2026. 04. 18. szombat

Andrea, Ilma

1 EUR 363 HUF
1 GBP 416 HUF
Kezdőlap » Hírek » B.A.Z.-megyei hírek » Együtt a szórványmagyarságért
8929-egyuett-a-szorvanymagyarsagert

Együtt a szórványmagyarságért

Hargita megye szakmai delegációja érkezett Borsod-Abaúj-Zemplén Megyébe. A témában rendezett sajtótájékoztatón Dr. Mengyi Roland, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke elmondta: Borsod-Abaúj-Zemplén, mint partnermegye fog segíteni Hargita megye szórványmagyarság megtartását elősegítő programjának megvalósításában.

A két megye együttműködése még 1997-ben kezdődött, a jövőben viszont határozott, konkrét, módszeres fejlesztési program mentén dolgoznak együtt.

Dr. Mengyi Roland emlékeztetett, hogy Magyarország új Alaptörvénye, valamint az állampolgársági törvény kapcsán megnő az anyaország felelőssége a határon túli magyarokkal szemben. Példaként említette a könnyített honosítási eljárásban való segítségnyújtást.

Elmondta azt is: fontos, hogy a gyermekek, diákok minél többször látogassanak el a határon túli régiókba, és onnan is érkezzenek diákok. Ennek szervezésében a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Önkormányzat tevékenyen vesz részt.

Kiemelte még, hogy az Európai Régiók Gyűlése (AREV) keretén belül nagyobb hangsúlyt kell helyezni a székelyföldi megyék együttes fellépésére. Mint mondta: fontos a közös felelősségvállalás a szórványvidék lakóiért.

A szakmai tanácskozást megelőző sajtótájékoztatón részt vett Becze István, Hargita Megye Tanácsának tanácsosa, aki emlékeztetett: szórványban minden magyar szóért, magyar iskoláért meg kell küzdeni, ezért roppant fontos a partnermegyék segítsége a szórványmagyarság megtartásának érdekében. Ez a támogatás kiterjed a nyelv, a kultúra, a vallás területeire, valamint arra, hogy az önkormányzatokban megfelelő módon tudják képviseltetni magukat.

Zonda Erika, az „Összetartozunk” közösségépítő program felelőse arról tájékoztatott, hogy 1992 és 2002 között Temes megyében tízezerrel csökkent a magyar ajkú közösség lélekszáma. Ekkor döntöttek arról, hogy minden lehetséges eszközzel támogatják a szórványmagyarság megmaradását.  

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Legutóbbi bejegyzések

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

141310

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

Hazamegy a férj és újságolja a feleségének:
– Képzeld, azt hallottam, hogy a postás egy kivételével minden nőt
lefektetett az utcánkban!
– Igen? Fogadni mernék, hogy az a beképzelt Erzsi lehet az a
szomszédból!

Egy pasi elmegy az orvoshoz:
– Doktor úr, nagy baj van, kényszerképzeteim vannak!
– ?
– Az a rögeszmém, hogy bele kell dugnom a péniszem az
uborkaszeletelőbe!
– Ember, ne tegye! Felírok gyógyszert, jöjjön vissza egy hét múlva!
Egy hét múlva:
– Nos uram, hogy van?
– Köszönöm, prímán. De képzelje, a gyógyszer nem sokat ért, mégis
beleraktam a péniszem az uborkaszeletelőbe!
– Szent ég! És mi történt?
– Kaptam egy fegyelmit. Az uborkaszeletelőt meg elbocsátották.

A kisgyerek meséli lelkendezve:
– Tudod, a mamám nagyon szeret engem.
– Ezt miből gondolod?
– Abból, hogy a papáimat mindig cserélgeti, engem viszont megtart!

– Hallom, összevesztél a feleségeddel. Mi történt?
– Nem tudtunk megegyezni a nyaralással kapcsolatban.
– Hogyhogy?
– Én mindenképpen a Kanári-szigetekre akartam menni, ő meg mindenáron velem akart jönni.

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés