2024. 10. 31. csütörtök

Farkas
1 EUR 408 HUF
1 GBP 490 HUF
Kezdőlap » Hírek » Zöld-Hírek » A MIKULÁSVIRÁG
A MIKULÁSVIRÁG

A MIKULÁSVIRÁG

A MIKULÁSVIRÁGA kutyatejfélékhez tartozó dísznövény Közép-Amerikából, Mexikóból származik. Jóval az európaiak megérkezése előtt az indián tisztaság jelképeként a közép-mexikói aztékok termesztették. A nagy becsben tartott növény azonban csak a hegyvidéki klímán maradt meg. Vörös színű felleveleiből az indiánok festéket készítettek.

Az USA-ban 1825-ben az államok első mexikói nagykövete révén vált ismertté. Az 1900-as évek elején Kaliforniában, Hollywoodban kezdték termeszteni, nemesíteni. A húszas években jutott el Európába, a hatvanas években még vágott virágként volt ismert, ma kizárólag cserepes növényként termesztik.

A mikulásvirág Közép-Amerikában 3-4 méter magasra is megnőhet, a lakásban tartott példányok azonban ritkán érik el ezt a méretet.

 

Boross Dávid, kertész :

– A mikulásvirágnak a nemesítésnek köszönhetően …a legkedveltebb egyben.

A mikulásvirág díszei a színes virágzati fellevelek.

– Az érdekessége a mikulásvirágnak, hogy nem a virágaival díszít, hanem a friss felleveleivel, gyakorlatilag a zöld és a piros levelek ugyanolyan levelek, előbb utóbb a piros is bezöldül, viszont ezek a felső levelek jellemzően pirosak, manapság már létezik fehér, sárga,naranccsárga, vagy akár rózsaszín is. És igazából a virágja ez a kis , hát mondjuk úgy jelentéktelen kis bimbócskák nem annyira díszítő értékű virágok.

Könnyű dolga van a mikulásvirág kedvelőinek. A munka nehezebb részét, -hogy a fellevelek bepirosodjanak- a kertészek elvégzik helyettük.

– Ahogy elkezd a napsütéses órák száma csökkeni akkor kezd bepirosodni a mikulásvirágoknak a levele. …érik el.

A mikulásvirágot óvják a tűző napsugaraktól, de a lakás napfényes részén helyezzék el! Minél több fényt kap a növény, annál hosszabb ideig virágzik, és a fellevelek is sokáig szépek maradnak. A növény nem kedveli a változó hőmérsékletű szobát és a huzatot. A legjobb, ha nyílászáróktól is távol tartják.

– Ha a mikulásvirágot, ha már hazavittük akkor gyakorlatilag a lényeg, hogy a szobába tartsuk, viszonylag állandó hőmérsékleten, tehát ne legyen huzatos helyen, nem célszerű olyan helyre tenni, ahol bármi hozzáérhet a leveleihez. Ha ablakot nyitunk, vagy esetleg egy fűtőtest, radiátor hozzáér, nem érdemes olyan helyre tenni, ahol elközlekedünk mellette, ugyanis ha a levele megsérül egy kicsit, akkor hajlamos bebarnulni, illetve befoltosodni…amit hát mégsem szeretnénk. Ha a levelek nagyon befoltosodnak, nyugodtan le lehet csippenteni, hiszen viszonylag hamar hoz új leveleket.-mondja a szakértő.

A legjobb öntözési módszer, ha hetenként egyszer állott vízzel teli edénybe helyezik a mikulásvirág cserepét. Ha a föld megszívja magát, egy hétig nem kell locsolni.

– Sajnos sokan belefutnak abba a hibába, hogy a mikulásvirágot túllocsolják ilyenkor egészen megnehezednek a levelek, túltöltődnek vízzel, ezért ledobja őket. Ilyenkor érdemes ,ha már teljesen lekopaszodott visszavagdosni az ágakat, és az előbb említett két három hónapig meleg napos helyen kell tartani, aztán pedig újra, ilyen sötétebb… Van, aki beteszi a szekrénybe, más leviszi a pincébe , tehát néhány hétig lecsökkenteni a napsütéses órák számát, és akkor újra bepirosodik, újra virágzik.

A mikulásvirág bimbóképződése és felleveleinek színeződése csak akkor indul meg újból, ha rövid nappalos körülményeket biztosítunk a számára. Ez azt jelenti, hogy a virágot a nappali fény 10-12 óránál tovább nem éri.

– A mikulásvirágot egész évben lehetne pirosítani, ha nem is virágoztatni, ennek ellenére október-novembertől tart a virágzási időszaka kb. január februárig. Tehát ha jól érzi magát, nem locsoljuk túl és ugyanakkor elég fényt is kap, akkor akár február végéig is ilyen szép piros marad.

A mikulásvirág tél vége felé hullatni kezdi a levelét. Sokan azt gondolják, hogy hamarosan kipusztul, pedig csak pihenni készül, ezért ne dobják ki a leveleit vesztett virágot. Visszametszés, újra ültetés, rendszeres tápoldatozás után nyáron új hajtást hoz. Ősszel pedig mesterséges fénytől védett helyen újra színpompába borulnak a levelei.

– freepress.eu-

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Jubileumi trófeamustra
Hideg, de napsütéses idő fogadta az érdeklődőket Szelcepusztán, az ÉSZAKERDŐ Zrt. jubileumi, 15. alkalommal megrendezett trófeamustráján, ahol a szarv…

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp