A Föld Színház interaktív színházi játéka az edelényi kistérségben 2011. július 10-19.
Gyurit elküldik Kanadába tanulni.
Gyurit elküldik a Fekete Világba, hogy kiszabadítsa szerelmét.
Gyurit előreküldi a szerelme, miután visszafordul a kapuból a Fekete Világba.
Gyurit elküldik a Fehér Világba, hogy legyőzze a zsarnokot.
Gyurinak nyilvánvalóan segítségre van szüksége. Kihez forduljon?
Az utóbbi években közösségi színházi kísérleteket szervező budapesti Föld Színház Műhely a tanodahálózatot működtető Bhim Rao Egyesülettel és a győri Tűzgolyó társulattal együttműködve interaktív színházi játékra hívja az edelényi kistérség településeinek lakóit.
A cigány mesék bizarr fordulatokkal teli világában játszódik a 2008-ban bemutatott Világ Bölcse, ahol semmi sem olyan konvencionális és egyértelmű, mint a magyar népmesékben.
A történet egy fiú és a lány felnövéséről szól, arról, hogy hogyan találkoznak a felnőttek világával, és nőnek bele a körülöttük élő társadalomba. A történet, miközben újra és újra visszatér a „minden jóra fordul” megoldáshoz, nem kerüli ki az olyan kényes témákat
sem, mint a például hatalom és az azzal való visszaélés kérdése. A történetben rejlő szokatlan fordulatok jó alapul szolgálnak arra, hogy a nézők megpróbálják a saját tapasztalataik alapján megérteni a hősöket, saját életüket vetíteni az ő sorsukra, és azon gondolkodni, hogy ők hogyan tennének hasonló helyzetben.
2011. július 10. és 19. között összesen tíz településre látogatunk el az edelényi kistérségben, hogy a cigány népmesén alapuló, generációs kérdéseket feszegető történeten keresztül dialógust kezdeményezzünk saját csoportunk és a helyi közösség között, illetve különböző korosztályok között.
A játékban együtt vesznek részt gyerekek, fiatalok és felnőttek. A program személyre szabott módon szólítja meg és mozgatja meg az egyes csoportokat, arra törekedve egyúttal, hogy párbeszédbe lépjenek egymással, és képesek legyenek rápillantani a történetre egy másik nézőpontból is.
A fórum színház eszközeit is felhasználó játék interaktív jellege lehetőséget teremt, hogy a résztvevők:
– hozzájáruljanak a karakterek megalkotásához
– befolyásolják az események menetét
– párbeszédbe lépjenek a történet szereplőivel és egymással
– hangot adjanak saját véleményüknek
A program célzottan szólítja meg egymást jól ismerő emberek egy közösségét. A helyiek és az odalátogatók csoportjai, miközben megkísérlik egy közös nyelv kialakítását és használatát színházi formákon keresztül, olyan kérdéseket járnak körül együtt, mint a közösségért és a másik emberért vállalt és vállalható felelősség ellentéte, a konfliktuskezelés és a megbocsátás különböző módjai és lehetőségei.
A www.foldszinhaz.hu honlapon a hét során folyamatosan tájékoztatjuk az érdeklődőket képi és szöveges beszámolókkal a projekt állomásairól.
Helyszínek és időpontok
Július 13. 10:00-13:00 Szendrőlád (tanoda) Július 14. 10:00-13:00 Perkupa (tanoda)
16:00-19:00 Tomor (közösségi ház) Július 15. 10:00-13:00 Szendrő (tanoda)
16:00-19:00 Szalonna (tanoda) Július 16. 10:00-13:00 Tornanádaska (tanoda)
16:00-19:00 Bódvalenke (főtér/kulturális ház) Július 18. 10:00-13:00 Edelény (tájház)
16:00-19:00 Dr. Ámbédkar Gimnázium, Sajókaza Július 19. 10:00-13:00 Bódvaszilas (főtér/kulturális ház)