Sajtóhírek szerint a kormány arra készül, hogy bevételük döntő részét elvonja az önkormányzatoktól, miközben adókivetési jogot adna nekik, amivel pótolhatják az így kieső összeget. Az Orbán-kormány tehát közvetve ismét a lakosság terheit növeli, csak a felelősséget gyáva vállalni. Az LMP meglepve értesült arról, hogy az önkormányzatok gazdálkodását érintő törvényjavaslatok meghatározó elemei már a javaslat megtárgyalása előtt jelentősen módosultak a Nemzetgazdasági Minisztérium és a kormánypárti polgármesterek között lezajlott egyeztetések szerint.
Az önkormányzati bevételek akár negyede is kieshet, hiszen elvonják az átengedett szja bevétel 80%-át, az iparűzési adóbevétel 20%-át és a gépjárműadó bevételt. Ez annál is különösebb, hiszen a tárca egy hete nyújtotta be az Országgyűlésnek a helyi adókat, az önkormányzati bevételeket érintő javaslatait, amit a jövő héten kezdenek tárgyalni. A tervezetben szó sincs a kiszivárgott elvonásokról, csak annyi, hogy állami támogatás váltja fel az átengedett szja 80%-át. Ha a tárca elképzelései valóra válnak, ez mintegy 280 milliárd forint elvonást jelent a települések rovására, ami nagyságrendileg a GDP 1%-a. Igaz, a benyújtott tervezet hagy egy „menekülő utat” a településeknek; az új adó kivetésének jogát valamint az építmény-, és telek adó drasztikus emelésének lehetőségét. Az építményadó módosítása nem más, mint egy változatlan név alatt megvalósítandó ingatlanadó, hiszen kiszélesíti az adóalapot, elképesztő mértékben megemeli az adómérték felső kulcsát. Ez a gyakorlatban azt jelentheti, hogy egy tízmillió forint értékű lakás után akár évi háromszázezer forint is kivethető. Ez akár tizenkétszer is több lehet az előző kormány ingatlanadóra vonatkozó tervénél, ami ellen a Fidesz ellenzékként még bőszen ágált. Az LMP csak és kizárólag abban az esetben támogatja az ingatlanadó bevezetését, ha ez a lakáscélú ingatlanok döntő többségét mentesítő értékhatárnál lép be, ha az önkormányzati feladatok finanszírozása biztosított és ha a lépés a munkát terhelő járulékok érdemi csökkentésével jár együtt.
Most is az elmúlt másfél évben megismert trükkel él a kormány: úgy növelik a lakosság terheit, hogy ezért másnak – jelesül a településeknek – kell elvinni a balhét. A kabinet pedig büszkén pózolhat a településeket megmentő szerepében, alátámasztva a folyamatos államosítást, ami végső soron a valódi önkormányzatiság felszámolásához vezet. Az LMP arra kéri a kormányt, hogy egyszer az életben vállalja tettei következményeit és ne gyáván mások mögé bújva növelje a lakosság és a vállalkozások terheit. Ha a költségvetési tervezet nem a kormány valós szándékait tükrözi, akkor az a tisztességes, ha visszavonják és nem hagyják, hogy a kormánypárti képviselői módosító indítványok sufnituningjából jöjjön létre az ország költségvetésének végleges változata.