Meg az abaúji, zempléni, gömöri, egyszóval a megyénkbeli. Mármint a máshova valókkal összehasonlítva. Az Index hírportál több egy éven át folyt műveltségi versenyében ötödikek „lettünk”.
„Lettünk”, ez, ugye, csalóka, ezért is került idézőjelbe. Mert ahogy a leminősítéskor megengedhetetlen a durva általánosítás – nem vesszük magunkra, ha „hülye borsodit” említ valaki, vagy éppen kikérjük magunknak -, úgy nyilván az ellenkező irányban is. A népszerű webes felületen futott játék ugyanis maximum azokról állított ki bizonyítványt, akik konkrétan részt vettek benne. És az már végképp játék a játékban, hogy a mindenféle kérdésekre kapott válaszok mellé a szervezők odarendelték a válaszadó földrajzi hovatartozását.
Akárhogy is, talán felesleges az okoskodó óvatoskodás, hiszen Borsod-Abaúj-Zemplén nem jött ki rosszul a megmérettetésből, sőt. A végső eredményt közlő táblázatban „BAZ” ötödik helyen található.
Első Budapest (amely ebben az értelemben megyének tekinthető), követi Hajdú-Bihar, majd Zala, Csongrád. És azután mi.
Egy esztendőn keresztül, 11 fordulóban tettek fel kérdéseket az indexesek, méghozzá tematikusan csoportosítva. Volt politika, tudomány, sport, de olyan specializáltan konkrét téma is, mint a filmek, és sok egyéb.
Miféle kérdésekre kell gondolnia annak, aki nem követte a sztorit? Például:
Az alábbi színészek közül ki nem volt parlamenti képviselő: Bánffy György, Pécsi Ildikó, Székhelyi József? (Megfejtés az utóbbi.)
Mekkora a közepes Föld-Hold-távolság: 3,84 ezer km, 38,4 ezer km, 384 ezer km, 3,84 millió km? (Természetesen helyes a százezres nagyságrend.)
Mely országok alapjait teremtették meg Nagy Károly birodalmának szétosztásával:
Franciaország és Németország, Franciaország és Anglia, Anglia és Németország? (Nyerő az első páros.)
Mint látható, kellően szerteágazó a merítés, akadtak bőven a műveltséget, különféle ismereteket próbára tevő ügyek, igaz, a „Mikor volt a honfoglalás?”, „ Melyik nem Chaplin film: Nagyvárosi fények, Diktátor, Aranyláz, Metropolis”, „Melyik a legnagyobb processzorgyártó: Intel, AMD, Via, IBM?” típusú felvetések talán nem okozhattak túl nagy fejtörést; bár ki tudja. Cserébe akadtak olyanok is, mint a „Mennyi tag van az iWiW-en: kb. 230 ezer, kb. 650 ezer, kb. 970 ezer?” vagy a „Hány évig élt Egerszegi Krisztina világrekordja a 200 méteres hátúszásban: 17, 19, 21?”, szóval amelyekre az egyetem popkultúra tanszékének vezető professzoraként is leginkább azt válaszolhatnánk: tudja az ördög.
Mindazonáltal az Index olvasói közül azok, akik a regisztráció folyamán Borsod-Abaúj-Zemplén megyét adták meg otthonukként, összességében közel 63 százalékos sikerrel vették az akadályokat. (A „nagyokos” pestiek ettől egy százalékponttal voltak jobbak, az utolsóként végzett Fejér megyeiek majdnem 2-vel „butábbak”.)
Az egyes fordulókban a földijeink zömmel ebben a régióban szerepeltek, tehát a mezőny jobbik felében, de sosem az első helyen. Míg az Index rendszeres beszámolói 2010 során töbször is viseltek efféle címeket, mint Egy keleti megye a legokosabb a Megyék Harcában, vagy Megint keleti a legokosabb megye, ez egyik esetben sem Borsodot jelentette. (Ellenben Hajdú-Bihar két témában is tarolt.)
Végezetül el kell mondanunk, hogy mindez nem volt más, mint játék – amit, persze, a kezdeményezés gazdái sem fedtek el -, sem reprezentatív mintának, sem semmilyen egyéb, tudományos-hivatalos következtetés levonására alkalmas vizsgálatnak nem tekinthető. Bár természetesen mindenki azt gondol az eredmények láttán, ami jólesik. Ahogy az lenni szokott: akinek lakóhelye lemaradt, azt mondja, ez semmit sem jelent (és igaza van), akinek viszont brillírozott, azt elöntheti a jóleső érzés, lám, mi „izéiek” ilyenek vagyunk! És miért is ne önthetné, nem?
Az Index sorozatzáró cikke itt olvasható, mellette visszamenőleg a korábbi fejlemények beszámolóit is megtalálja a részletekre kíváncsi olvasó.
A játék során a „borsodiak” egy Facebook-oldal révén is tarthatták a kapcsolatot. A legfrisebb bejegyzés írásunk elkészülte idején: „BORSOD A KIRÁLY!!!!!!!!!!!” Lásd fenti zárómondatunkat…
————————————————————————-
Ha valamely olvasónknak mégis jól jönne némi segítség a cikkünkben idézett, de meg nem válaszolt kérdések tárgyában, a Wikipedia internetes lexikon révén talál fogódzókat az alábbi linkeken:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Metropolis_%28film,_1927%29
http://hu.wikipedia.org/wiki/Charles_Chaplin
http://hu.wikipedia.org/wiki/Egerszegi_Krisztina
http://hu.wikipedia.org/wiki/Honfoglal%C3%A1s