Alig 4 hónap alatt valósult meg Sátoraljaújhelyen annak a napelemes rendszernek a kiépítése, mely 14 000 000 Ft-os EU-s támogatás segítségével jött létre /KEOP-4.2.0/A/11-2011-0072/.
Sátoraljaújhelyen, a Zempléni Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítványnál megvalósult projekt keretében egy közüzemi hálózatra visszatápláló 24 kW névleges teljesítményű fotovoltaikus (napelemes) rendszert építettek ki. A kivitelezés július 1-én indult és az átadás október 24-én történt meg.
A fotovoltaikus rendszerek a nap energiáját közvetlenül alakítják át elektromos energiává, az így előállított energia az áramszolgáltatóktól származó energiákkal azonos, ezért ez alkalmas minden a háztartásban található elektromos eszköz működtetésére. A fotovoltaikus úton előállított energiával nem fogyasztjuk a fosszilis energiahordozókat, valamint így nem bocsátunk ki széndioxidot sem, mely jelenleg a legnagyobb mennyiségben termelt üvegházhatású gáz, így aktívan lépést teszünk a környezetünk védelme érdekében. Karbantartási igénye minimális, működése zajtalan, mivel nem tartalmaz mozgó alkatrészt.
Az energetikai számítás szerint a rendszer évente átlagosan 27 600 kWh villamos energiát termel meg, mely évente 25,67 t CO2 kibocsátás csökkenést eredményez.
A rendszer főbb elemei a kristályos technológiával készült 98 db Bosch típusú 245 W névleges teljesítményű napelem cellák, valamint 2 db SMA Tripower 12000 TL típusú inverter. A telepítés során a napelemek a Zempléni Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány székhelyének, a Zemplén Európa Háznak a tetejére kerültek és az Émász hálózat csatlakozási pontjára táplálnak vissza.
A beruházás az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásában valósult meg, a támogatás összege: 14 502 000 Ft. A beruházás teljes /bruttó/ értéke: 30.212.500 -Ft.
A Zempléni Regionális Vállalkozásfejlesztési Alapítvány 20 éve 1991. június 07-én alakult a Zemplén térség – Hegyalja, Bodrogköz, Hegyköz – rendkívül súlyos gazdasági, foglalkoztatási helyzetének enyhítését segítő, vállalkozások létrehozását, fejlesztését szolgáló tervek, programok kidolgozására, végrehajtására. Az alapítvány fő célja: a kis- és középvállalkozások létrehozásának, fejlesztésének támogatása, és a régió fejlesztése.
Működése kezdetétől részt vesz a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány hálózati munkájában. Az információs szolgáltatás mellett a Vállalkozói Központ kidolgozott és végrehajtott több interregionális és térségi gazdaság-, terület-, és vállalkozásfejlesztési programot. A működést és programjaikat hazai és nemzetközi pályázatok útján és vállalkozói bevételből finanszírozzák.
Fontos céljuk a Zemplén Eurorégióban az alternatív-, zöldenergiahasznosítás elterjesztése!