A mai napon a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányságon sajtótájékoztató keretében mutatták be a Fiatalkorúak 2011. évi bűnmegelőzési falinaptárát.
A program elemeit Dudás Péter r. alezredes Bűnmegelőzési Osztályvezető ismertette az országos és regionális médiumok jelentős számban megjelent képviselőinek. A projekt kidolgozásánál a szakemberek több olyan – a fiatalok korosztályára vonatkozó – kriminológiai megállapítást vettek figyelembe, ami hazánkban, de különösen a megyénkben jellemzőek.
Ennél fogva a társadalom szintjén is kezelésre váró komplex problémák:
• A családon belüli erőszak generációkon át „öröklődik”. Azok a szülők, akik a családi nézeteltéréseket erőszakkal próbálják megoldani, hasonló taktikákra tanítják meg gyermekeiket. Így az erőszak egyfajta öröklését lehet elindítani a nemzedékek között.
• A fiatalkorú bandákat tanulmányozva megállapították, hogy az erőszak normává válik, az agresszív magatartás kívánatos jellemvonás, a szubkultúra fontos része.
• A kedvezőtlen körülmények személyiségük kialakulásában, fejlődésükben károsan befolyásolják a fiatalokat, így veszélyeztetetté válhatnak, és könnyebben szembefordulnak a társadalmi normákkal, egyben kiszolgáltatottságuk miatt gyakran sérelmükre követnek el bűncselekményeket.
• A szülői felügyelet hiánya, a felügyelet nélküli céltalan szabadidő eltöltés jelentős szerepet játszik abban, hogy a fiatalok bűncselekmények elkövetőivé válnak.
• A fiatalkorúak kikerülve a szülői ellenőrzés alól könnyebben követnek el meggondolatlan cselekményeket, és sokszor akaratlanul is, egymást bátorítva bűnelkövetővé válnak.
• A kiskorúak által elkövetett bűncselekményeknél egyre jobban kimutatható a médiumok hatása, mivel nem az életkori sajátosságuknak megfelelő műsorokat tekintenek meg.
A bűnmegelőzési szakemberek az ismertetett megállapítások alapján építették fel bűnmegelőzési programjukat, 2010. évi ezirányú szakmai tevékenységünket:
· A csavargás, az oktatási-nevelési tevékenység, valamint a fiatalok helyes szabadidő eltöltésének ellenőrzésére Ifjúságvédelmi őrjárat kidolgozására, és működtetésére került sor (február-október között közel 500 tanulóval szembeni intézkedés).
· Az iskolai agresszió kezelésére, iskolai bűnmegelőzési tevékenység végzésére módszertani útmutató került kiadásra. A szakmai anyaghoz tematika is párosul.
· A pedagógusok és a közfeladatot ellátó személy védelme érdekében matrica elkészítése és oktatási, egészségügyi intézményekbe való kihelyezése.
· Vonatdobálás, mint veszélyes cselekmény megelőzésére osztályfőnöki és fizika órába beépített ismeretátadás.
· Fiatalkorúak szabálysértési elzárásával kapcsolatos felvilágosítás, módszertani útmutató készítése.
A fiatalkorúak bűnmegelőzési falinaptárának szükségessége
A leírt bűnmegelőzési tevékenységek a fiatalkorúakra vonatkozó legfontosabb veszélyhelyzeteket dolgozzák fel, és az elkészült falinaptáron is ezt mutatják be. A naptár egész évben folyamatos megjelenítéssel, állandó figyelemfelhívásként tárja a szemlélő elé az aktuális problémakört. Tanulságul szolgálhat, bemutatva a valós élethelyzeteket, láthatóak az okok, az ismertetett és bekövetkezett súlyos eredmények.
Az illusztrációk alatt elhelyezett szöveges kiegészítés magában is egy-egy bűnmegelőzési tanács:
- Már megint hiányzik ez a két tanuló (Az iskolából)
- A csellengő diákok az „Ifjúságvédelmi őrjárat” hálóján akadnak fenn
- Jó heccnek indul…de megéri? (graffiti)
- Az okozott kárért az elkövető vagy a szülő tartozik felelősséggel
- A felnőttek (szülők) felelőssége is, hogy ez egyre gyakoribb látvány napjainkban! (Alkoholfogyasztás)
- Súlyos következményekkel is járhat az alkohol és drogfogyasztás
- Gyakran alkalmaznak erőszakot a tizenévesek különböző tárgyak megszerzésére
- Rablás elkövetése akár öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető
- A fiatalok többnyire nincsenek tisztában a bolti lopás következményeivel
- Tettenérés esetén a bíróság akár elzárásra is ítélheti a fiatalkorú elkövetőt
Információs háttér:
A 10 ezer példányban elkészült falinaptár a B-A-Z. Megyei Bűnmegelőzési Alapítvány, a B-A-Z. Megyei Önkormányzat Mecénás Pályázata, valamint a Nemzeti Civil Alapprogram támogatásával jött létre. A falinaptárt a bűnmegelőzési szakemberek a megye önkormányzatai, valamint oktatási és gyermekvédelmi intézményei részére küldik meg a közeljövőben. Elosztásuk pedagógiai intézetek, önkormányzatok és rendőrkapitányságok segítségével történik.
A B-A-Z. MRFK Bűnmegelőzési Osztály tájékoztatása alapján: MRFK Kommunikációs Iroda.