2024. 11. 1. péntek

Marianna
1 EUR 408 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » Molnár Piroska a nemzet színésze lett

Molnár Piroska a nemzet színésze lett

Molnár Piroska Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművészt választották meg szerdán a nemzet színészei közé a közelmúltban elhunyt Komlós Juci helyére. A választásnak hagyományosan a Nemzeti Színház adott otthont. A Nemzet Színésze címet viselő művészek hetvenperces tanácskozás után hozták meg döntésüket, miszerint az április 5-én elhunyt Komlós Juci helyére Molnár Piroska kerül a testületbe – tájékoztatta a teátrum szerdán az MTI-t. Alföldi Róbert főigazgató a hagyományoknak megfelelően elsőként gratulált telefonon a művésznőnek. Molnár Piroska, aki nagy örömmel fogadta a hírt, az MTI-nek elmondta: a címmel járó juttatást újabb, fiatal tehetségeket segítő díj alapításához használja majd fel.

A Nemzet Színésze és a Nemzet Színésznője címet a nemzeti színjátszás élő művészei közül azok kaphatják meg, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek. A cím halálig szól, legfeljebb tizenketten viselhetik, és életük végéig havonta 500 ezer forint juttatásban részesülnek.

„Természetesen nagy öröm, kollégák, mégpedig nagyszerű kollégák választottak maguk közé, ez a legnagyobb dolog, ami az emberrel a pályáján történhet. Kis szomorúság, hogy Komlós Juci, akinek a helyére választottak, nincs köztünk” – fogalmazott az MTI-nek Molnár Piroska.

Mint hozzátette, nem hisz semmiféle misztikus dologban, most azonban mégis az jutott először eszébe, hogy harmadéves főiskolás korában együtt öltözött Komlós Jucival Kazimir Károly Thália Színházában. „Kaffka Perét játszottuk, és az édesanyám akkor már haldoklott. Minden éjszaka utaztam hozzá, hogy hajnalban egy kicsit találkozzunk. Egy nap azt mondták, ne jöjjek vissza, mert nincs sok hátra. Táviratoztam a színházba, hogy maradjon el a másnapi előadás, és Komlós Juci külön is megkérte Kazimirt – így is lett. Tehát mégis érzek valami lelki kapcsolatot, szimbolikus kéznyújtást – ez volt az első gondolatom” – mutatott rá Molnár Piroska.

Elárulta, hogy bár még friss a hír, máris van terve a Nemzet Színésze címmel járó anyagi juttatással. Emlékeztetett arra, hogy hat éve van már csak az aranydiploma átvételéig. A színművészetin való lediplomázásának 50. évfordulóját pedig azzal akarja megünnepelni, hogy díjat alapít a végzős egyetemisták számára. „Tanítok az egyetemen, és nagyon jó a kapcsolatom a növendékeimmel, boldog vagyok, ha segíthetek” – hangsúlyozta Molnár Piroska, aki idén februárban alapított díjat a fiatal kaposvári színészek támogatására.

Ha a cím egy viselője elhalálozik, a megüresedett helyre a cím többi birtokosa egyhangú szavazással tehet javaslatot. A Nemzet Színésze cím annak adományozható, aki fő- vagy epizódszerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott, betöltötte a 62. életévét, 40 évet a színészi pályán, vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy szerepben – a Nemzeti Színház színpadán töltött.

A nemzet színészei jelenleg: Avar István (2001-től), Berek Kati (2000-től), Bodrogi Gyula (2007-től), Garas Dezső (2000-től), Haumann Péter (2010-től), Király Levente (2006-tól), Máthé Erzsi (2000-től), Psota Irén (2000-től), Szabó Gyula (2006-tól), Tordy Géza (2008-tól), Törőcsik Mari (2000-től), Molnár Piroska (2011-től).

A Nemzeti Színház tájékoztatása szerint a szerdai zártkörű voksoláson Haumann Péter, Avar István, Berek Kati, Psota Irén, Törőcsik Mari, Bodrogi Gyula és Máthé Erzsi volt jelen, Garas Dezső, Tordy Géza, Szabó Gyula és Király Levente telefonon szavazott.

A cím korábbi birtokosai: Agárdy Gábor (2006-ban hunyt el), Bessenyei Ferenc (2004-ben hunyt el), Darvas Iván (2007-ben hunyt el), Kállai Ferenc (2010-ben hunyt el), Lukács Margit (2002-ben hunyt el), Raksányi Gellért (2008-ban hunyt el), Sinkovits Imre (2001-ben hunyt el), Zenthe Ferenc (2006-ban hunyt el), Komlós Juci (2011-ben hunyt el).

Molnár Piroska 1968-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán. A Szegedi Nemzeti Színházhoz szerződött, ahol 1971-ig volt tag. 1971 és 1978 között a kaposvári Csiky Gergely Színházban játszott. 1978-tól 1982-ig volt a Nemzeti Színház tagja, majd 1982-ben a budapesti Katona József Színház alapító tagja. 1984 és 2002 között ismét a kaposvári Csiky Gergely Színház művésze volt. 2002 óta a Nemzeti Színház tagja. 2005 óta az Aase-díj kuratóriumának tagja. 2011 februárjában fiatal kaposvári színészek támogatására Nagymama-díjat alapított.

Munkásságát 1977-ben Jászai Mari-díjjal, 1981-ben Érdemes művész, 1990-ben Kiváló művész címmel, 1993-ban Déryné-díjjal, 1995-ben Kossuth-díjjal, 2006-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével, 2008-ban Hazám-díjjal ismerték el. 1999 óta örökös tag a Halhatatlanok Társulatában. (MTI)

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp