A közbiztonság tekintetében igazán biztatóak a Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányság „Rapid-csoportjának” első féléves eredményei: az elkövetéstől számított akár tíz órán belül ítéletet hozott a bíróság a rendőrség által elfogott gyanúsítottal szemben. A csoport munkájának köszönhetően duplájára nőhet az idén A Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányság általi bíróság elé állítások száma! Bűn és bűnhődés 30 napon belül – elmélet
A rendőrség az úgynevezett gyorsított eljárás keretében történő bíróság elé állítást nemcsak szabálysértési, hanem bűnügyekben is alkalmazza. Alapesetben az elkövetők tetten érését követő 30 napon belül akkor állhatnak bíróság elé, ha beismerő vallomást tesznek, a hatóság rendelkezésre állnak a megfelelő tárgyi és személyi bizonyítékok így az ügyek befejezése egyszerű megítélés alá esnek. A gyanúsított tagadása sem akadály, ha a szakértői vélemények és egyéb bizonyítékok a nyomozók birtokában vannak, illetve a gyorsított eljárások eredményes befejezését támogatja, a bíróságon elhangzott tanúvallomások is. A gyorsított eljárások társadalmilag is fontos előnye, hogy a gyanúsított rövid időn belül szembesül tettének jogi konzekvenciáival. A Rapid-csoport munkáját nagy mértékben segítik a helyi ügyészség, és bíróság munkatársai is, akik ezen nyomozás befejezéseket fogadják, megadva szükséges szakmai iránymutatásokat is.
Bűn és bűnhődés 30 napon belül – gyakorlat
A Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányság két évvel ezelőtt 64, míg 2010-ben 69 esetben alkalmazta gyorsított eljárás keretén belül a bíróság elé állítás jogintézményét. A felállított Rapid-csoport eredményességét jól bizonyítja, hogy 2011 első felében az ilyen jellegű ügyek száma elérte a 60-at, azaz joggal feltételezhető, hogy az év végére a korábbi esztendőkhöz képest megduplázódik a bíróság elé állítások száma.
Az ügyek döntő többségében lopás és garázdaság miatt állnak a gyanúsítottak gyorsított eljárásban bíróság elé, de előfordult már, hogy lőfegyverrel visszaélés, erőszakos közösülés, súlyos testi sértés, rablás, személyi szabadság megsértése, csoportosan és felfegyverkezve elkövetett garázdaság, önbíráskodás, csalás, rablás, vagy éppen állatkínzás, vonatkozásában jártak el a rendőrök bíróság elé állítás során.
A Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányságon ebben az évben lőfegyverrel visszaélés és zsarolás büntette volt a két legsúlyosabb bűncselekmény, amelyet gyorsított eljárásban fejeztek be. A legtöbb elkövető egy bűnügyben 4 gyanúsított volt, akikkel szemben alkalmazták a bíróság elé állítást. A leggyorsabban lefolytatott eljárásban a négy gyanúsított felfegyverkezve, csoportosan elkövetett garázdaság miatt állt az elkövetéstől számított 10 órán belül bíróság elé. A 2011-ben ez idáig befejezett ügyekben a bíróság összesen több mint 7 millió forint pénzbüntetést szabott ki, a többi esetben felfüggesztett és letöltendő börtönbüntetést ítélt a bíróság, illetve próbára
bocsátást alkalmaztak.
Információs háttér:
A lefolytatott ügyekben azért sikeres a Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányságon a bíróság elé állítás alkalmazása, mert az azt végző nyomozók (Matusz Gábor r. ftzls és Gamauf Miklós r. zls) gyors és pontos helyzetfelismerő képességekkel rendelkeznek, a Büntető Törvénykönyv és a Büntető eljárás szabályait napra készen ismerik. A „Rapid-csoport” tevékenysége jelentősen megkönnyíti a Bűnügyi Osztály munkáját is, hiszen ezen ügyek a meghozott bírósági ítélettel le is zárulnak, így a nyomozók más bonyolultabb ügyekre koncentrálhatnak.
A Sátoraljaújhelyi Rendőrkapitányság tájékoztatása alapján: MRFK Kommunikációs Iroda