Egyik vezető biztosítónk és GfK kutatása alapján a 2009-2010-es évet vizsgálva az utasbiztosítást kötők száma alig mutatott növekedést az elmúlt évekhez képest, az emberek mindössze 30-35%-a számol utazásának kockázataival.
A biztosító tapasztalatai szerint a síelni utazók mindenesetre tudatosabbak az átlagos utasbiztosítási hajlandóságnál, ami indokolt is, hiszen a 2010-es adatok alapján a téli sportok közül a síelés jár a legnagyobb veszéllyel, így a síelőknek kell leginkább tisztában lenniük a sportággal járó balesetek lehetséges kimenetelével.
Utasbiztosítási szokások Magyarországon
A biztosító GfK-val végzett 2010-es őszi kutatása alapján a biztosítással rendelkező magyarok 47%-a mindig köt utasbiztosítást, azonban szinte ugyanekkora hányad, 40% még mindig a biztosítási költségek lefaragásával, vagy éppen kihagyásával igyekszik spórolni az utazással járó kiadásokon.
A biztosításkötés során a legfontosabb szempontok a szolgáltatáscsomag tartalmi elemei, továbbá, hogy baj esetén 24 órában elérhető magyar telefonos tanácsadó segítsen.
A kutatás alapján a biztosításkötés helyszíne a válaszadók 44%-ának esetében utazási iroda, további 31% pedig a biztosítók fiókjaiban köti meg szerződését, ez jelzi, hogy a személyes tanácsadás fontos az ügyfelek számára az utasbiztosítás kötésekor; az online kötést választók aránya mindössze 13%.
Aki utazási iroda segítségét veszi igénybe utazásának megszervezéséhez, annak jó esélye van arra, hogy biztosítási védelemmel utazik külföldre, hiszen az iroda számára is fontos kérdés, hogy biztonságban tudja utasát. Akik egyénileg szervezik utazásukat, gyakran elfelejtik sajnos megkötni a biztosításukat, pedig az utasbiztosítást már a legtöbb biztosító tálcán nyújtja ügyfeleinek, a nekik szánt online, ATM, telefon és más elektronikus csatornákon köthető biztosítások népszerűsége egyre inkább érezhető.
Családi csomag
Családi utazás esetén a felnőttek felelőssége nagyobb, nekik kiemelten fontos a körültekintő szervezés, ezt a kutatási adatok is alátámasztják. Az utasok részéről az egyszerűség igénye nem csak az elérhetőségre, hanem a tagok számára is vonatkozik, egy család sokkal szívesebben választ olyan biztosítási csomagot, amelynek megkötésével az összes családtagot biztonságban tudhatja. A kutatást végző biztosítónál is elérhető családi csomag, mely kedvező díjért – 2 napos vagy hosszabb utazások esetén naponta 1.400 forintért – nyújt védelmet két 65 év alatti felnőtt és legfeljebb három 18 év alatti gyermek részére.
Érdekesség, hogy a családosok esetében kétszer annyi az online kötés, mint az egyedülálló felnőttek esetén.
A családi biztosítás esetén nincsenek külön gyerekekre vonatkozó biztosítási elemek, és a gyerekek is 100% szolgáltatásra jogosultak. A biztosító kárszakértői szerint síelésnél a gyerekek esetén kiemelten fontos a megfelelő védőfelszerelés, leginkább a sisak viselése.
Téli síbalesetek kockázatai
„Az átlagos utasbiztosítási hajlandóságnál a síelni utazók tudatosabbak, ők magasabb számban nem indulnak el biztosítás nélkül” – mondta a tapasztalatok alapján Karsai Márta főosztályvezető.
Az elemezése alapján a síelés során a leggyakrabban előforduló balesetek a következők lehetnek:
• Horzsolás, zúzódás
• Izomgörcs
• Izomzúzódás, rándulás
• Ínhüvelygyulladás
• Csonttörés
• Agyrázkódás
• Vérzések, belső sérülés
• Lehűlés, fagyás
Bár egyre több lehetőség van a síelésre Magyarországon is, a földrajzi adottságokból kifolyólag a téli sportok kedvelői számára a legnépszerűbb célpont Ausztria. A kelet-alpesi országot mind időjárásában, mind pedig igényes pályái miatt nagyon szívesen választják a magyar turisták.
A Biztosító kárbejelentéseinek elemzése alapján a 2009/10-es síszezonban biztosítottaik körében Ausztriában történt a legtöbb téli sport-baleset (53), majd ezt követte Franciaország (10) és Olaszország (5) balesettel.