100 000 forint is lehet a büntetés, ha sót használ valaki síktalanításhoz, vagy ha nem takarítja le maga előtt a járdát, közterületet. Ilyen riasztó közterületi bírságokról hallani egyes városokból. Mint kiderült ez az összeg nem országos, hanem helyi rendeletből fakad. Ezért kíváncsiak voltunk, hogy szűkebb pátriánkban, hogy is van ez.
Miskolcon vajon mi a helyzet?
Mint kiderült kerítésen belül mindenkinek szíve joga, hogy mivel síktalanít. Sima háztartási sót, vagy homokkal kevert útszórósót, esetleg sima homokot, vagy zeolit tartalmú csúszásgátlót használ.
Más a helyzet a közterületen. Nálunk mindössze maximum 20 ezer forintra terjed a szabálysértési eljárásban kirótt összeg, ha valaki nem takarít, és akkor is ez a helyzet, ha olyan helyen szórja a sót, ahol a fás szárú növényeket károsíthatja. Ezt a Közterület-felügyelet ellenőrzi, és felszólítás után következhet a helyszíni bírság, majd a szabálysértési eljárás kezdeményezése.
Ötletek a jégoldásra!
A már említett sót semmi esetre nem javasoljuk, mert a háziállatok talpacskáját is kimarhatja, és ha a madarak isznak a sós léből Ők is elpusztulhatnak.Az útszórósó mellett van aki a homokra esküszik, és van aki a fűrészporra. Kapható a zeolit tartalmú síktalanító, – amely mádi termék – ez teljesen környezetbarát. Sokan javasolják az otthoni jeges lépcsőkre a forró vizet, majd a teljesen szárazra törlést és fűrészporral való felszórást. Finnországban láttuk, hogy apró gyöngykavicsot szórnak a jeges felületekre, és az szépen megtapad, s gátolja a csúszást.
-obe-