– Július elsejétől csaknem hatszáz tb-támogatott gyógyszer térítési díja változik: csaknem kétszáz gyógyszer olcsóbb lesz, majdnem 350 készítmény viszont többe kerül majd – közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) csütörtökön az MTI-vel.
Az árváltozás a jelenleg támogatott mintegy hatezer gyógyszer 10 százalékát érinti, többek között gyulladáscsökkentőket, vércukorszint és vérnyomás csökkentőket, antibiotikumokat és urológiai szereket.
Mint írták: a gyártók és forgalmazók által benyújtott árajánlatok alapján (normatív támogatás mellett) csaknem 200 gyógyszer esetében 6,5 százalékkal csökken a betegek által fizetendő térítési díj. Köztük számos készítmény esetében ennek mértéke eléri, sőt meghaladja a 40, vagy akár az 50 százalékot is.
Ugyanakkor csaknem 350 gyógyszer esetében a gyártók egyáltalán nem, vagy csak kisebb mértékű árcsökkentési ajánlattal éltek, így ezen készítmények esetében a betegtérítési díjak átlagosan 3,3 százalékkal emelkednek. „Ezen gyógyszerek térítési díja minden esetben azért emelkedik, mert rendelkezésre áll olcsóbb helyettesítő készítmény” – tette hozzá az OEP.
Ennek kapcsán kiemelték, hogy amennyiben például egy 100 forintos készítményhez 70 százalék támogatást ad a biztosító, s a készítmény helyettesíthető egy 110 forintos szerrel, az OEP ahhoz is csak 70 forint támogatást nyújt. Ha a beteg az olcsóbb helyett mégis a drágább terméket választja, a különbözet őt terheli. Ez az úgynevezett fix támogatás – írta az egészségbiztosítási pénztár.
Az OEP a hatályos jogszabályokban előírtak szerint a gyógyszergyártók és -forgalmazók árcsökkentési ajánlatai alapján negyedévente, így július elsejével is új referenciaárakat határoz meg azon gyógyszercsoportok esetében, amelynek készítményei azonos hatóanyagot tartalmaznak, vagy azonos terápiás csoportba tartoznak. Az a gyógyszer válhat referenciatermékké, amelynek meghatározott forgalma volt és ára a legalacsonyabb – hangsúlyozták.
Kiemelték továbbá, hogy az egészségbiztosító a következő negyedévre érvényes referenciaárakat húsz nappal a kihirdetést megelőzően teszi közzé honlapján. Így az új referenciaárak ismeretében van lehetősége a gyártóknak, forgalmazóknak arra, hogy gyógyszereik árát csökkentsék, minél jobban közelítsék a referenciatermékhez – olvasható az OEP közleményében.