2024. 11. 25. hétfő

Katalin
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Hírek » Sport » Magyar sikerek a szánhúzó Európa-bajnokságon

Magyar sikerek a szánhúzó Európa-bajnokságon

2011. november 17-20. között volt a fajtatiszta szánhúzókutyák hómentes Európa-bajnoksága Szlovéniában, Smlednikben.
Magyarországot 6 versenyző képviselte és 1 arany, 2 ezüst és 1 bronzérmet szereztek.
A táv 4,7 km illetve 8 km volt, melyet egymás után 3 napon kellett teljesíteni és az összesített időeredmény adta ki a végső helyezéseket.

Aranyérem
Köffer Kitti (2 kutyás scooter junior kategória), felnőttek között pedig 4. helyezett.

Ezüstérem
Köffer Lajos (6 kutyás szibériai husky fogat)
Tulipán Szilveszter (1 kutyás kerékpáros samoyed-del)

Bronzérem
Csizmadia Blanka (kutyás futás junior kategória)

4. helyezett
Rosner Gábor (két kutyás alaszkai malamut fogat)

6. helyezett
Domonkos László (kutyás kerékpározás két szibériai huskyval)

A következő időszak nemzetközi tervei:
2012. január 22-23. Mátra-kupa, nemzetközi szános verseny
2012. február 4-5. Dobogókő, nemzetközi szános verseny
2012. február 9-12. szános sprint Európa-bajnokság, Tarvisio/Olaszország.
A szános EB-n a magyar csapat részvétele támogatók hiányában bizonytalan.

2014. novemberében Magyarországon kerül megrendezésre a fajtatiszta szánhúzókutyák hómentes Európa-bajnoksága Nyugat-Magyarországon (edzőkocsis, kutyás futó, kutyás kerékpáros és scooter kategóriák).
Helyszín és szponzorok még keresés alatt.

 

Mit kell tudni a szánhúzó versenyekről?

Jól tudjuk, hogy minden kutya szeret futni, mozogni, ám a sok fajta között van olyan típus, amely kifejezetten szánhúzókutya. Ezek az alaszkai malamut, a samoyed, a grönlandi kutya, és szibériai husky. Ők genetikailag kizárólag erre „szakosodtak” a múlt során, tehát mind testfelépítésükben, izomzatukban és viselkedésükben a legalkalmasabbak a szánhúzásra.

Világszerte, sőt hazánkban is a versenyzés két formában létezik:

Az egyik minden fajta, sőt keverék kutyákkal, törzskönyv nélkül is lehetővé teszi a fogathajtást, ez az IFSS/ESDRA irányvonalát követi.
A másik a kifejezetten törzskönyvezett szánhúzó fajtákkal versenyeztet, a „legtehetségesebb”’ fajtát, a huskykat külön kategóriába indítva.
Ez lehetővé teszi, hogy az inkább kitartó, ám kicsit lassúbb fajták ne szenvedjenek hátrányt a rövidtávú versenyeken, egyenlő esélyekkel álljanak rajthoz.
Hazánkban az ÉSZKSK, mint a világszervezet (FISTC) magyarországi tagja képviseli ezt az irányvonalat.

Mind a fajtatiszta, mind a másik rendszer szerinti világszervezet rendez rövidtávú (sprint), középtávú (mid. distance) és hosszú távú „maratoni” versenyeket. Hazánkban inkább csak sprint versenyeket rendeznek, nyilvánvaló okokból, ugyanis az éghajlati és terepviszonyaink ehhez megfelelőek.

A leghíresebb hosszú távú versenyek az Iditarod, melyet a híres „szérumfutam” emlékére rendeznek meg ma is, Európában az Alpinroad a legnagyobb erőpróba.

Mivel szánhúzó sportról van szó, ezért most a fajtatiszta szánhúzókutyákkal való sportolás néhány alapvető tudnivalóját ismertetjük, a hómentes versenyzési lehetőségekkel bővítve.

Rajthoz állni csak 15 hónaposnál idősebb (egyes versenyeken 18 hónapos kor az előírás), FCI törzskönyvvel, érvényes oltási könyvvel rendelkező kutyával lehet. A szabályos felszerelést (kötélzet, forgókarabinerek, párnázott speciális sporthám, szánok, edzőkocsik fékei, és a sérült kutya szállító zsák), a kutyák kondícióját, oltásait, a fajtatisztaságot és a törzskönyveket is ellenőrzik.

Havas időszakban szános fogatok versenyezhetnek kutyák száma (2, 4, 6, 8, open) és fajtája szerint kategorizálva (külföldi Eb, Vb futamokon különböző távon), a pulka kategória az, melyet választhat egy ill. két kutyával versenyezni vágyó. A síjöring szintén 1 vagy 2 kutyás kategória.
Mindkettőnél a hajtó sífutó, a különbség az, hogy a pulkánál a kutya egy kisebb szánt is húz.

Hómentes időben (hazánkra ez a jellemzőbb) a kutyafogatok szán helyett kerekes edzőkocsikkal ( 3 illetve 4 kerekű) rajtolnak, a pulka megfelelője a kerékpáros-kutyás kategória, a síjőringé pedig a kutyás-futó (ebben a kategóriában általában külön indítjuk, díjazzuk a női és férfi és gyerek versenyzőket).

Kutyás futás: szükséges hozzá deréköv a futóra, hám a kutyusra, és egy, a kettejüket összekötő rugalmas kötélzetre.

Kutyás kerékpározás: szükséges hozzá egy mountainbike, egy hám a kutyusra, és a kerékpárt és a kutyát összekötő rugalmas kötélzet.

Kutyafogat esetén szükséges egy  3 vagy 4 kerekű (kerékpár alapokon nyugvó) edzőkocsi elé kötik be a kutyákat, a kutyák számától függően.

Scooter: a hajtó egy „terep rolleren” állva segíti az elé bekötött egy vagy két kutyát.

A szánhúzás sem a hajtóra, sem a kutyákra nézve nem veszélyesebb, mint bármely más. A költségek szemszögéből viszont az egyik legdrágább sportok közé tartozik a kutyafogathajtás.

Minden esetre nagyon fontos a felszerelések műszaki állapotának tökéletessége, a kutyák edzéstervének elkészítése, a szezon kezdetkor a fokozatosság elvének betartása,
a megfelelő minőségű takarmányozása a kutyáknak, figyelembe véve a „pihenő” és „aktív” időszakokat.

Az eredményekre kihat a hajtó és a kutya közti kapcsolat. A szánhúzófajták felkészítésénél és versenyeken is szigorúan tilos a durva, agresszív bánásmód, ilyen esetben a hajtót kizárják a versenyzésből. Nagy melegben (15-18 fok felett) ne dolgoztassuk a kutyákat.

A sport nem csak a profiké! Mindenki elkezdte valahogyan, könnyű kedvet kapni a versenyzéshez. Ha megfelelő segítséggel fog hozzá, hamar eredményessé válhat kitartással, szorgalommal mindenki.
Sportklubunk, az Északi Szánhúzókutyások Sport Klubja rendszeres időmérő edzésekkel, szakmai tanácsadással várja a hobby, vagy kezdő sportolókat is.

 

MI LESZ A SPORTKUTYÁSOKKAL, HA BEVEZETÉSRE KERÜL AZ EBADÓ?

Sajnos ez a kérdés, mint bárd lóg a levegőben, hisz a sportkutyák adómentességét nem tették be a jogszabályba, pedig számtalan dicsőséget hoznak Magyarországnak minden évben.
Bármelyik területre is gondoljunk, mint agility, flyball, kutyás frisbee, canicross, bikejöring, őrző-védő kutyák, és persze a kutyafogathajtás.
Egy szánhúzóversenyző például 10-20 kutyát is kell, hogy tartson, hogy jó eredményeket tudjon elérni. Ki tudja kifizetni a kutyánként akár 6000 Ft ebadót?

Adómentességet a jogszabály szerint az kaphat, akinek ivartalanítva van a kutyája. Ha ivartalanítva lesznek, hogy adómentességet kaphasson a gazda, az viszont annyira visszaveti a sportkutyák teljesítményét (az ivartalanítás miatt még a leggondosabb etetés mellett is általában elhíznak a kutyák), hogy örökre abba kell hagyják a versenyzést.

LEHET, HOGY MEGSZŰNIK A SPORTKUTYÁZÁS MAGYARORSZÁGON?

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp