A „Közös Értékeink”, Európai Unió által támogatott, Szlovákia és Magyarország közötti, határon átnyúló regionális magazinműsor projektismertető sajtótájékoztatóját tartották a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Hivatala Szász termében. Egyúttal ünnepélyesen aláírták a partnerségi megállapodást.
A „Közös értékeink” címet viselő, határon átnyúló médiaprojekt felvidéki és magyarországi Televíziós Társaságok közös műsorcseréjét teszi lehetővé egy éven keresztül.
A projekt a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Pedagógiai Szakmai, Szakszolgálati, Közművelődési és Sportintézet felügyeletével zajlik.
A médiaprogram része a Magyarország- Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013-nak.
A projekt az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), a Magyar Köztársaság és a Szlovák Köztársaság társfinanszírozásával valósul meg 468.972 Euro támogatással.
Riz Gábor, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés alelnöke a sajtótájékoztatón elmondta: a projekt célja, hogy erősítse a szlovák-magyar kapcsolatokat, a térség gazdasági versenyképességét és felzárkózását a turizmusban és a gazdaságban, valamint bemutassa közös kulturális értékeinket határon innen és túl.
Emlékeztetett arra, hogy Borsod-Abaúj-Zemplén megye gazdasági stratégiája tartalmazza a határ-menti együttműködést is, hiszen, mint fogalmazott: nemcsak az utak kötik össze a két térséget, hanem a közös hagyományok is.
Mint mondta: a médiaprojekt komoly technikai és szakmai együttműködést kíván. A partnerek saját térségükben forgatott kisfilmeket készítenek, ezeket a projekt vezető partnere, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Pedagógiai Szakmai, Szakszolgálati, Közművelődési és Sportintézet begyűjti, lektorálja, összeállítja és szlovák nyelvre való feliratozás után, visszaküldi a heti 1 órás adásokat a projektben résztvevő televízióknak, amelyek ezt követően hetente sugározzák az elkészített adást.
Budai Erzsébet, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat Pedagógiai Szakmai, Szakszolgálati, Közművelődési és Sportintézet igazgatója az eddigi tapasztalatok alapján kifejtette: fontos, hogy minél jobban megismerjék egymást a két térség lakói, minél többet tudjanak meg egymás kultúrájáról, hagyományairól, szokásairól és értékeiről. Ez a médiaprojekt erre kínál kiváló lehetőséget.
Harnócz Sándor, a projekt vezetője ismertette: a program egy éven keresztül zajlik, majd további négy év a kifutási ideje. A projektben részt vesz a királyhelmeci, szepsi, rozsnyói és rimaszombati városi televízió Felvidékről, míg Magyarországról a Sátoraljaújhelyi Zemplén Televízió, az Ózdi Televízió, valamint a Putnoki Városi Televízió és a Kazincbarcikai Diák Tv működik közre. Az adás természetesen Miskolcon és vonzáskörzetében is látható kábelhálózaton.
A partnerek a műsorok készítése során kiemelt figyelmet fordítanak továbbá a határ-menti területek erősebb gazdasági és szociális integrációjára, a térség gazdasági versenyképességének erősítésére, az emberek és közösségek közötti társadalmi és kulturális koherencia növelésére, a környezet -és természetvédelemre a határ menti térségben, és a természeti értékek védelmére.
Riz Gábor elmondta azt is: a projekt partnerei a közös célok megvalósítása érdekében közönségtalálkozókat, workshopokat és konferenciákat szerveznek a tényleges médiamunkán kívül.
A kommunikációs tevékenység másik fontos pillére a projekt számára létrehozott weboldal, amelyen a kiadvány adatai mellett a rendezvényekkel kapcsolatos aktuális információk is megtalálhatók.
A kommunikációs tevékenység harmadik csatornáját azok az üzenetek képezik, amelyeket a programokkal kapcsolatban a helyi és regionális sajtóorgánumokhoz juttatnak el a partnerek.