Az Európai Bizottság segítené, hogy a vállalkozások további 600 millió eurót behajtsanak más tagállambeli követeléseikből
Egy olasz sajtgyártó kisvállalkozás mozzarellát szállít egy francia fagyasztott pizza-készítőnek. Ha a francia vállalkozás elmarad a számlák kiegyenlítésével, az olasz cég leállítja a szállításokat, viszont több ezer euró kifizetetlen számla marad a nyakán. Hogyan tudja behajtani a tartozást? Jelenleg ez nem túl egyszerű. A csalók egyszerűen mozgathatják a tagállamok között az összegeket, több országban fenntartott számláikon rejtegetve azokat. Az uniós polgárok számára problémát jelent az is, ha a külföldön vásárolt termék soha nem érkezik meg, vagy ha a más országban tartózkodó szülő nem fizeti a tartásdíjat. Jelenleg a nemzeti jogszabályok írják elő, hogy a bank mikor utalja át az összeget az ügyfélszámláról a hitelezőnek, a 27 tagállam pedig jogi szempontból bonyolult, időigényes és drága eljárásokat követ. Mintegy 1 millió kisvállalkozás szembesül nehézségekkel a más tagállambeli követelések terén, és évente akár a 600 millió eurót is elérheti a szükségtelenül leírt tartozások összege. Ezeket a vállalkozások nem próbálják behajtani, mert elrémülnek a külföldi pereskedés költségeitől és bonyodalmaitól. Az Európai Bizottság ma új, ideiglenes számlazárolást elrendelő európai végzés létrehozására tesz javaslatot, amely a polgárok és a vállalkozások számára egyaránt egyszerűsítené a más tagállambeli követelések behajtását.
„Azt akarom, hogy a más tagállambeli követelések behajtása ugyanolyan egyszerű legyen, mint a belföldieké.” – nyilatkozta Viviane Reding uniós jogérvényesülési biztos. „A vállalkozások éves forgalmának mintegy 2,6%-a megy veszendőbe a behajthatatlan tartozások miatt. Az egységes piac ezen hiányosságát gyorsan és energikusan meg kell szüntetnünk. A vállalkozásoknak olyan egyszerű megoldásra – Európa-szerte érvényesíthető számlazárolási végzésre – van szükségük, amely biztosítja, hogy a tartozás visszafizetését elrendelő bírósági határozatig az összeg a számlán maradjon. Nehéz gazdasági helyzetben a vállalkozásoknak gyors válaszokra van szükségük. Minden euró számít, különösen a kisvállalkozások számára.”
Az uniós vállalkozások 99%-a kis- és középvállalkozás (kkv). Közülük mintegy 1 millió szembesül problémákkal más tagállambeli követelésbehajtás során. A más tagállambeli követelések behajtására irányuló eljárások bonyolultak, és megsokszorozzák az EU határain belül kereskedni kívánó vállalkozások költségeit. Tipikus probléma a nemzeti jogszabályok közötti eltérés, a második ügyvéd felfogadásával járó többletköltség, valamint a fordítási költség. Hasonló nehézségekkel szembesülnek az egyének is, ha például más tagállambeli szélhámos kereskedőtől vagy a tartásdíjat nem fizetőtől akarják megszerezni pénzüket.
A mai jogszabályi kezdeményezés arra irányul, hogy megkönnyítse a más tagállambeli követelés behajtását, és biztosítsa a hitelezőket arról, hogy vissza tudják szerezni a követelést, ezáltal pedig fokozza az egységes uniós piaci kereskedelembe vetett hitet. A kezdeményezés a „jogérvényesülés a növekedés érdekében” bizottsági program részét képezi, amely a kereskedelem és a növekedés érdekében erősítené a közös jogérvényesülési térséget.
Előzmények
A rendelet létrehozza az ideiglenes számlazárolást elrendelő európai végzést, amely lehetővé teszi a hitelezők számára, hogy zároltassák az adós bankszámláján a tartozásnak megfelelő összeget. A végzés fontos szerepet játszhat a követelésbehajtási eljárásban, mivel megakadályozza, hogy az érdemi ítélethozatalig eltelt idő alatt az adós kivonja vagy eltüntesse eszközeit, ami javítja a más tagállambeli követelés sikeres behajtásának kilátásait.
Az új európai végzés lehetővé teszi a hitelezők számára, hogy az EU minden tagállamában azonos feltételek mellett zároltassák a bankszámlákon lévő pénzeszközöket. Fontos tény, hogy nem változnak a számlazároltatásra vonatkozó nemzeti eljárások. A Bizottság egyszerűen csak egy újabb, európai eljárást hoz létre, amelyet a hitelezők abban az esetben választhatnak, ha más uniós tagállamban szeretnének követelést behajtatni. Az új eljárás ideiglenes biztonsági intézkedés. Az összeg tényleges megszerzéséhez a hitelezőnek a nemzeti jog vagy az egyszerűsített európai eljárások – pl. a kis értékű követelések európai eljárása – keretében hozott jogerős ítéletre van szüksége.
Az ideiglenes számlazárolást elrendelő európai végzés a nemzeti jogszabályok biztosította eszközök alternatíváját kínálja a hitelező számára. Biztosító jellegű, azaz csak az adós számlájának zároltatására alkalmas, a hitelező felé való fizetést nem biztosítja. Az új eszköz kizárólag több tagállamot érintő ügyekben használható majd fel. Az ideiglenes számlazárolást elrendelő európai végzést ex parte (a másik fél meghallgatása nélküli) eljárás keretében, azaz az adós tudta nélkül bocsátják ki, tehát „a meglepetés erejével hat”. Az új eszköz közös szabályokat hoz létre a joghatóságra, valamint a végzés kibocsátásának feltételeire és eljárására nézve; lehetővé teszi a bankszámlaadat közlését elrendelő határozat kibocsátását; meghatározza, hogy a nemzeti bíróságok és hatóságok milyen módon hajtsák végre a végzést; valamint jogorvoslati lehetőségeket és egyéb alperesvédő elemeket kínál a hitelező számára.
Az ideiglenes számlazárolást elrendelő európai végzésről szóló rendeletjavaslat az Európai Parlament és a Tanács elé kerül, elfogadásáról rendes jogalkotási eljárás keretében, minősített többséggel döntenek.