2024. 11. 23. szombat

Kelemen, Klementina
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Programajánló » Programajánló » Koraeste a Múzeumban

Koraeste a Múzeumban

Időpont: 2011. április 7. (csütörtök) 15.00

Helyszín: Herman Ottó Múzeum Kiállítási Épülete

Program: A „Ki játszik ilyet?” és a „Száz éve született Lajos” című kiállítások megnyitója.

A kiállítást megnyitja: dr. Kriston Vízi József játékkutató etnográfus, a Dombóvári Helytörténeti Múzeum vezetője

Előadás: dr. Kriston Vízi József: „Mancs, guncsa és csillagrúgás. Palócföldi játék-tájék.”
„Ki játszik ilyet?” – Játékhagyomány és játékdivat az egri Dobó István Vármúzeum vendégkiállítása

2011. április 7 – augusztus 28.

A gyerekek játékaik segítségével utánozzák szüleiket, a felnőtteket s egymást is. A felnőttek eszközei, szokásai, műveltsége, az ünnepek szertartásai, a gyermekjátékokban élnek tovább. A kiállítás a felnőttek hagyományt és divatot diktáló világának hatását mutatja be a falusi és városi gyermekek játékaira. A 19. század végétől az 1970-es évekig a sokféle anyagból készített hagyományos népi játékok mellett a polgári gyermekjátékok míves darabjaival, majd a játékkészítő kisipari termelőszövetkezetek és játékgyártó vállalatok játékszereivel tükrözzük, mivel játszottak régen.

Heves megye hagyományos népi játékainak bemutatásakor a Bükkalja és Mátra- vidék fakitermeléssel, járomfaragással, mészégetéssel, fuvarozással, állattartással, földműveléssel foglalkozó felnőttek mesterségének átadását, a munkára nevelés mozzanatait, a mesterségekre utaló fiús gyermekjátékokkal kísérhetjük nyomon. Az ölbeli gyermekek, s a lányok játékai, s a hagyományokba való belenevelődés mellett a vásárok, búcsúk gyermekjátékait mutatja be az egri Szervita búcsú színes forgataga. A kiállítás második egysége azt érzékelteti, hogyan diktálták a játékdivatot a felnőttek kultúrájának divatos irányzatai, a gyáripari termékek előretörésével. Páratlanul gazdag játékkínálat tárul a látogató elé, a szép arcú és kivitelű, biszkvit porcelán babák, a finom kelméket, s a kor divatos öltözetét bemutató babaruhák, a miniatűr szalonbútorok, porcelán étkészletek, az építőjátékok, vasút-és autómodellek, a kor technikai vívmányainak apró változatai, a korszak valós világát tükrözik. A korabeli filmkockák segítségével bepillanthatunk egy egri polgári család otthonába, az ikerlánykák ünnepeit, játékait 1935-tol követhetjük nyomon, az édesapa Hevesi Sándor kivételes felvételeinek köszönhetően. Az Állami Áruházak játékkínálatát az egri játéküzlet és karácsonyi játékvásár 1966-os fotói és dokumentációi szemléltetik.

A műtárgyak a Dobó István Vármúzeum játék, -néprajzi- és történeti gyűjteményéből valamint a Hatvany Lajos Múzeum és a Herman Ottó Múzeum anyagából származnak. A Dobó István Vármúzeum játékgyűjteményének alapját, Faragó Lóránt (1912-1985) egri fényképészmester által gyűjtött darabok alkotják, melyhez a szuhai származású Virágh Margit gazdag polgári játékkollekciója társul.

A vándorkiállítás Eger után 2010 őszétol az elmúlt hónapig a csehországi Uhersky Brod, Comenius Múzeumában volt látható, s áprilistól a miskolci Herman Ottó Múzeum Papszeri épületében várja látogatóit.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Nyelvek Európai Napja program
A Nyelvek Európai Napjához kapcsolódóan több rendezvénynek ad otthont a Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtár (Miskolc, Mindszent tér 2.). Az intézmén…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp