„Együtt gondolkodik az ország a megye és a megye jogú város vezetése”
Hagyományos módon, villásreggelin tájékoztatták a sajtó képviselőit a Megyeházán az idei év eredményeiről, a jövő terveiről és a január elsejével kezdődő Európai Uniós magyar elnökségről, benne Borsod-Abaúj-Zemplén megye érintettségéről, egy kulisszatitkot is elárulva „hazánk ajándékáról”.
/”Hörcsik Richárd elhozta és bemutatta azt az ajándékcsomagot is” ehhez a bekezdéshez/
Dr. Mengyi Roland, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke, Csiger Lajos, a megyei közgyűlés alelnöke, dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő és dr. Kovács János főjegyző invitálták sajtótájékoztatóra megyénk újságíróit. A villásreggeli előtt a megyei közgyűlés elnöke három lényeges eseményt emelt ki, amely nem csak megyénket, de Miskolc és az ország sorsát is befolyásolta: a tavaszi és őszi választásokat és az áradást. Az árvízre, az árvíz utáni helyreállítási munkákra utalva elmondta, „fokozott ütemben veszi kezdetét a gátépítés, a tározók építése, amelyre több milliárd forintot különített el a kormány. Mindenkinek az a fontos, hogy amit eddig felépítettünk, azt ne vigye el egy esetleges újabb áradás.”
A megyei önkormányzat mai sajtótájékoztatójának kiemelt témája volt az idei és a 2011-es év, amely költségvetési szigort, stabilitást, struktúra-átalakítást, hatékonyabb gazdálkodást, hatékonyabb és minőségi feladatellátást, hiány nélküli 2011-es évet, gazdaságélénkítést, munkahelyteremtést, foglalkoztatás-bővítést ígér. Mindennek alapja volt a 2010-es év költségvetési egyensúlyának megtartása, vagyis az, hogy az önkormányzati gazdálkodás, az intézmények fenntartásával együtt nem lépi túl az ez évre tervezett hiányt. „A most látott számok alapján ez teljesül” – jegyzete meg Mengyi Roland. „Ami azért is fontos, mert jövőre már hiány nélküli évet tervezünk, sőt a megye egyik legfontosabb beruházásának, a Csillagpont Kórház pályázati önerejét előteremtve sem kívánunk ettől eltérni. E mellett megkezdjük az előző, szocialista kormányzat önkormányzatokat súlytó politikája miatti kötvénykibocsátás törlesztését is. Mindebben segítségünkre lesz a kormány is, aki a megyei önkormányzatokat jövőre visszaengedi az ÖNHIKI-s rendszerbe”.
Nem csak a megyei önkormányzat, hanem az ország számára is igen fontos időszak elé nézünk, ugyanis 2011. január 1-vel hazánk veszi át az Európai Unió soros elnöki tisztét. Erről Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő beszélt, úgy is, mint az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának elnöke. Gyors és hatékony vezetést, az EU-s intézményrendszer és döntési mechanizmus „emberközelivé” tételét ígérte Hörcsik. „Magyarország felkészült, és e felkészültség a garanciája annak, hogy Magyarország újra elfoglalja méltó helyét az Európai Unió közösségébe, Európában. Ha jól csináljuk az EU elnökséget, Magyarországot komolyan fogják venni.”
Hörcsik Richárd elhozta és bemutatta azt az ajándékcsomagot is, amelyet a hozzánk látogató EU-s vezetők kapnak majd. „Ebben már szerepel megyénk, hiszen zempléni édességkülönlegesség és 5 puttonyos tokaji aszú is helyet kapott a díszdobozban. De máshol is érdekeltek leszünk” – tette hozzá a képviselő. „Ugyanis az egyik elnökségi nagyrendezvénynek megyei színhelye lesz, de számos kísérő rendezvénnyel, kirándulással számolhatunk a következő félévben. Úgy is mondhatnám, belobbiztuk a megyét.”
„Nem csak ebből a szempontból lesz fontos megyénknek a soros elnökség. Lehetőség nyílik arra, hogy megyénket feltegyük Európa gazdasági térképére” – tette hozzá a megyei közgyűlés elnöke.
E mellett, mint arra dr. Kovács János főjegyző is utalt, a megyei közgyűlés legutóbbi ülésén Rákóczi emlékévnek nyilvánította a következő esztendőt, a Rákóczi szabadságharc lezárásának 300. évfordulója alkalmából. „Ez a soros elnökséggel, gazdasági és pénzügyi céljaink mellett olyan kiemelkedő lehetősége megyénknek, amelyből nemzetközi szinten is jelentősen profitálhatunk” – mondta Kovács János. A pénzügyekre visszatérve megerősítette, a 2010-es év a költségvetési egyensúly, míg a 2011-es év a piaci szerepünk erősítése, a hatékony gazdálkodás és a hiány megszüntetésének éve lesz.”
Lapunk kérdésére, hogy az intézmények integrációja, strukturális átalakítása után hány munkahely szünik majd meg a megyében? A főjegyző a következő választ adta:” Miután még a tervezés szakaszában vagyunk, erről most pontos számadatot nem tudunk mondani, térjünk erre vissza január végén, akkor már pontosabban látunk majd.”