Nagy Zsolt karmesterkurzus záró gálakoncert
2011. március 21-én, hétfőn 19 órakor a Művészetek Házában a Párizsi Konzervatórium (CNSMDP) növendékeinek
KARMESTERKURZUS – ZÁRÓ
GÁLAKONCERTJE
Közreműködnek:
MISKOLCI SZIMFONIKUS ZENEKAR
CSERNA ILDIKÓ – ének
Vezényelnek: a Párizsi Konzervatórium (CNSMDP) növendékei
Tanáruk: NAGY ZSOLT
Műsor:
WEBERN: Im Sommerwind – Idyll nagyzenekarra, (1905)
BERG: Hét korai dal
MAHLER: I. (D-dúr) „Titán” szimfónia
Nagy Zsolt karmester tanári munkásságát jól ismeri a miskolci közönség, hiszen már több alkalommal tartott karmesterkurzust városunkban. Az idei kurzus zárását jelentő gálakoncerten a Párizsi Konzervatórium (CNSMDP) növendékei vezénylik a Miskolci Szimfonikus Zenekart, és Cserna Ildikó, a Magyar Állami Operaház magánénekese is közreműködik. A gálakoncerten egy Webern és egy Berg mű mellett megemlékeznek Gustav Mahler születésének 150. évfordulójáról is, a szinte vallomásszerűen személyes jellegű (D-dúr) „Titán” szimfóniájával.
Nagy Zsolt
Nagy Zsolt (1957) karmester Párkai István növendékeként végzett a Zeneművészeti Főiskolán. 1988 óta jelentős európai és tengerentúli projekteket vezetett neves zenekarokkal, együttesekkel és szólistákkal. 1990-től öt évig Eötvös Péter asszisztenseként tanított a karlsruhei Institut für Neue Musikban, később ugyanitt az Institut für Musiktheater zeneigazgatója volt. 1995-től az International Eötvös Institute vendégprofesszora három alkalommal. 1999 óta az Israel Contemporary Players művészeti tanácsadója és első karmestere. Emellett művészeti vezetője az ostravai Janáček Filharmonikus Zenekarnál évente megrendezett karmester kurzusnak. 1999-ben Izraelben elnyerte az „Izraeli Zene Legjobb Előadója” címet. Mintegy száz világbemutató és CD-felvétel dirigense, a világ számos fontos zenei fesztiváljának rendszeres vendége.
Cserna Ildikó
Cserna Ildikó, 1974-ben született, Budapesten. 1998-ban szerezte énekmûvészi, 2000-ben operaénekesi diplomáját a Liszt Ferenc Zenemûvészeti Egyetemen. 1994-ben az Ádám Jenõ Országos Dalversenyen, 1997-ben a portugáliai Tomaz Alcaide Nemzetközi Énekversenyen nyert elsõ díjat. 1999-ben a kortárs magyar zene bemutatásáért és népszerûsítéséért Artisjus-díjat kapott. Fischer Annie ösztöndíjas volt, 2005-ben Liszt-díjjal tüntették ki. A Magyar Állami Operaház magánénekese, fellépett Ausztriában, Olaszországban, Hollandiában, Örményországban és az Egyesült Államokban is. Eddig négy CD-je jelent meg a Hungarotonnál.
Gustav Mahler
Gustav Mahler (1860 – 1910) a 19 – 20. századforduló késői romantikus stílusának egyik legjelentősebb zeneszerzője. Karmesterként és zeneszerzőként egyaránt nagy hatással volt a korszak fiatal művészeire, az ”új bécsi iskola” elindítóira. Napjainkban zenéje egyre népszerűbb, talán azért, mert nosztalgikuson ábrázolja a századvég „békebeli” Bécsének hangulatát, gyakran fanyar iróniával idézve a kor ländlereit, indulóit. Főzeneigazgatóként 1883 – 85 között a budapesti Operaház együttesét európai színvonalra emelte.