Pablo Picasso a példaképe, és már huszonhárom kiállítást rendeztek annak a 13 éves miskolci fiúnak a festményeiből, akit legutóbb arra kértek fel, csatlakozzék alkotásaival a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programsorozathoz, és rendezzen be egyéni tárlatot. A Pécsi Református Gimnáziumban látható kiállítás – amelyben negyvenhét olajfestmény szerepel – nyitva tartását eredetileg október végéig tervezték, de közkívánatra november 27-ig meghosszabbították. Kovács Attila Roland eddig 457 olajfestményt festett. A tehetséges ifjú, akit csak – szülővárosa után – miskolci kis Picassóként emlegetnek, igen határozott: festőművész szeretne lenni, de a fogorvosi pálya is vonzza.
Mint mondta, az érzelmeit, gondolatait vetíti a vászonra, egy-egy utazás, a szabadidejében tett kirándulás ihleti meg. Kedvenc színei, amelyek igazán dominálnak a képein, a sárga és ennek variációi, a lila, a kék, no meg a piros. Arról is mesélt, hogy mindösszesen három-négy éves lehetett, amikor már rendszeresen rajzolt, nyolcévesen kezdett olajfestményeket készíteni.
– A festészettel úgy ismerkedtem meg, hogy amikor édesapám egy régi olajfestményt restaurált, kértem, hogy segíthessek neki. A kép olyan jól sikerült, hogy később már kaptam vásznakat, amelyekre festhettem – emlékezett vissza a kis Picasso.
Járt művészeti alapozó képzésre – négy éven át – a Fabula Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanulójaként, 2007-től a Diósgyőri Vasas Képzőművész Egyesület tagja. Jelenleg a miskolci Lévay József Református Gimnázium diákja, szabadidejében képművészeti szakkörre jár, és mint minden tizenéves fiú szeret úszni, búvárkodni, focizni, kerékpározni. Emellett önkéntes munkát végez a miskolci állatkertben, a Bükk-hegység lábánál.
Hangsúlyozta azt is, hogy fiatal kora ellenére egyedi stílusban festi le élményeit, nem másol senkit. Nyolcéves kora óta rendszeresen egyéni és csoportos kiállításokon vesz részt, több ízben képviselte Magyarországot nemzetközi versenyeken. Számos képe megtalálható hazai és külföldi köz- és magángyűjteményekben.
Eredményei kapcsán több megmérettetést is megemlített. Kiemelte, hogy kilencéves volt, amikor az ICAF-Nemzetközi Gyermek Művészeti Alapítvány által szervezett rajz- és festőversenyre beküldött olajfestménye – a washingtoni zsűri döntése szerint – a magyarországi pályázók közül a legjobb lett.
– Így én képviselhettem hazánkat a 3. Művészeti Olimpián az Egyesült Államokban 2007 nyarán a Puskás Öcsi emlékére című képemmel”. Több, mint 3 millióan versengtek akkor, 100 országból mindössze 1-1 versenyzőt hívtak meg a világtalálkozóra. Sok színes élményben volt részem – idézte fel az eseményeket. – Fogadott az akkori magyar nagykövet. Az egyik festményemet a képviseletnek ajándékoztam. Megismerkedtem az amerikai főváros nevezetességeivel, emlékműveivel, ellátogattam művészeti múzeumokba és a washingtoni állatkertbe is.
Ilyen tehetséget nem tékozolhat el a nemzet
Elmondta, hogy most ismét nemzetközi rendezvényre készül. A Nemzetközi Gyermek Művészeti Alapítvány ugyanis meghívta a 4. Művészeti Olimpiára, amely a világ legnagyobb és legtekintélyesebb művészeti kreatív oktatási kezdeményezése a 8 és 12 év közötti gyerekek számára. A kép, amelyet erre az alkalomra festett, a Mentsük meg az óceánokat címet kapta. Szintén felkérték, hogy vegyen részt a 4. Gyermek Világfesztiválon, amelyet Washingtonban rendeznek meg 2011 júniusában a Művészeti Olimpia nyerteseinek.
Kovács Attila Rolandnak egyébként már saját internetes oldala is van, ott az érdeklődők megismerhetik a 13 éves fiút, sőt a képeiből is ízelítőt kaphatnak.
Festményeit úgy értékelik: „Gazdag színvilág jellemzi alkotásait, mozaikszerűen összerakott színfelületeket alakít ki, ezeket élénk színű kontúrok kapcsolják össze tárgyakká, figurákká… Olajfestményei az absztrakt ábrázolás, a modern művészet irányába kalandoznak… Kreatív, különleges egyénisége, fiatal lelkisége tükröződik műveiben… Festészetét színekkel és alakzatokkal való kísérletezés, hangulati váltások jellemzik… Kedveli a változatosságot, erős, kifejezett és élénk színeket vesz palettájáról, és határozott ecsetkezeléssel megnyugtató színharmóniát vagy egységes, vibráló hangulatot varázsol a vászonra…”
A miskolci kis Picassóról szóló művészeti album 77 festmény fotóját és adatait tartalmazza, állandó kiállításának pedig a Junior Kortárs Galéria ad otthont.
Édesapja a kezdő ecsetvonásokra úgy emlékszik vissza, hogy Attila művészi tehetsége korán megnyilvánult, páratlan kézügyességére már az óvodában felfigyeltek. A gyermekében szunnyadó tehetséget pedig ő mint szülő is felismerte, bátorította a kibontakozásra.
„Hitem szerint sokat kell tennünk azért, hogy fejlődése töretlen maradjon, mert ilyen tehetséget nem tékozolhat el a nemzet. Nem sok Kovács Attila Rolandhoz fogható ifjú művészt ismerünk kiállítótermeinkből” – mondta róla Ács Érmes Károly művészettörténész, műtárgyszakértő.
Forrás: MTI