Halasi Imre a miskolci színház jelenlegi igazgatója nem akar pályázni a színház Nonprofit Kft. vezetői posztjára. Ugyanis nem látja az együttműködési szándékot. Lapszemle.
„2012-től Miskolc városa kulturális intézményeit, beleértve az előadó művészeti, illetve a közművelődési és közgyűjteményi törvény hatálya alá esőket is, gazdasági társaság, azaz nonprofit kft. formájában kívánja működtetni. A Miskolci Nemzeti Színház esetében ez azt jelenti, hogy a színház, mint intézmény 2012. május 31-ig működik. Ugyanakkor 2012. februárjában megalakul a Miskolci Nemzeti Színház Nonprofit Kft., amely átveszi az intézmény feladatait, s a következőkben az önkormányzat már a gazdasági társasággal köt közszolgáltatási szerződést. (…) Az intézmény nemzeti státuszának biztos elnyerése érdekében, amennyiben a közgyűlés jóváhagyja, pályázatot hirdet meg a város a Miskolci Nemzeti Színház Nonprofit Kft. vezetői posztjára. Így Igazgató úr vezetői mandátuma mindössze hat hónappal rövidül meg”. Többek között ezt írja dr. Kriza Ákos, Miskolc polgármestere abban a levélben, melyet Halasi Imrének, a Miskolci Nemzeti Színház 2012. december 31-ig kinevezett igazgatójának küldött szerdai sajtótájékoztatója előtt néhány órával.
Halasi Imre a polgármester levelével kapcsolatban az ÉszakOnline-nak elmondta : meglehetősen improvizatívnak tűnik ez az új koncepció. Két héttel ezelőtt ugyanis, amikor a polgármester magához rendelte őt, s megpróbálta távozásra bírni, illetve amikor a közgyűlés döntött az önkormányzati biztos kinevezéséről, ilyesmiről még szó sem volt. Halasi Imre szerint ha ez az elképzelés már akkor szerepelt volna a városvezetés tervei között, akkor az ő leváltásához nem lett volna szükség önkormányzati biztos kinevezésére (amely nem mellesleg ráadásul pénzügyileg még indokolatlan is volt), a gazdasági társasággá alakítással elegánsan eltávolíthatták volna őt a direktori posztról. Megjegyezte azt is, hogy maga a levél is sebtében készülhetett, hiszen május 31-e és december 31-e között a dr. Kriza Ákos levelében állítottakkal szemben nem hat, hanem hét hónap van.
Az MTI tudósítására, miszerint „Kriza Ákos nem hagyott kétséget afelől, hogy Halasi Imre jelenlegi direktortól megválnak” reagálva Halasi Imre az ÉszakOnline-nak elmondta: dr. Kriza Ákos mai levelében nem zárta ki a további együttműködés lehetőségét. Egészen pontosan a következőket írta: „A jogváltással, és az általa szolgált célokkal egyetérteni tudó, a város megújítandó kulturális életében részt venni szándékozó intézményvezetők bizonyíthatják rátermettségüket és folytathatják munkájukat a gazdasági társaság élén is. Amennyiben ez Önnek is szándékában áll, várjuk a pályázatát”. Ennek ellenére nem kíván pályázni, hiszen az elmúlt hónapok történései bebizonyították, hogy – mint Halasi Imre fogalmazott – „ezzel a városvezetéssel én nem találok hangot”. Szerinte egy színház működtetéséhez partnerekre, együttműködésre van szükség, ha ez nincs meg, „akkor csak rugdosódni lehet, az adok-kapok viszont nem az én műfajom” – fogalmazott az igazgató .
Forrás: Észak Online
A Színház.hu korábban már kérdezte leváltásáról Halasi Imrét:
Mi történik Miskolcon?
Halasi Imre: Az történik, ami mindenhol Magyarországon. Nem csoda ért el minket.
Számított a fejleményekre?
Halasi Imre: Igen, körülbelül egy éve számítok rájuk. Mondtam is a barátaimnak, családtagjaimnak, hogy csak arra vagyok kíváncsi, milyen sítlusban és formában fognak eltávolítani. Egyébként nem hiszem, hogy ebben a dologban én vagyok a főszereplő, hanem a miskolci színház. Azt a helyzetet kell hangsúlyozni, hogy augusztus óta az intézménynek 88 millióval kevesebb a költségvetése, ezt úgy hívja a városvezetés, hogy zárolás. Bár október vége közeleg, semmi hír nincs arról, hogy a zárolást feloldják-e. Ha nem teszik, az ország egyik legnagyobb színházi hajója, öt játszóhellyel, évi 420 előadással, több, mint 100 ezer nézővel és több, mint 270 közalkalmazott és 100 számlás dolgozóval megáll a nyílt vizen és nem tudom ki fogja kikötőbe vontatni.
A zárolás nem az ön leváltásáról szól?
Halasi Imre: Ez nem ilyen egyszerű. Színházigazgatók jönnek, mennek. Ez természetes. Ami „sivalkodnivaló” az a veszély, hogy egy ekkora színház leállhat. Szívesen eleget teszek a polgármester kérésének, hogy távozzak, ha azt mondaná, hogy cserébe visszaadja a színház 88 millió forintját. De nincs ilyen alkupozíció..
Forrás:szinhaz.hu