2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Hírek » Eu hírek » Nukleáris hulladék: a Bizottság a végleges ártalmatlanításra vonatkozó biztonsági szabványokat javasol

Nukleáris hulladék: a Bizottság a végleges ártalmatlanításra vonatkozó biztonsági szabványokat javasol

A Bizottság ma javaslatot tett az atomerőművekből és az orvosi vagy kutatási tevékenységből származó kiégett fűtőelemek és radioaktív hulladék végső ártalmatlanítására vonatkozó biztonsági szabványok létrehozására. A ma előterjesztett irányelv felkéri a tagállamokat nemzeti programok készítésére arról, hogy mikor, hol és hogyan fogják létrehozni és működtetni a nukleáris hulladék végső elhelyezésére szolgáló, a legmagasabb biztonsági előírásoknak megfelelő tárolóikat. Az irányelvnek köszönhetően a nemzetközileg elfogadott biztonsági szabványok jogilag kötelező erejűvé és érvényesíthetővé válnak az Európai Unióban. Günther Oettinger, energiaügyi biztos így nyilatkozott: „A biztonság kérdése valamennyi európai polgárt és országot érinti, függetlenül attól, hogy támogatja vagy ellenzi-e az atomenergiát. Gondoskodnunk kell arról, hogy biztonsági előírásaink a lehető legmagasabb szintűek legyenek, és polgárainkat, vizeinket és a talajt megvédjük a nukleáris szennyezés kockázataival szemben. A biztonság oszthatatlan: ha egy országban baleset történik, annak más országokra nézve is pusztító hatása lehet.”

A Bizottság jogilag kötelező erejű és érvényesíthető európai uniós keretrendszerre tesz javaslatot annak biztosítása érdekében, hogy valamennyi tagállam alkalmazza a kiégett fűtőanyagok és radioaktív hulladékok kezelésére a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) égisze alatt kidolgozott, a végleges ártalmatlanításig tartó összes lépést felölelő közös szabványokat.

Az irányelv konkrétan a következőkről rendelkezik:

*

A tagállamoknak az irányelv elfogadásától számított négy éven belül ki kell dolgozniuk nemzeti programjukat. Ennek a következőket kell tartalmaznia: az ártalmatlanító létesítmények megépítésére és működtetésére vonatkozó tervek az építkezés konkrét ütemtervének meghatározásával, mely tartalmazza a mérföldköveket, az ártalmatlanítási megoldások végrehajtásához szükséges összes tevékenység leírását, a becsült költségvetést és a választott finanszírozási rendszereket.
*

A nemzeti programokat be kell mutatni a Bizottságnak, amely a tagállamokat terveik módosítására kérheti.
*

Két vagy több tagállam megállapodhat arról, hogy az egyikük területén található végső tárolóhelyet használnak. A nukleáris hulladék EU-n kívüli országokba történő kivitele végleges ártalmatlanítás céljából nem megengedett.
*

A tagállamoknak tájékoztatniuk kell a közvéleményt, és lehetővé kell tenniük, hogy az részt vehessen a nukleáris hulladékok kezelésére vonatkozó döntéshozatalban.
*

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség által meghatározott biztonsági szabványok jogilag kötelező erejűvé válnak. Ennek részeként egy független hatóság adja ki a tárolók építési engedélyét és ellenőrzi minden egyes tároló biztonsági elemzését.

Előzmények:

Több mint 50 évvel az első atomerőmű működésbe lépése után (1956, Calder Hall, Egyesült Királyság) még mindig nem állnak rendelkezésre végleges tárolóhelyek a nukleáris hulladékok számára. Évente jellemzően 7 000 köbméter nagy aktivitású hulladék keletkezik az EU-ban. Ezeknek az anyagoknak a nagy részét átmeneti tárolókban helyezik el. A nagy aktivitású hulladék az újrafeldolgozott kiégett fűtőelem azon része, amelyet nem lehet újrahasznosítani, ezért végleges ártalmatlanítására van szükség.

Noha ezekre az átmeneti tárolókra szükség van a fűtőelemek és a nagy aktivitású hulladékok hőmérsékletének és sugárzási szintjének csökkentése érdekében, nem jelentenek hosszú távú megoldást, mivel folyamatos karbantartást és felügyeletet igényelnek. Mivel általában a talaj felszínén vagy ahhoz közel találhatók, ezenfelül fennáll a balesetek veszélye is, például repülőgép-szerencsétlenségek, tűz és földrengés formájában. A tudósok és a nemzetközi szervezetek, pl. a NAÜ között széles körű egyetértés uralkodik a tekintetben, hogy a nagy aktivitású nukleáris hulladék hosszú távú ártalmatlanítására a mélységi geológiai elhelyezés a legmegfelelőbb megoldás.

Az Euratom-Szerződés értelmében az EU rendelkezik jogi hatáskörrel a lakosságnak az ionizáló sugárzással szembeni védelmét illetően. Az energiaszerkezet nemzeti hatáskörbe tartozik. A 27 uniós tagállamból 14-ben található atomerőmű.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp