A Honvédelmi és Rendészeti Bizottság tárgyalta a Jobbik azon törvénymódosító javaslatának tárgysorozatba vételét, mely a hivatásos rendvédelmi életpályát választók egyes kötelmeinek megszüntetését célozta. A tárgyalt javaslat megszüntette volna a kifogástalan életvitel-ellenőrzést nem csak a rendvédelmi dolgozók, hanem családtagjaikat is érintő, rendkívül megalázó gyakorlatát, valamint a külföldre utazás esetére szóló bejelentési kötelezettséget is.
A javaslat annak a jogfosztottságokat megszüntető sorozatnak a része, melyet a hivatásos állományba lépőknek kell vállalniuk. Tekintve, hogy megszüntették azokat a kedvezményeket, járandóságokat, melyek eredetileg a plusz elvárásokért cserébe jártak – utolsó elemként a szolgálati nyugdíj –, és helyettük újat nem állapítottak meg, valamint a kormány által tervezett életpálya modell sem tartalmaz ilyen kompenzációs elemeket, így a nagyarányú pályaelhagyás megakadályozására, illetve a pályaválasztáskori kontraszelekció elkerülésére indokolt lehet a jogfosztottságok csökkentése is.
A bizottsági ülésen számos kormánypárti képviselő és a kormány megbízottja is ecsetelte a kötelmek, a jogfosztottság értelmét, a feddhetetlenség, a folyamatos szolgálatkészség fontosságát, melyek nélkül sem a rendvédelem, sem a köztisztviselői munka nem szervezhető meg hatékonyan. Arra kérdésre, hogy ha ekkora elvárások vannak, és ezeket ennyire fontosnak vélik a kormánypártok, akkor miért nem kompenzálják, fizetik meg valamilyen módon ezeket a vállalásokat, miért nem tesznek valamit azért, hogy vonzó legyen ez a pálya, és a még itt-ott meglévő, minőségi munkaerő ne hagyja el a szakmát, nem érkezett válasz.
Természetesen egyes jogfosztottságok fontosságával és értelmével a Jobbik is tisztában van, azok nélkül hatékony rendvédelem valóban nem működhet, ám a kormánypárti képviselőknek itt az ideje elgondolkodni azon, mit várnak el, és mit adnak vagy leginkább mit vesznek el cserébe, és ezért milyen állományra és milyen szolgáltatásra számíthatnak a jövőben.
A bizottság kormánypárti és szocialista képviselői leszavazták a tárgysorozatba vételt, így ez a fontos téma, a Jobbik kezdeményezésére sem kerülhet az Országgyűlés elé.
Bertha Szilvia, a Jobbik országgyűlési képviselője