2024. 11. 1. péntek

Marianna
1 EUR 408 HUF
1 GBP 485 HUF
Kezdőlap » Hírek » Kék-Hírek » Tovább dübörög az „uzsora-vonat” Ózdon!

Tovább dübörög az „uzsora-vonat” Ózdon!

Az Ózdi Rendőrkapitányság pár hónap leforgása alatt nyolc akció során már huszonöt olyan személyt leplezett le és fogott el, akik rendszeres haszonszerzés céljából több személy rászorult helyzetét kihasználva, velük különösen aránytalan mértékű ellenszolgáltatást tartalmazó megállapodást – szóbeli kölcsönszerződést – kötöttek, amelyekkel a sértettet és annak családját újabb, súlyos nélkülözésnek tették ki.

Az Ózdi Rendőrkapitányság szervezésében – rövid idő leforgása alatt – 2011. július 26-án, a kora reggeli órákban már a nyolcadik (előzőek: 2010. november 16., 2011. február 8. és 16., március 7., ill április 19., május 3., június 7.) uzsorás akció végrehajtására került sor, mely akciót a Putnoki Rendőrőrs vezetett.

A rajtaütés eredményének köszönhetően újabb uzsorás (1 putnoki férfi) kezén csattanhatott a bilincs Ózdon, így huszonötre nőtt azon személyek száma, akik uzsora és ehhez kapcsolódóan más bűncselekmények elkövetése miatt kerültek őrizetbe vételre Ózdon.

Az újabb akció során – az Ózdi Rendőrkapitányság Putnoki Rendőrőrse – újabb uzsorást leplezett le, akinek elfogásában a megyei rendőr-főkapitányság Bevetési Szolgálata is részt vett.

A Btk. 323. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés b.) pontja szerint minősülő zsarolás bűntettének, valamint más bűncselekmények megalapozott gyanúja miatt indult büntetőeljárás az elfogott putnoki férfi ellen aki 2011. július 26. napja óta bűnügyi őrizetben van.

A terhelt megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy 2004. évtől – pontosan be nem határolható időponttól – kezdődően a mai napig rendszeres haszonszerzés céljából több személy rászorult helyzetét kihasználva, olyan különösen aránytalan mértékű ellenszolgáltatást tartalmazó megállapodást – szóbeli kölcsönszerződést kötöttek – melynek során elkövetők különböző összegeket adtak kölcsön fenti személyeknek, 70 % körüli kamatra. A kamattal növelt összeget, majd a kölcsönadott összegből fennálló tartozások maradékát további kamatokkal terhelve, a kölcsönkért összeg többszörösét követelték vissza a sértettektől, amelynek teljesítése a sértetteket további nélkülözésnek tette ki.

Azokat a sértetteket, akik nem tudtak, vagy már nem akartak fizetni személy elleni erőszakos cselekményekkel fenyegette meg annak érdekében, hogy a kölcsönkért összegeket, illetve annak kamatait a sértettek továbbra is fizessék. Egy sértett tekintetében az elkövető lakást adott el a sértetteknek úgy, hogy a sértett nem jutott az ingatlanhoz. A másik sértett pedig tartozásai fejében a gyanúsított részére adott el lakóingatlant, mellyel a törlesztési „kötelezettségétől” nem mentesült, továbbra is törlesztenie kellett, illetve a sértettnek és családjának ki kellett költöznie a lakásból.

Az elkövető továbbá megalapozottan gyanúsítható azzal, hogy ezen tevékenysége során üzletszerűen olyan pénzügyi szolgáltatási tevékenységet folytatottak – a sértettek részére kölcsönöket folyósítottak –, amely a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete engedélyéhez kötött, amivel ő nem rendelkezik.


A sértettek az alábbiakat mondták el:

A 2010. decemberében kölcsönkért 100.000,- Ft-ra havi 30.000,- Ft törlesztést kellett fizetnie 1 éven keresztül. A sértett 2011. júniusáig összesen 150.000-, Ft-ot adott át a terheltnek.

A 2008-ban kölcsönkért 10.000,- Ft-ra a következő hónapban 26.000,- Ft-ot kellett megfizetnie. Miután a fenti összeget kifizette abból azonnal visszakért 10.000 Ft-ot, amiért a következő hónapban szintén 26.000-, Ft-ot kellett vissza adnia. Ezek után 2011. májusáig minden hónapban fizetett a terheltnek 26.000,- Ft-ot, melyből mindig visszakért 10.000,- Ft-ot.

2008. évben tavasszal kölcsönvett 2.000,- Ft-ra a következő hónapban 3.400,- Ft-ot kellett megfizetnie. Ezek után a terhelt 3-4 nap elteltével újabb 10.000,- Ft-os kölcsönre 70 %-os kamatot számított fel. Ezt követő 8-9 hónapban újabb kölcsönöket kért a sértett, összességében kb. 450.000,- Ft-ot, amiért a kölcsönösszeg a 70 %-kal megnövelt összegét kellett visszafizetnie, melyet így havonta 50.000,- Ft-tal kellett törlesztenie.

2008. év közepén 55.000,- Ft összegű kölcsönt kapott, amire a terhelt nem számolt fel kamatot, majd amikor ezt az összeget egy összegben nem tudta visszafizetni, a gyanúsított megjelent a sértett lakásán és a tulajdonát képező ékszerekről szóló zálogjegyeket elvitte a tartozás fejében. A zálogjegyek értéke kb. 300.000,- Ft volt.

2004. évben a sértett egy putnoki családi ház megvásárlásáról egyezett meg a gyanúsítottal. A lakást 440.000,- Ft-ért vásárolta meg a sértett, mely összeget havi részletekben 20.000,- Ft-tal törlesztett és két év alatt ki is fizetett, azonban a nevére soha nem került a lakás. Ezek után a sértett kölcsönkért a terhelttől 10.000,- Ft-ot, amiért a következő hónapban 20.000,- Ft-ot kellett volna visszafizetnie. Azonban mikor a tartozását akarta megadni, az uzsorás közölte vele, hogy már 40.000,- Ft-tal tartozik, a követelés 250.000,- Ft volt.

Némelyik sértett, mivel nem tudott fizetni, „törlesztőbe” került, amit havi 40.000,- Ft-tal kellett fizetnie. A sértettek elmondása szerint, mivel ezt fizetni nem tudták, ezért őket az uzsorás folyamatosan fenyegette. Emiatt az egyik sértett családjával együtt a lakását hátrahagyva elmenekült és lakhelyétől távol albérletbe költözött. Ezt követően a terhelt másik 3 személlyel megkereste őt és közölte vele, hogy a lakását a tartozása fejében adja át neki, amibe a sértett – mivel féltette a maga és a családja életét –, beleegyezett és egy kézzel írott adás-vételi szerződésben a lakását átadta a gyanúsítottnak, aki ezek után arra szólította fel, hogy havonta fizessen 10.000,- Ft-ot, mivel a tőle elvett lakásba az áram nem volt bekötve és a terhelt azt akarta visszaköttetni. Erre összesen 155.000,- Ft-ot zsarolt ki több részletben.

2010. augusztusában 100.000,- Ft-ra a követő hónapban már 200.000,- Ft-ot kellett visszafizetni. Ezek után további 100.000-, Ft-ot követelt a sértettől a terhelt, állítólagos 50.000,- Ft-os újabb kölcsöne miatt. A sértett havonta 44.000,- Ft-tal törlesztette a tartozását, azonban amikor nem tudta a teljes követelt összeget átadni, akkor a gyanúsított azzal fenyegette meg, hogy eltöri a kezét, lábát. Ennek hatására havi rendszerességgel átadott 44.000,- Ft-ot, összesen kb. 180.000,- Ft-ot.

Volt olyan sértett aki 2008-tól 2010. őszéig havi szinten kért kölcsön 10-20.000,- Ft-okat, amiért minden következő hónapban a kölcsön 70%-al növelt összegét kellett visszafizetnie. Az eltelt időben összesen kb. 200.000,- Ft kölcsönre kb. 400.000,- Ft-ot kellett visszafizetnie. Egy másik tanú 300.000,- Ft-ra 700.000,- Ft törlesztést fizetett.

A gyanúsítottnál megtartott házkutatás során lefoglalásra került több kézzel és géppel írt adásvételi szerződés (ingatlan, segédmotoros kerékpár, láncfűrész), valamint zálogjegyek.

A fenti cselekmények alkalmasak két rendbeli, a Btk. 323. § (1) bekezdésbe ütköző és a (2) bekezdés b.) pontja szerint minősülő súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntett, valamint 7 rendbeli, a Btk. 330/A. § (1) bekezdésébe ütköző és a (2) bekezdés szerint minősülő uzsora bűncselekmény, valamint egy rendbeli, a Btk. 298/D. § -ba ütköző és aszerint minősülő jogosulatlan pénzügyi tevékenység vétsége elkövetésére.

Figyelemmel a szabadságvesztéssel büntetendő cselekmények tárgyi súlyára és a kiszabható büntetési tétel nagyságára, megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsított szabadlábon hagyása esetén különösen a bűntető eljárásban szereplő személyek, elsősorban a sértettek befolyásolásával, vagy megfélemlítésével, meghiúsítanák, veszélyeztetné a bizonyítást, tekintettel arra, hogy a bűncselekmények elkövetése során a pénz megszerzése érdekében már több alkalommal is életveszélyesen megfenyegette a sértetteket.

Annak a veszélye ugyancsak fennáll, hogy a tárgyi bizonyítási eszközök eltüntetésével veszélyeztetné a bizonyítást. Szökésének vagy elrejtőzésének veszélyére tekintettel megalapozottan feltehető az is, hogy az eljárási cselekményeknél a jelenléte másképp nem biztosítható.

Megalapozottan feltehető továbbá, hogy szabadlábon hagyása esetén újabb, hasonló jellegű szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekményt követne el, mivel egyéb jövedelme nincs, ezen bűncselekmények elkövetéséből tartja el magát.

A fentiek alapján a gyanúsítottat az Ózdi Rendőrkapitányság bűnügyi őrizetbe vette, majd indítványozta az előzetes letartóztatását. A Miskolc Városi Bíróság ma 13:30 órakor tárgyal az előzetes letartóztatásba helyezésről.

Az Ózdi Rendőrkapitányság tájékoztatása alapján: B-A-Z. MRFK Kommunikációs Iroda

Fotó:kriminalis.hu

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

NAV: „Fekete bolt”
Közel kétszáz kiló fogyasztási dohányt, több mint száz karton cigarettát, hamis ruhákat és mosószert találtak a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevet…
NAV: Illatozó alkatrészek
Az M5-ös autópálya Bács-Kiskun vármegyei szakaszán akadt fenn csaknem ezer üveg hamis parfümmel egy bolgár furgon. A szakértő közel 17 millió forintra…
NAV: Karóra ponyvázva
Csaknem hetvenmillió forint vagyoni hátrányt okoztak azok a hamis karórák, amelyeket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Bevetési Igazgatóságának pénzü…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp