2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Programajánló » Programajánló » Március a nő hónapja a Miskolci Galériában

Március a nő hónapja a Miskolci Galériában

KÍSÉRŐ RENDEZVÉNYEK
MÁSIK? NEM. – KÉT NEM, HÉT KIÁLLÍTÁSHOZ

*Március 11. péntek, 17 óra – Ifjúsági és Szabadidő Ház
„NŐI SZEREPEK A CSALÁDBAN”

a MINŐIES Alapítvány rajzpályázatának ünnepélyes eredményhirdetése, rajzkiállítás.

*Március 15. kedd, 11 óra – Rákóczi-ház
EXKLUZÍV TÁRLATVEZETÉS

Másik? Nem. címet viselő, hét tárlatot felvonultató kiállításegyüttes bemutatása
A magyar nemzet nagy asszonyaira, az 1848-as forradalom és szabadságharc időszáknak nőalakjaira emlékezünk a kiállítás elemző szemléjével.

*Március 24. csütörtök, 10 óra – Rákóczi-ház
V. REGIONÁLIS ESÉLYEGYENLŐSÉGI KONFERENCIA

„A nők társadalmi és gazdasági szerepvállalása a XXI. században”
A konferencián előadások hangoznak el többek között a nők társadalmi szerepének változásáról, munkaerőpiaci helyzetükről, a civil szférában és a vállalkozásokban betöltött helyükről. 2011 a család éve. A nők szerepe a családokban a tudós és a gyermek szemével, szintén központi témája a tanácskozásnak.
(Szervező: Miskolci Nőknek is Esélyt Alapítvány)

*Március 25. péntek – Rákóczi-ház
16 óra: EXKLUZÍV TÁRLATVEZETÉS

A Másik? Nem. címet viselő, hét  tárlatot felvonultató kiállításegyüttes bemutatása
17 óra: BACHTÓL AZ ABBÁIG
Az AllegrA Tokaj Vonósnégyes koncertje
A fiatal, tehetséges hölgyekből alakult vonósnégyes tagjai valamennyien a Miskolci Szimfonikus zenekar művészei. Nagy sikerű koncertet adtak Európa csaknem összes országában, valamint Dél-Koreában, Kínában és Japánban is.
A zenés utazás igazi csemege, hiszen ritkán hallható klasszikus és könnyűzenei átíratok, szólalnak meg.

*Március 29-30.
NEM. SZEREPEK? – MÁSODIK KORTÁRS TÁNCMŰVÉSZETI WORKSHOP

Március 29. kedd, 10 óra – Színészmúzeum
Frappé 1. – Pódiumbeszélgetés Freimann Leona balettmesterrel.
Beszélgetőpartnere Gergely Petronella balettmester.
A részvétel ingyenes, de a férőhely miatt előzetes bejelentkezés szükséges vassnori@gmail.com vagy személyesen a helyszínen
Március 29. és 30. 14 óra – Rákóczi-ház
Nem. Szerepek? Előadások, helyzetgyakorlatok és improvizációk
Bocsi Eszter táncművész, Fabricius Anna fotográfus, Gaál Mariann táncpedagógus, koreográfus, Holb Ibolya táncpedagógus, Dr. Mizerák Katalin Koreográfus- és Táncpedagógus-képző Intézet, Pedagógus-képző  Tanszék vezetője, tudományos kutató és Nagy Nándor zongorista vezetésével.
Zártkörű rendezvény a Szemere Bertalan Művészeti Szakközépiskola hallgatói számára
Március 30. szerda – 20 óra Rákóczi-ház
Frappé 2. – Pódiumbeszélgetés Gergye Krisztiánnal. Beszélgetőpartnere Krámer György koreográfus

* Március 29. kedd, 17 óra – Színészmúzeum
MŰZEUMI MENÜETT

Kulináris randevú hajdani, nagy színésznőkkel.
Belépés támogatójegy megvásárlásával.


*Március 30. szerda, 19 óra – Rákóczi-ház
DANSE MACABRE

Haláltánc-koreográfia
Gergye Krisztán Társulat előadása
Gergye Krisztián társulata az elmúlt években a kortárs színházi élet jelentős alkotóműhelyévé nőtte ki magát. A 2001 óta létező, s a művészeti vezető nevével fémjelzett társulat mottója, a „nem csak tánc“ a műhely sokirányú közelítését tükrözi a kortárs táncművészet általuk képviselt egyedi formanyelve és megnyilatkozási lehetőségei felé.
Az előadás után pódiumbeszélgetés Gergye Krisztiánnal
Belépődíj: 1000.- Ft

*Március 31. csütörtök – Rákóczi-ház
16 óra: EXKLUZÍV TÁRLATVEZETÉS

A Másik? Nem. címet viselő, hét tárlatot felvonultató kiállításegyüttes bemutatása

17 óra: NŐK A NŐKRŐL
Beszélgetés komoly témákról könnyed hangvételben
Házigazda: Lukács Edit és Vass Nóra Moderátor: Filip Gabriella
A MINŐIES Alapítvány és a Miskolci Galéria közös szervezésű eseményén a város meghatározó, az élet különféle területein eredményes hölgyei beszélgetnek kötetetlenül, őszintén pályájukról, hitvallásukról, örömeikről, nehézségeikről.


GYERMEK-ÉS IFJÚSÁGI FOGLALKOZÁSOK

* Március 9 – 12. – Színészmúzeum
sokSZÍNvilág

A Színészmúzeum ismeretterjesztő sorozata gyerekeknek

* Március 16-tól – Színészmúzeum  
TÜKRÖM, TÜKRÖM MONDD MEG NÉKEM…

A foglalkozás a Színésznő tükre című kiállításhoz kapcsolódik.
A kisebbekkel bejárjuk az Elvarázsolt kastély tükrös termeit, megpihenünk primadonnák és bonvivánok öltöző asztala mellett, bekukkantunk fényes szalonok üvegtermeibe, s kirándulunk Velencébe! A nagyobbakkal megnézzük, mit is mutatnak a színésznői kacsókban tartott tükrök, mit rejt a piperepolc, mit jelent hiúnak lenni, miről szól, mit tartogat a hétköznapi és a rivaldafényben álló ember számára a divatipar.
A részvétel ingyenes, előzetes bejelentkezés szükséges: vassnori@gmail.com

*meNŐK  
Múzeumpedagógiai foglalkozások nőkről, nőktől a Nagy Kunszt Tanulmányi Múzeumban (Petró-ház)
A kortárs művészetet hétköznapi alkalmazásba helyező, vizuális értékítéletet segítő és élményszerűségre törekvő foglalkozásokon számos kreatív feladattal várjuk az érdeklődő osztályokat. Ajánlott a felső tagozatos és középiskolás korosztálynak. Előzetes bejelentkezés szükséges: nagykunszt@gmail.com, tel.:06-30/414-8122,

* Március 5. és 19. szombat, 10-12 óra – Rákóczi-ház
MESTERKEDŐ

Képzőművészeti gyermekfoglalkozás a Galéria aktuális kiállításain
Előzetes jelentkezés nem szükséges. Anyagokat, eszközöket biztosítunk. Belépő: 75 Ft/fő

MÁSIK? NEM.
KÉT NEM, HÉT KIÁLLÍTÁS A MISKOLCI GALÉRIÁBAN

2011. március 8 – május 21.
Megnyitó: március 8. kedd, 16 óra – Rákóczi-ház (Miskolc, Rákóczi u. 2.)

A kiállítást megnyitja: Kukla Krisztián filozófus
Egy zenemű két előadásban: Szabó Zsófia (cselló) és Telenkó János (fagott)

A nőnapon, március 8-án 16 órakor nyílik a „Másik? Nem.” című kiállításegyüttes nőkről (és férfiakról). A téma a női nem, a társadalmi nem, a női tekintet, a tükörhelyzet a XX. századi és a kortárs művészet körében.
A női egyenjogúság deficitje súlyosan nehezedik a XX-XXI. századi magyar társadalomra. Így a nőművészetnek sincs meg a maga magyar története. Miközben az utóbbi évek művészettörténete is, társadalomtörténete is fontos jelenségeit, szigeteit fedezte föl a modern magyar nőtörténetnek, s ha nem is jelentős számban, de a jelenben is felbukkannak meggyőzően női indíttatású művészeti jelenségek. A „Másik? Nem.” kiállítássorozat így nőművészeti is, meg nem is az. Szándékunk annak bemutatása: milyen inspiratív, felszabadító észrevenni a másik tekintetet, a tükörhelyzeteket, a rátekintések, megértések különbözőségeit.                 

1. Nagybányai festőnők
A XX. század magyar művészetének egyik legmeghatározóbb helyszíne, szellemi kiindulópontja Nagybánya volt, az 1896-tól működő Nagybányai Művésztelep. Az itt dolgozó művészek harmada festőnő volt. Képviseltek-e valamilyen sajátos látásmódot a természetelvű festészet megújítása során, a modern törekvésekben. Erre keres választ az a kiállítás, mely a nagybányai és Nagybányát járt művésznők életművéből válogat a kezdetektől. A kiállításhoz katalógus jelenik meg Sümegi György művészettörténész tanulmányával.
Kurátorok: Jurecskó László és Kishonthy Zsolt

2. Kondor és modelljei (ápr. 2-ig)
A Magyar Nemzeti Galériával közös kiállítás
Önarckép
Ha az előadáshoz nincsen három / Személy, egy is végigmondhatja.
Kikiáltó: / Párbeszéd lesz. / Kincsek és tehetség, / szakáll és mormogó / sötét pofa / keveredik itt a / bűnbelépkedő, / eleven léha nő / pusztuló vágyaiba. / Fémesen lendülő / torz ima. / Hiúság és átok! / Nem hallgatok / rátok többé /
soha! […]
Egyik: / Én szeretem / ha szép idő van / a büszke nőket / az álomruhákat / fémfolyókon kanyarodó / sötét imákat / szeretem / vagy égbekönyökölni / egy szűk kis ablakon / az elgyötört testek / hó-halál színezetét / szeretem / a léha pusztulást / szeretem / mert nagyon / csúnya vagyok / de nagyon csúnya

3. Almási Gertrúd, feLugossy László (ápr. 16-ig)
Tükörhelyzetek két kortárs életműben
Almási Gertrúd: „1970 és 1995 között fe Lugossy László felesége voltam. 1995 óta állítom ki képeimet rendszeresen.” Képzőművész, zenész, költő, filmkészítő (és még sorolható): feLugossy László 1970 óta a magyar művészeti élet meghatározó személyisége lett, akit a szélesebb közönség is ismer, ha máshonnan nem, a hajdani A.E.Bizottság frontembereként biztosan. Festészetéről sokan írtak már, megpróbálva meghatározni azon jegyét, ahogyan összekapcsolja az időn kívüli, időn túli, idő előtti tudásokat a mai, leginkább pitiáner hétköznapokkal. Ő az, aki akár ha egy ócska ipari anyaghulladékot kézbe vesz, transzcendens mélységekig jut. Almási Gertrúd is gyakorta használ elementáris, „lacás” formákat, de az ő érzékenysége egészen másként működik, személyesebb. Számára a világ finom emberi kapcsolatok szövedéke, amelyet kényszeresen tárgyiasítunk, tárgyi alakzatokká transzformálunk.

4. Szerelmem, Borsod / Szerelmem, Weinviertel (ápr. 16-ig)
Az in_between: culture osztrák művészeti csoport által kezdeményezett projekt keretében  2010. folyamán Fabricius Anna és Kiss Tanne István az alsó-ausztriai Weinvirtelben, Iris Andraschek és Eva Brunner-Szabo Borsodban fotózott, videózott.
Kurátor: Séra Ildikó

5. Videa.
Kortárs női videóművészek

6. A színésznő tükre
Meghívásos kortárs kiállítás a színházra tekintve a Színészmúzeumban
Színház(történet) és kortárs képzőművészet találkozását kínálja az Urbán Tibor képzőművész és Mikita Gábor muzeológus által útjára indított Szín-Kép-Idő című kiállítás-sorozat. A mostani, A színésznő tükre című tárlat szervezői ezúttal arra kértek hazai és külföldi képzőművészeket illetve színházi tervezőket, hogy egy-egy tükörlapra fogalmazzanak meg egy képes színházi, képzőművészeti gondolatot, melynek középpontjában a színésznő, a színészi átlényegülés áll…

7. meNŐK
Múzeumpedagógiai foglalkozások nőkről, nőktől a Nagy Kunszt Tanulmányi Múzeumban
Minden kultúra kiszínezi a férfiak és nők közötti biológiai különbségeket szokások, hiedelmek, merev normák sokaságával. A diákoknak szóló foglalkozásokon az identitás, az énkép, a feminizmus mellett szóba kerülnek vágyteljesítő varázslatok, párkapcsolatokra vonatkozó hiedelmek, a kulturális manipulációk hatásai, a nemi sémák íratlan szabályai, elvárásai, stb.  
Kiállító művészek: Ackermann Rita, Bakos Gábor – Webwer Imre, Braun András, Csáky Marianne, Cseke Szilárd, Eperjesi Ágnes, Göbölyös Luca, Ilauszky Tamás, Nagy Kriszta,
Nemes Csaba, Németh Hajnal
Az alkotásokat Somlói Zsolt – Spengler Katalin, Offenbächer Ferenc kortárs művészeti gyűjteményei és az alkotók bocsátották rendelkezésünkre.

*

A kiállítást exkluzív tárlatvezetések, konferencia, kerekasztal-beszélgetés, komolyzenei koncert, táncművészeti workshop és gyermekfoglalkozások színesítik.  

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Nyelvek Európai Napja program
A Nyelvek Európai Napjához kapcsolódóan több rendezvénynek ad otthont a Szabó Lőrinc Idegennyelvi Könyvtár (Miskolc, Mindszent tér 2.). Az intézmén…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp