlanon belül is jól látható helyen hagyunk értékes vagyontárgyakat, ne hozzuk kísértésbe az alkalmi tolvajokat, betörőket sem!
→    Iratainkat jól eldugott helyen tároljuk, gondoskodjunk megőrzésükről!
→    Bankkártyát és PIN kódot soha ne tároljunk együtt!
→    Nagyobb mennyiségű készpénzt ne tároljunk egy helyen, inkább több helyen, egymástól szétosztva!
→    A hátrahagyott autóban – az utastérben, jól látható helyen – ne hagyjunk drága műszaki cikket, nem csak az eltulajdonítás veszélye, hanem a szétolvadás, megrongálódás veszélye miatt!
→    A hátrahagyott, lezárt autóban ne hagyjuk sem gyermekeinket, sem állatainkat – akár kis, jelentéktelennek tűnő időre sem – felügyelet nélkül, őrizetlenül!
→    A strandon, amennyiben arra lehetőség van, használjunk kabint az értékeink tárolására, vagy vegyük igénybe az értékmegőrző szolgáltatást! Kisebb értéktárgyaink (papucs, naptej, törölköző, stb.) összecsomagolva, a medencéktől, illetve a vízből jól látható és így felügyelhető helyen legyenek! Ha megoldható egyikünk mindig maradjon az értéktárgyak mellett!
→    Zsúfolt tereken, tömegközlekedési eszközökön az állandó testi őrizetünkben tartott tárgyakat folyamatosan felügyeljük, hátizsákunk hátsó zsebében ne tároljunk pénz-, illetve irattárcát, mobiltelefont! A táskáinkat zárjuk be zipzárral, vagy egyéb módon, illetve pénztárcát, más értéktárgyat ne rakjunk a telepakolt kosár tetejére!

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

A mellimplantátumok története
A női szépség és harmónia kifejezésében a mell mindig is kiemelkedő szerepet kapott. A mellnagyobbítás, ahogyan ma ismerjük, hosszú fejlődésen ment ke…

További cikkek

Újra összejöttek a Szomszédok
Újra összejöttek a Szomszédok! Janka, Jutka és Feri a régi szép időket elevenítették fel, ahonnan nem hiányozhatott természetesen a nagynéni konyakos …

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés