Az LMP szerint Magyarország az európai jogvédelem szégyenpadjára kerül, ha a kormánypártok ragaszkodnak a polgári védelmi szolgálat megszüntetéséhez. A párt képviselője törvénymódosító javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek, hogy a honvédelmi törvény a lelkiismereti okokból választható szolgálatteljesítésnek ezt a formáját továbbra is lehetővé tegye.
A parlament elé került honvédelmi törvényjavaslat szerint a kormánypártok megszüntetnék a rendszerváltás óta létező polgári védelmi szolgálatot. Rendkívüli állapot idején ezért a magyar férfiaknak nem lesz lehetősége arra, hogy lelkiismereti okokból megtagadják a katonai szolgálatot, és helyette például kórházban, szociális vagy oktatási intézményben teljesíthessék a hazával szembeni kötelezettségeiket.
A kormánypártok őket most arra kényszerítenék, hogy a katonai parancsrendszer keretein belül, egyenruhában teljesítsenek fegyver nélküli katonai szolgálatot, nem törődve azzal, hogy vannak, akinek maga a katonaság ellentétes a lelkiismereti meggyőződésével. A fegyver nélküli katonai szolgálat ugyanis csak a fegyverhasználat, mások életének kioltása alól ad felmentést.
A módosító javaslatot jegyző Dorosz Dávid szerint ezzel Magyarország hasonló sorsa juthat, mint a polgári szolgálatot szintén elvető Örményország, amelyet emiatt nagy valószínűséggel hamarosan elmarasztal a strasbourgi bíróság.
Az LMP-s politikus emlékeztet arra, hogy a rendszerváltáskor az ellenzéki pártok – különösen a fiatalok szervezeteként induló Fidesz – egyik
szimbolikus követelése volt, hogy a katonai szolgálatot lelkiismereti okokból meg lehessen tagadni. A vallás- és a lelkiismereti szabadságra
érzékeny konzervatív kormányzat most mégis fontosabbnak tartja a katonásdit a lelkiismeretnél. Dorosz Dávid szerint ez elfogadhatatlan, ezért a polgári védelmi szolgálat fenntartását indítványozza az Országgyűlésnek benyújtott módosító javaslatában.