Háromnapos európai összehangolt közlekedésrendészeti akció keretében Borsod-Abaúj-Zemplénben is átfogó ellenőrzés alá vonták a tehergépjárműveket.
A TISPOL Operational Group éves ellenőrzési terve alapján az „European Operation Truck” nemzetközi fokozott közlekedésbiztonsági ellenőrzés 2011. február 17-19. között a közúti forgalomban részt vevő magyar és külföldi tehergépjárművekre egyaránt kiterjedt. Az akció során a rendőrök különösen a napi valamint heti pihenőidők-, továbbá a tehergépjárművek műszaki állapotára vonatkozó előírások betartását ellenőrizték.
Az akcióban a rendőrség együttműködött a Polgárőrség, a B-A-Z. Megyei Kormányhivatal Közlekedési Felügyelőség, valamint a Nemzeti Adó és Vámhivatal illetékes munkatársaival.
A végrehajtott akció eredményeként a megyében 315 magyar és 103 külföldi felségjelzésű tehergépjárművet vontak ellenőrzés alá a rendőrök.
Az ellenőrzés eredményeként:
– 83 fővel szemben 683.000.- Ft helyszíni bírságot szabtak ki,
– 31 fővel szemben kezdeményeztek szabálysértési eljárást (ebből 3 esetben ittas járművezetés szabálysértése miatt),
– 43 esetben kezdeményeztek közigazgatási eljárást (10 esetben sebességtúllépés, 9 esetben tiltott helyen történő megállás, 3 esetben tilos jelzésen történő áthaladás, 21 esetben biztonsági öv használatának elmulasztása, valamint mobiltelefon vezetés közbeni használata miatt)
– a helyszínen 6 forgalmi engedélyt és 1 vezetői engedélyt vettek el,
– 3 közlekedési baleset helyszínén foganatosítottak intézkedést,
– további intézkedésre 2 főt állítottak elő.
– vezetési és pihenő időkkel/tachográffal kapcsolatos szabályszegés miatt 5 esetben kellett intézkedni.
Információs háttér:
A tehergépkocsik közlekedésének átlagot meghaladó biztonsági kockázata van, hiszen a méretüknél és tömegüknél fogva egyaránt legnagyobbnak számító járművekkel szemben a közúti közlekedés más résztvevői lényegesen védtelenebbek.
A tehergépkocsival történő áruszállítás folyamatos térnyerése Magyarországon is megfigyelhető. A tavalyi év első három negyedévében az árutömeg 72 %-át közúton, 16 %-át vasúton, és 12 %-át egyéb (vízi, légi, csővezetékes) módon szállították.
A KSH adatai szerint hazánkban 2009. december 31-én 3,6 millió közúti gépjármű volt forgalomban, ebből csaknem 420 ezer db tehergépjármű.
A nemzetközi közúti fuvarozást végző járművek személyzetének munkájáról szóló Európai Megállapodást (AETR) hazánkban a 2001. évi IX. törvénnyel hirdették ki. Az AETR részletesen meghatározza közúti forgalomban résztvevő tehergépjárművek vezetőinek engedélyezett vezetési idejét, továbbá a részükre kötelezően biztosítandó pihenőidőt.
B-A-Z. MRFK Kommunikációs Iroda