A távírókészüléket, valamint a kormányberendezés egy részét hozták felszínre a búvárok az 1915-ben elsüllyedt Lusitania fedélzetéről. Az óceánjárót Írország partjainál torpedózta meg egy német tengeralattjáró.
A munkálatokban részt vevő régész, Laurence Dunne elmondása szerint a hét folyamán felszínre hozott tárgyak értékes információkkal szolgálhatnak az 1906-ban vízre bocsátott óceánjáró elsüllyedésének részleteiről – olvasható az Irish Times híroldalán. Hozzátette, hogy a segítségükkel talán fény derülhet rá, hogy a torpedó becsapódását követően milyen utasítások hangzottak el utoljára a fedélzeten.
Fotó: Wikipedia
A Cunard Steamship Lines brit hajózási vállalat óceánjárójaként működő Lusitania nagyjából száz méter mélyen pihen a Cork megyei Old Head of Kinsale partjaitól mintegy 22 kilométerre fekvő hullámsírjában. Körülbelül 1200 ember, az utasok és a legénység több mint fele odaveszett az 1915-ös katasztrófában.
A munkálatok költségeit egy amerikai üzletember, Gregg Bemis fedezi, és egy televíziós dokumentumfilm is készül a roncsmentésről a National Geographic televízió számára. A merülőcsapatot irányító Eoin McGarry szerint elsősorban a nagy mélység nehezíti meg a keresési munkálatokat. Minden egyes merülés három órát vesz igénybe, ám a búvárok mindössze harminc percet töltenek ténylegesen a roncsnál, a többi időt a lemerülés, illetve a felszínre jövetel teszi ki.
Fotó forrás:Wikipedia