2024. 11. 1. péntek

Marianna
1 EUR 408 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Életmód / Medicina » Medicina » Egy bacilus, több súlyos betegség – egyetlen oltással kivédhető?

Egy bacilus, több súlyos betegség – egyetlen oltással kivédhető?

Agyhártyagyulladás, vérmérgezés, tüdőgyulladás – néhány veszélyes betegség, aminek hátterében a pneumococcus fertőzés is állhat. Az ilyen bajok ma már oltással is megelőzhetők, a kicsiknél ráadásul ingyenesen – mégis keveset tudunk róluk. Míg az influenza elleni védekezés évről évre a középpontba kerül, addig a sokkal súlyosabb betegségeket is okozó pneumococcus baktérium elleni fellépést hajlamosak vagyunk elhanyagolni. Történik ez annak ellenére, hogy magát a baktériumot már az 1800-as évek vége óta ismerik, mára pedig több mint 90 típusát különböztetik meg – és bár ezek közül ugyan csak néhány okoz súlyos megbetegedést, de a bacilus még így is évente több százezer öt év alatti gyermek halálát okozza.

 

Epres Panni

 

Nem kispályás

A megdöbbentő halálozási számok hátterében az áll, hogy a pneumococcus baktériumok egészen komoly betegségeket, így például agyhártyagyulladást, tüdőgyulladást, vérmérgezést, középfülgyulladást is okozhatnak, csecsemőknél és kisgyermekeknél pedig különösen súlyos lefolyásúak lehetnek – ezzel kapcsolatban rémisztő adat, hogy csaknem minden negyedik kisgyermek, aki megkapja a baktérium okozta agyhártyagyulladást, belehal a fertőzésbe. Ugyancsak megdöbbentő, hogy egyes betegségek kialakításban kiemelkedően milyen nagy a szerepet játszik ez a baktérium: a gyerekkori bakteriális agyhártyagyulladások nagy részét például ez okozza, és az öt évnél fiatalabb gyerekeknél jelentkező bakteriális tüdőgyulladások kétharmadáért is ez a baci a felelős. A bakteriális középfülgyulladások nagy részéért ugyancsak a pneumococcusok okolhatók: 40 százalékban ezek a felelősek a betegség kialakulásáért.

Nagy Tunde

Oltással védhető

A pneumococcus okozta súlyos megbetegedéseket védőoltással lehet megelőzni, ennek kockázata ráadásul minimális, mivel a beadását követően csak nagyon ritkán fordulnak elő kellemetlen, általában enyhe, gyorsan múló tünetek – így például étvágytalanság, aluszékonyság vagy bőrpír. A legtöbb kisgyerek ráadásul észre sem veszi, hogy oltást kapott, hiszen egy mindössze néhány másodperces beavatkozásról van szó. Ezek alapján nem véletlen, hogy a 13 komponensű védőoltás népszerűsítéséhez már több híresség – Epres Panni modell, Nagy Tünde és Vámos Erika televíziós műsorvezető – is a nevét adta: az ő közreműködésükkel egy jótékonysági program keretében idén ősszel már több száz kisgyerek is ingyenesen kaphatta meg az oltást. Az ingyenesség ez esetben azért kiemelten fontos, mert az oltás 2008. októbere óta ugyan alapból is ingyenes, de csak a két évesnél fiatalabb gyermekek részére – akik tehát 2006. szeptember 30-a előtt születettek, ez idáig nem kaphatták meg térítésmentesen a vakcinát.

Vamos Erika

Hírességek mellette

Az, hogy a hírességek fölkarolták az ügyet, koránt sem véletlen, hiszen személyesen is érintettek a kérdésben: Epres Panni édesapjának testvére agyhártyagyulladásban halt meg, maga a betegség pedig az édesapját is érintette. A modell és férje, az olimpiai bajnok vízilabdázó Benedek Tibor emiatt is fontosnak tartotta, hogy 3 és 1 éves gyermekeik megkapják a védőoltást. A történethez náluk egyébként az is hozzátartozik, hogy Panni nem ért egyet azzal, hogy a különböző oltásokat válogatatlanul kapják meg a gyerekek – most azonban egy percet sem gondolkozott a vakcina szükségességén: „A szabadon választható oltásokat közül ez volt az, aminek a beadatásán egyáltalán nem gondolkodtam, hiszen olyan komoly betegségtől óv meg, ami előfordulhat a közvetlen környezetünkben is. Nagy Tünde sem késlekedett a védekezéssel, hiszen néhány hónapos gyermekének máris beadatta a vakcinát. Ő ráadásul egy egészen elgondolkodtató dolgot is megfogalmazott: „Szerintem manapság azért hallunk kevesebbet erről a bacilusról, mert jó az ellene készített védőoltás. Az tehát, hogy már viszonylag kevesen halnak bele ebbe a fertőzésbe, éppen arra hívja fel a figyelmet, hogy érdemes oltatni, nem pedig ennek ellenkezőjére.” A védőoltás fontosságát – és ennek beadatásában a szülők szerepét – az örökbefogadás előtt álló Vámos Erika is kiemeli: „A gyerekek azok, akik a leginkább kiszolgáltatottabbak a betegség következményeinek, így a megelőzésben hatalmas a mi felelősségünk”.

 

 

Láthatatlan kockázat

Tudni kell, hogy a pneumococcus baktérium emberről emberre cseppfertőzéssel terjed, ennek megfelelően köhögéssel, tüsszentéssel, vagy éppen a nyál közvetítésével kapható el. A gyerekek különösen nagy kockázatnak vannak kitéve, ugyanis az olyan zárt közösségekben, mint amilyenek a bölcsődék és az óvodák, bizony könnyebben megfertőződhetnek. Másrészt a pneumococcus azért is fenyegeti leginkább a kicsik egészségét, mert az ő immunrendszerük még nem fejlődött ki kellőképpen, és csak korlátozott mértékben képes védekezni a speciális, poliszacharid tokkal rendelkező baktériumok ellen – többek közt emiatt is vált fontossá az ő oltatásuk. Tudni kell azt is, hogy a csecsemőkön és a kisgyermekeken kívül veszélyeztetettek még azok is, akiknek gyengült a védekező rendszerük, valamint azok, akik rossz lakáskörülmények között élnek vagy dohányoznak – beleértve a passzív dohányosokat is. Bizonyos betegségek ugyancsak növelik az érzékenységet: ilyenek például a krónikus betegségek, a szív- és érrendszeri betegségek, a különböző légzőszervi betegségek, a sarlósejtes vérszegénység, a csökkent lépműködés, a máj- és vesebetegségek, valamint az anyagcserebetegségek. A ilyen jellegű, hajlamosító tényezők megléte mellett az oltás ugyancsak kiemelten fontos, főképp annak tudatában, hogy a fertőzést ugyan antibiotikumokkal is lehet kezelni, ám a súlyos megbetegedéseknél a kezelés sokszor már elkésett. Ráadásul az antibiotikumokkal szemben rezisztencia is kialakulhat!

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp