2011. április 18 – 23.
Április 21. csütörtök, 16 óra – Rákóczi-ház
VADIM TZIGANASJ: CUT/ VÁGÁS
című kiállítás megnyitója
Vadim Tziganasj a városi urbanizáció kérdéseit feszegeti az egy hónapos rezidenciaprogramot követő kiállításában.
A „rurális revolúció” néven terjedő világ körüli mozgalom sodrásában a városi életmódtól és az állami közművektől való eltávolodást, függetlenedést helyezi tevékenysége központjába.
A művész a „revolúció” tükrében vizsgálja a lokális jelenségeket: a széles spektrumú tevékenységekből a favágást és tűzifa-gazdálkodás gyakorlatát vizsgálja, mint a férfi-családfenntartó szerep szimbólumát és a vidéki életmód jellegzetességét, vagy mint az elszegényesedési folyamat jeleit.
A kiállítás május 21-ig tekinthető meg.
Április 21. csütörtök, 17 óra – Rákóczi-ház
eM- HUSZONHÁROM
„Gábor Áronból” indultak című kiállítás megnyitója
A kiállítást megnyitja: Péter Vladimir, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Tárgyalkotó Tanszék egyetemi tanára, tárgytervező művész
Köszöntőt mond: Puskás Péter Ybl-díjas építész
A kiállítás – melyet szakmai előadások is kísérnek – május 21-ig tekinthető meg.
A kiállítás a Gábor Áron „Művészeti Iskola” Szakközépiskola 23 egykori diákjának munkáit mutatja be. Az iskolán belül működő Művészeti Tagozat megalakulása óta számos tehetséges diákot indított útjára. Az elmúlt tizennyolc évben több mint nyolcvan diákjuk szerzett diplomát az ország művészeti egyetemein. Az iskola képzési palettájából adódóan a diákok nagyrészt iparművészeti szakokon végeztek és szakmájuk sikeres képviselői lettek. Munkájuk azonban a miskolci lehetőségek hiányában Budapestre vonzotta őket.
Az iskola célja egyrészt, hogy megismertesse Miskolccal elsősorban az iparművészetben rejlő lehetőségeket, másrészt alkalmat teremtsen a bemutatkozásra a miskolci származású ifjú művészek számára.
* *
Április 18. hétfő, 10 és 16 óra – Rákóczi-ház
EMLÉKSÉTA – TÖRTÉNELMI SÉTA A VÁROSBAN
A séta – idegenvezető kíséretében – a régi miskolci zsidó-negyedbe vezet, a legfontosabb állomás a Kazinczy utcai zsinagóga. A hajdani gettó és az üzletházak „beazonosítása” után a temető- látogatással zárul a program. Részvételi díj nincs. (A zsidó képeslap kiállítás kísérőrendezvénye.)
Április 19. kedd, 17 óra – Feledy-ház
VENDÉGSÉGBEN A MÚZSÁK KERTJÉBEN
Vendég: Khüne Katalin ny. könyvtáros
A sorozatban olyan miskolci emberekkel beszélgetünk, akik nem minden esetben látványos, de szorgalmas, odaadó munkájukkal nagyban hozzájárultak Miskolc szellemi, kulturális épüléséhez.
Beszélgetőtárs: Jakab Mária ny. szerkesztő- rádióriporter
Április 20. szerda, 17 óra – Feledy-ház
MŰVÉSZETI SZABADEGYETEM 2011 – Műhelybeszélgetés 5.
Téma: Szalay Lajos eszményei és művészete
Előadó: Sümegi György művészettörténész
A felkért előadók ebben a félévben, kéthetenként, az eszméknek és az eszményeknek az emberi gondolkodásban, a kultúrában, a művészetben betöltött helyéről, értelmezéséről, koronként, társadalmanként, alkotói életművenként változó szerepéről beszélnek saját alkotói, kutatói munkásságuk alapján.
Házigazda: Dr. Dobrik István művészettörténész
Április 20. szerda, 17 óra – Rákóczi-ház
JIDDISEK
című film vetítése. Belépés díjtalan. (A zsidó képeslap kiállítás kísérő rendezvénye.)
Április 21. csütörtök, 18 óra – Rákóczi-ház
FÖLD-RÉSZ – nemzetközi jogi folyóirat bemutatója
Előadó: Majtényi Balázs főszerkesztő
Téma: Nemzetközi jogi kötelezettségek és az alkotmányozás
A bemutatót a Folyóiratok Háza (Budapest) szervezi, a programsorozat keretén belül több nyomtatott médium mutatkozik be a következő hónapokban – a Miskolci Galériában.