Pénteken a Svájci Nagykövetség rezidenciáján ünnepélyes keretek között írták alá a Svájc és Kazincbarcika között köttetett regionális fejlesztési megállapodást.
A Svájci Hozzájárulási Program támogatásával „Munkahelyteremtés fejlesztése Kazincbarcikán” elnevezéssel, együttműködési megállapodás aláírására került sor pénteken. Kazincbarcika Város Önkormányzata három kistérségi településsel karöltve a tervek szerint 2012 és 2015 között egy 6.2 millió svájci frank, vagyis 1.5 milliárd forint összegű fejlesztési programot valósít meg. Ehhez a svájci alap közel 4.9 millió svájci frankot, vagyis 1.2 milliárd forintot biztosít, a többi forrást pedig a kedvezményezettek és projektpartnerek fedezik.
Népességmegtartás munkahelyteremtéssel
A nagyszabású program átfogó célja a népességmegtartás érdekében a közép-és hosszú távú munkahelyteremtés keretfeltételeinek megteremtése Kazincbarcikán és a kistérségben. A fejlesztés során alapelv, hogy a város és a kistérség közösségét mobilizálják, a szellemi tőkét bevonják a programok megvalósításába, a kihasználatlanul álló ingatlanokat újrahasznosítsák, továbbá a kistérség egyedi értekeire fókuszálják a figyelmet.
Stratégiai célként az üzleti környezet fejlesztésével a munkahelyteremtés ösztönzése, a helyi identitás erősítése és a kazincbarcikai kistérség imázsának erősítése fogalmazódott meg.
A célok megvalósítása során több projektre kerül sor: a jelenleg kihasználatlanul álló volt Központi Általános Iskola épületében Üzleti Szolgáltató és Inkubációs Park-ot alakítanak ki mintegy 4109 m2-en. Új tevékenységek bevezetését, piaci igények kielégítését szeretnék generálni, melyek komoly ösztönző hatással lesznek a munkahelyteremtésre, s várhatóan a mikrovállalkozások növekedésére. Ennek érdekében egy 1 millió svájci frank összegű pályázati alap áll a vállalkozók rendelkezésére, mellyel érdemben is ösztönözni tudják új vállalkozások térségbe, Kazincbarcikára történő telepedését.
Fenntartható fejlődés a helyiekért
A program során egyéb fejlesztések is megvalósulnak: Kazincbarcikán megújulhatnak, modernizálódhatnak a közterületek, fesztiválok és színes kulturális, társadalmi rendezvények kapnak helyet a projektben, kiemelten a képzőművészet vonalán. A mottó a kreatívan „Újat, egyedit alkotni” lesz, legyen szó akár építészetről, képzőművészetről, akár konferenciákról, találkozókról, zenei, vagy gasztronómiai rendezvényekről, alkotótáborokról. A cél a város gazdaság- és turizmusfejlesztése, a helyi lakosság identitásának erősítése. Sajókazán a Radvánszky-kastélyban kiállító-, konferencia és tehetséggondozó központ létesül, illetve állandó jelleggel egy különleges órakiállítás nyílik. Bánhorvátiban a Damasa-tanösvény kiépítése és felszerelése, a helyi falumúzeum felújítása a fejlesztési cél. Rudabányán pedig a legnagyobb helyi értékre építve Rudapithecus Park létrehozása a program alappillére.
A Svájci Hozzájárulás keretében Szitka Péter polgármester jelenlétében Christian Mühlethaler, svájci nagykövet és Simó Balázs, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség főosztályvezetője írták alá a megállapodást.