A szombati szlovák választásoknak csupán egyetlen pozitív eredménye van, Ján Slota szélsőségesen magyarellenes Szlovák Nemzeti Pártjának (SNS) kiesése a parlamentből. A korábbi kormányzása idején magyarellenes törvényeket alkotó Smer fölényes győzelme azonban tovább fogja rontani a felvidéki magyarság helyzetét. A voksolás az elkötelezett magyar érdekképviselet újabb súlyos vereségét is eredményezte: a Magyar Koalíció Pártja (MKP) nem jutott be a törvényhozásba. Bekerült viszont a szlovák-magyar békés együttélés fontosságát hirdető vegyespárt, a Most-Híd. A Bugár Béla vezette formációnak az elmúlt két évben lett volna lehetősége, hogy kormánypártként érdemi előrelépéseket tegyen akár a nyelvtörvény, akár az állampolgársági törvény megváltoztatása érdekében, áttörés azonban egyik területen sem történt. A magyarok többsége mégis rájuk szavazott.
Súlyos figyelmeztetés ez a Kárpát-medence többi magyar közössége számára, és komoly felelősséget ró a külhoni magyar politikai vezetők mindegyikére is. Trianon pusztító következményei egyre inkább visszafordíthatatlannak tűnnek; egyik elszakított nemzetrészünk végveszélybe került, mivel már nemcsak létszámában szenvedett súlyos vesztességet, hanem identitásában is tragikusan meggyengült. Az elmúlt évek során világossá vált ugyanis, hogy az etnikai elv feladása egy nemzeti közösség politikai önszerveződése során valójában az asszimilációs politika elfogadásának első lépését jelenti, és hosszútávon az egész közösség önfeladásához vezet.
De súlyos figyelmeztetést jelentenek az eredmények a magyar kormány számára is. Hogyan is várjuk el az elcsatolt területeinken élő nemzettársainktól, hogy bátran és büszkén vállalják magyarságukat, ha eközben nem érzik a hátuk mögött az anyaország védelmét és határozott kiállását, nem érezhetik azt, hogy Magyarország érdemben fellép az őket ért jogsértések ellen? Hogyan bízhatunk a megmaradásban akkor, amikor nem kapnak segítséget és támogatást a szlovák állampolgárságuktól megfosztott felvidéki magyarok?
Az utolsó utáni órában vagyunk! A szerb EU-csatlakozás román vétója bebizonyította, hogy nemcsak szükséges, de lehetséges is az unión belüli határozottabb nemzeti érdekérvényesítés. A magyar kormánynak ideje tehát szakítania a megalkuvással, az önfeladást elősegítő diplomáciával, és végre a leghatározottabban kiállnia az elszakított magyarság érdekében! Addig, amíg még van kiért.
Szávay István országgyűlési képviselő, a Jobbik Nemzetpolitikai Kabinet elnöke