Természeti katasztrófák, éghajlatváltozás, geotermikus energia, alternatív energiahordozók – hosszasan sorolhatnánk azokat a földtudományi témákat, amelyek feldolgozására az ország különböző pontjain és Szlovákiában tanuló középiskolások vállalkoztak. A IV. Országos Középiskolai Földtudományi Diákkonferenciára jelentkező fiatalok közül csaknem 40 tanuló jutott tovább, hogy előadhassa eredményeit, s a tudós szakemberek gyakorlata szerint mérettesse meg munkáját, képességeit. 24 földtudományi előadás 2 nap alatt mintegy 40 középiskolás előadásában – így összegezhetnénk számokban a IV. Országos Középiskolai Földtudományi Diákkonferenciát. A lehetőséget, melyet a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara indított útjára, s melynek révén napjainkra mintegy százötven középiskolás büszkélkedhet azzal, hogy egyetemi előadást tartott, s jegyez egy tanulmányt egy földtudományi kiadványban. S a hangsúly sokkal inkább e lehetőségé, mint a számoké.
A lehetőségé, hogy a tudós szakemberek gyakorlata szerinti formában léphetnek itt színre e fiatal korosztály kis kutatói, akik iskolai tanulmányaikon túl komolyabban mélyedtek el a földtudományok valamely ágában. S vállalták a kutatást, az adatgyűjtést, a publikálást és az előadást is – mindazt, mi a valós kutatómunkát is kíséri.
Az ország számos pontjáról és határainkon túlról, Szlovákiából is jelentkezett fiatalok munkatémái sokszínűek – mit a fiatalok magukkal hoztak, szakemberekből álló zsűri bírálja majd el. A középiskolások négy témakörben pályázhattak, munkájuk értékelése is ennek megfelelően történik:
– Hidrogeológia, vízminőség, környezetvédelem;
– Meteorológia, megújuló energiák;
– Geológia, felszínalaktan;
– Csillagászat, asztrofizika.
A legjobbnak bizonyulók a helyezésükkel járó díj mellett publikálási lehetőséget kapnak az OTDK-való részvételre, ahol egyetemi hallgatókkal mérhetik össze tudásukat.
A IV. Országos Középiskolai Földtudományi Diákkonferencia megrendezést „A tudományos utánpótlás-nevelés és a műszaki, informatikai életpálya elismertségének növelése a Miskolci Egyetem stratégiai céljaival összhangban” című, TÁMOP-4.2.3-08/1-2008-0007 számú projekt támogatta.