2011-ben a Nemzeti Összetartozás Napját Miskolc Megyei Jogú Városban a Városház téren tartjuk meg, ahol létrehozzuk a Nemzeti Megemlékezés Terét, június 4-én.
Gróf Széchenyi István szobra előtti területen 6 önálló egységet alkotnak a felállított pavilonok, amelyek mind az elcsatolt területeket (Erdély, Pártium, Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság, felső Őrvidék) jelképezik úgy, hogy az adott terület kulturális tárgyi installációit és a gasztronómiai jellegzetességeit mutatják be a Bükkaljai Mesterek Népművészeti Egyesület közreműködésével.
Ezen a területen állítjuk fel a szabadtéri fotókiállítást is, amely főként természetfotókból és mindennapi életkörülményeket bemutató képekből áll (alkotók a Miskolci Fotóklub tagjai: Karlowits Juhász Orchi-dea, Karlowits Tamás, Dr. Némethné Durkó Annamária, Mitterpach Ildikó, Dr. Sidló Gábor, Szarka János, Tasnádi Tamás, Túrmezei Tamás, Urbán Gergely, Urbán Helga és Varga István).
A Városház téren felállított színpadon délután 13 órától egészen este 19 óráig az elcsatolt területrészek irodalmával, népzenéjével, és néptáncával ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
PROGRAM:
Várhosszúréti bábjátékos, mesemondó: Badin Ádám zenés interaktív bábszínháza
Rozsnyói BÚZAVIRÁG Néptáncegyüttes és zenekara (gömöri, galántai, bodrogközi táncok)
MONTÁZS Egyesület: Szemelvények az elcsatolt területek irodalmából
Népi gyermekjátékok
Közreműködnek: az Avastetői Általános Iskola Néptánc Tanszakos növendékei
Csoportvezetők: Madarasiné Kiss Ágnes; Göcz Beáta
Avas Néptáncegyüttes (Művészeti vezető, koreográfus: Tóth György)
Erdélyi táncok
Kalotaszegi és Vajdaszentiványi táncok
Koreográfus: Tóth György
Nyáradmogyorósi táncok
Koreográfus: Tóth Tibor
Vajdasági táncok
Szlavóniai lánytánc
Koreográfus: Braun Miklós
Somogyi táncok
Koreográfus: Tóth György
Rábaközi táncok (Felső Őrvidék)
Koreográfus: Tóth György
A rendezvényt a kora esti órákban a nagyszínpadon a BORÓKÁS Népzenei Együttes koncertje zárja.
A rendezvény megvalósításával szeretnénk felhívni a figyelmet hazánk egyik legnagyobb tragédiájára, az 1920. június 4-én a Versailles-hoz tartozó Trianoni kastélyban megkötött békeszerződésre, melynek értelmében jelentős kulturális, természeti és területi értékeket veszítettünk el, és amelyekből a legfontosabbakat szeretnénk bemutatni.