„Elkeseredettséget és csalódottságot hozott már egy hónap után a kormány új közmunka programja az encsi kistérségben – tapasztalta Borsod-Abaúj-Zemplén megyei útja során Kaufer Virág országgyűlés képviselő, a Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság tagja.”
Az Orbán-kormány ötödére-hatodára csökkentette az önkormányzatok által közmunkára felhasználható forrásokat; emiatt decemberben tízezreket kellett elbocsátani. Csak Encs kistérségben körülbelül kétezer ember jogviszonya szűnt meg; az új munkahelyeket ígérő Fidesz aktív keresőkből újra segélyezetteket csinált.
A Nemzeti Közfoglalkoztatási Program életbe lépésének első hónapja után a jelentős elszegényedés első intő jelei már tapasztalhatók: az encsi kistérségben sokan nem fogják tudni fizetni a közüzemi számláikat, és számos helyen már ki is kapcsolták az áramot. Ha a kormány nem tesz valamit ennek megállítására, éhséglázadásokra lehet számítani. A forráskivonás elvette az emberektől a munkalehetőséget és az önbecsülést; újra segélyre kárhoztatja a munkaképes és dolgozni akaró helyieket – számolt be a helyi állapotokról Gulyás Pál, az LMP ináncsi önkormányzati képviselője.
Az LMP már a parlamenti vita során bírálta az új program számos elemét, attól tartván, hogy a legszegényebbeket nem fogja elérni a program. A nyolc órásról négyre csökkentett foglalkoztatás célja a költségvetési megtakarítás és a kormány munkahelyteremtő-propagandájának alátámasztása. A kormány a program kialakítása közben nem konzultált a leginkább érintett települések, térségek polgármestereivel és lakóival.
Az LMP szerint a közmunkaprogramok nem helyettesítik a munkahelyteremtést, és önmagukban nem nyújtanak megoldást a tartós munkanélküliség felszámolására. Hatékony regionális fejlesztő programok hiányában azonban az elmaradott kistérségek magukra hagyott, elszigetelt falvaiban a közfoglalkoztatás az egyetlen eszköz a legmélyebb szegénység megelőzésére. A jól irányított programoknak fontos szerepük van a helyi közösségek építésében, a helyi szolgáltatások fenntartásában, a közbiztonság javításában, a helyi termelés és fogyasztás fellendítésében, és sok helyütt az árvízi védekezésben is. Az állam nem vonulhat ki egyik napról a másikra a leghátrányosabb helyzetű kistérségekből, ahol jelen pillanatban a legnagyobb foglalkoztató. Az első lépés tehát nem a közcélú munka megvonása, hanem jelentős térségi beruházás-fejlesztés, a KKV-szektor megerősítése és a közösségi szolgáltatások fejlesztése kell, hogy legyen.
Az LMP felszólítja a kormányt, hogy ne büntesse tovább a szegényeket. Követeljük, hogy az úgynevezett Nemzeti Együttműködés kormánya használja ki a kétharmadot, és az érintettekkel történő egyeztetés után sürgősen dolgozza át a Nemzeti Közfoglalkoztatás rendszerét, valamint készítsen stratégiát a leszakadó kistérségek tartós munkanélküliségének érdemi kezelésére. Az LMP felszólítja a kormányt, hogy haladéktalanul lásson munkához.
A képek még akkor készültek, amikor a közmunka program működött Ináncson.