Geréb Ágnes egy évvel ezelőtt került előzetes letartóztatásba, ahonnan december végén házi őrizetbe helyezték. Az Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottságának alelnökeként a parlamentben és a nyilvánosság előtt több alkalommal hangot adtam a börtönlátogatásaim során tapasztalt súlyos aggályaimnak; erről a Geréb-jelentésben részletesen is beszámoltam. Számtalanszor felhívtam a figyelmet arra, hogy az elismert szülész-nőgyógyász méltatlan elbánásban részesül, hiszen nem volt még példa arra, hogy egy szülészorvost kéz-, és lábbilincsben kísérjenek a tárgyalóterembe, ne kapjon megfelelő orvosi ellátást, vagy embertelenül, megalázóan bánjanak vele az őrök. Példátlan az is, hogy egy orvos hónapokat tölt börtönben, majd közel egy évet házi őrizetben úgy, hogy nem erőszakos bűncselekménnyel vádolják.
Az előzetes letartóztatással kapcsolatos visszás helyzetet példázza a győri Audi-beruházást megtámadó Tiszántúli Természetvédő Társaság előzetes letartóztatásba került elnökének, Zsák Ferencnek az esete is. A természetvédő fogva tartásának körülményei – a túlzsúfolt, levegőtlen, csótányokkal teli zárka, vagy a heti egyszeri fürdési lehetőség – szintén rávilágított az előzetes fogva tartás legrosszabb, dél-amerikai börtönöket idéző körülményeire.
Az LMP úgy véli, Geréb Ágnest jogszerűtlenül korlátozzák szabadságában, részesítik megalázó, embertelen bánásmódban – ahogy tették ezt Zsák Ferenccel is. A fogva tartás körülményeivel kapcsolatos súlyos problémák mellett az előzetes fogva tartás elrendelése, meghosszabbítása, illetve házi őrizet elrendelése is hasraütésszerűen, gyakran jogszerűtlenül működik. Mivel Geréb és Zsák ügye nem egyedi, hanem rendszerszintű problémára világít rá, az LMP a közeljövőben egy komplex módosító csomagot kíván benyújtani az Országgyűlésnek, amely az e téren tapasztalható anomáliákat kívánja hatékonyan orvosolni.