A Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja (EMCDDA) által ma kibocsátott 2011-es éves jelentés szerint Európában viszonylag stabil a kábítószer-használat. Néhány pozitív jel arra utal, hogy a kokainhasználat valószínűleg elérte csúcspontját és a fiatalok körében tovább csökken a kanabiszfogyasztás. A legelterjedtebb kábítószerek használatának stabilitását azonban új jelenségek fenyegetik, mint például a szintetikus kábítószerek elérhetőségének növekedése, az új kábítószerek gyors megjelenése, valamint többféle kábítószer (polidrog) egy időben történő, széles körű fogyasztása. A jelentés kiemeli továbbá az intravénás kábítószer-használók körében a HIV-járványok potenciális megjelenésével kapcsolatos új keletű aggályokat.
Cecilia Malmström belügyekért felelős uniós biztos a következőket fűzte hozzá a jelentés megállapításaihoz: „Üdvözlöm az EMCDDA legfrissebb jelentését. Ugyanakkor felhívom a figyelmet arra, hogy noha pozitív tendenciák figyelhetők meg a kokain- és kannabiszhasználat tekintetében, továbbra is indokolt az éberség, különösen az újabb szintetikus anyagok fogyasztása kapcsán. A bűnüldöző hatóságoknak is folytatniuk kell a kábítószer-kereskedelem mögött álló szervezett bűnözői csoportokkal szembeni fellépést. A Bizottság továbbra is szilárd elkötelezettséggel támogatja ezeket az intézkedéseket, ezért hamarosan javaslatot teszek a bűncselekményekből – így a kábítószer-kereskedelemből – származó jövedelmek elkobzására és visszaszerzésére irányuló szabályozásra.”
Előzmények
Európában a 15–64 évesek között hozzávetőleg 14,5 millió polgár próbálta már ki a kokaint élete során, tavaly pedig mintegy 4 millióan használták ezt a kábítószert. A kokainfogyasztásról készült legutóbbi felmérések pozitív tendenciát mutatnak a leginkább érintett országokban. A fiatalok (15–34 évesek) körében való kokainhasználat tavaly például némi visszaesést mutatott Dániában, Spanyolországban, Olaszországban és az Egyesült Királyságban (négy ország azon öt ország közül, amelyekben a legmagasabb a fogyasztás szintje).
Körülbelül 78 millió európai polgár – a 15–64 évesek között ötből egy felnőtt – próbálta már ki élete során a kannabiszt, tavaly pedig mintegy 22,5 millióan használták. A kanabisz tehát még mindig a leggyakrabban használt illegális kábítószer Európában. A legfrissebb európai adatok azonban megerősítik, hogy a fiatal felnőttek körében általánosságban stabilizálódik, illetve csökken a kanabiszfogyasztás.
A jelentés szerint macska-egér játék folyik a kábítószer-prekurzorok, vagyis az illegális kábítószerek előállításához használt vegyi anyagok terén. A jelentés bemutatja azokat a kifinomult technikákat, amelyeket a szintetikus drogok előállítói alkalmaznak a kábítószer-prekurzorok eltérítésének megelőzését szolgáló szabályozások megkerülésére. Ilyen technikák például a következők: a kábítószer-prekurzorok szintetizálása elő-prekurzorokból, vagy nem ellenőrzött vegyi anyagként való elrejtése, amely a behozatal után ismét ellenőrzött lesz. Ezt a jelenséget illusztrálják az ecstasy piacán történt legutóbbi változások.
Növekvő kihívást támaszt az új, nem ellenőrzött (gyakran „legális kábítószerként” értékesített) pszichoaktív anyagok gyors elterjedése. A jelentés alapján 2010-ben (a 2009. évi 24-hez képest) 41 új kábítószert jelentettek be az EMCDDA-nak és a Europolnak. A ma bemutatott 2011-es előzetes adatok azt mutatják, hogy e téren nem mutatkozik csökkenés. 2011-ben eddig 39 anyagot jelentettek az európai riasztási rendszeren keresztül. A „legális kábítószerek” internetes forgalmazóiról készült legfrissebb, 2011. júliusi EMCDDA-felmérés rekordszámú, 600 olyan online üzletet azonosított, amelyek feltehetően pszichoaktív termékeket forgalmaznak, továbbá új termékek széles kínálatát tárta fel.
Végül Európában még mindig a heroinfogyasztás a kábítószerrel kapcsolatos betegségek és elhalálozások leggyakoribb oka. Az EMCDDA becslései szerint az ópiumszármazékokat rendszeresen fogyasztók száma az Unióban és Norvégiában meghaladja az 1,3 milliót. Európában a speciális kezelésben részesülők mintegy fele az ópiumszármazékokat jelöli meg kábítószer-problémája fő okaként. A mai jelentés kiemeli a heroinon kívüli többi ópiumszármazék fogyasztásával, valamint az intravénás kábítószer-használók körében a HIV-járványok potenciális megjelenésével kapcsolatos új keletű aggályokat.
A Bizottság célja továbbá, hogy a kábítószer-kereskedelem elleni hatékonyabb fellépés érdekében új szabályozást javasoljon az ebből származó jövedelmek elkobzására és visszaszerzésére vonatkozóan. A kábítószer-kereskedelem mögött álló forgalmazási láncot gyakran a nyereségre törekvő szervezett bűnözők biztosítják. Ebből következően a bűnözőket nemcsak börtönbüntetéssel kell sújtanunk, hanem meg kell őket fosztanunk a pénzügyi haszontól, gépjárművektől és ingatlanoktól is, hogy a szervezett bűnözés hosszú távon kevésbé legyen nyereséges.