Nem kapott állami ösztöndíjas keretszámot a gazdász- és jogászképzésre a Miskolc Egyetem. Tanár is csak 40 kell.
Összesen 2015 új diák tanulhat állami ösztöndíjjal a Miskolci Egyetemen a 2012 szeptemberében induló tanévben: ebből 1110-en alapképzésen, 805-en mesterképzésen, 100-an pedig felsőfokú szakképzésen vehetnek részt. A részösztöndíjas keretszám 720. Mindez azt jelenti, hogy az alapképzésben a tavalyihoz képest 343-al csökkent az állami finanszírozású, állami ösztöndíjas képzésre felvehetők száma, igaz, a mesterképzésben 176-al nőtt.
Alább prof. Dr. Patkó Gyula közleménye, változtatás nélkül:
„Újra főváros centrikus keretszámok
Az újonnan meghatározott állami ösztöndíjas keretszám az előzetes adatok alapján vártnak megfelelően alakult a Miskolci Egyetemen. Az Észak-magyarországi régióban vezető szerepet betöltő felsőoktatási intézmény rektora, prof. dr. Patkó Gyula sajnálattal tapasztalta, hogy a jelenlegi felvételi rendszer konzerválja a főváros-vidék közti aránytalanságot. A mérleg az ELTE és a Corvinus példájára utalva az előbbi felé billen, így az adatok első értékelése alapján a jövőre nézve aggasztónak találta a rektor a vidék szakember-ellátottságának alakulását.
Ami a konkrét számokat illeti: a tavalyihoz képest 343-al csökkent alapképzésben az állami finanszírozású, állami ösztöndíjas képzésre felvehetők száma, míg a mesterképzésben 176-al többek részesülhetnek az idén állami ösztöndíjas képzésben összegyetemi szinten.
A térség súlyos pedagógushiányához fog vezetni a tény, hogy az évekkel korábbi 1300-as sárospataki diáklétszámot tekintve most csak 40 állami ösztöndíjas helyet kapott a Comenius Főiskolai Karon. A gazdász-, illetve jogászképzés pedig minden állami finanszírozású helyet elveszített. Két, az adott tudományterületen országosan vezető karról van szó: míg a Gazdaságtudományi Kar két Felsőoktatási Minőségi Díjjal, addig a jogi kar az országban egyedülállóként két Kiválósági díjjal rendelkezik, s egyebek mellett oktatói minősítettségben is országos listák élén állnak.
Patkó Gyula az egyébként is komoly nehézségekkel küszködő régió jövőjére nézve tartja szomorúnak a számok alakulását, hiszen pillanatnyilag nem mérhető fel, hogy hányan tudják majd és milyen mértékben vállalni a képzések önköltségét. A rektor hangsúlyozta ugyanakkor: a régióban élők anyagi gondjaira is tekintettel a Miskolci Egyetem vezetői mindent megtesznek a költségek alacsonyan tartásáért, s várják a jelentkezőket”.
2012-es állami ösztöndíjas keretszámok a Miskolci Egyetemen:
Alapképzések
Bölcsészettudomány: 65
Gazdaságtudományok: 0
Informatika: 160 + 200 rész
Jogi: 80
Műszaki: 500 + 480 rész
Művészet: 45
Orvos- és egészségtudomány: 160 + 15 rész
Pedagógusképzés: 40
Társadalomtudomány: 30
Természettudomány: 30 + 25 rész
Alapképzések összesen: 1110 + 720 rész
Osztatlan (jogász) képzés: 0
Felsőfokú szakképzések összesen: 100
Mesterképzések
Bölcsészettudomány: 45
Gazdaságtudományok: 150
Informatika: 50
Jogi: 23
Műszaki: 335
Pedagógusképzés: 150
Társadalomtudomány: 40
Természettudomány: 12