Még hátul kullog Európában a magyar felnőttképzés
Kevéssé becsüljük meg a céges továbbképzéseket, pedig mindenképpen többet érünk a munkaerőpiacon, ha valódi többlettudásra teszünk szert. A személyzeti tanácsadó tapasztalatai szerint a megszerzett tudással nemcsak az elhelyezkedési esélyek nőnek, de magasabb fizetés is elérhető.
Aki maga szánja rá magát, megbecsüli, akit cége küld továbbképzésre, gyakran tehernek érzi, pedig a változó piaci igényekhez a legjobban a megfelelő továbbképzéssel alkalmazkodhatunk. Az elmúlt években Magyarországon a lakosság kevesebb mint 10%-a részesült felnőttképzésben, ami messze elmarad az Unió 30% feletti szintjétől, de Lengyelországban is közel másfélszer annyian tanulnak az iskolapad elhagyása után, mint nálunk. Kedvező változás, hogy az utóbbi években a cégek több hangsúlyt fektetnek az oktatásra, és a fizikai dolgozók számára is egyre több képzést tartanak.
„Nemcsak üres frázis, hogy a munkaerőpiac igényeihez a legjobban folyamatos tanulással igazodhatunk. A gyakorlat azt mutatja, jobban el tud helyezkedni, illetve magasabb jövedelemre tehet szert az, aki felnőttként is képzi magát.” – fogalmazott Csákvári Róbert, a cég ügyvezető igazgatója.
Magyarországon az iskolarendszeren kívüli felnőttképzést legjobban a szakképzési hozzájárulás segíti, de azt ma még leginkább a nagyvállalatok veszik igénybe, míg a hazai kis- és középvállalatok kevésbé élnek a lehetőségekkel. A szakképzési hozzájárulásból a cégek azt a külső képzést számolhatják el, amelyet az adott vállalat saját szervezetétől elkülönült, akkreditált felnőttképző intézménytől rendel meg munkavállói számára
„Még a kisebb vállalatoknak sem érdemes lemondaniuk a szakképzési járulékról, hiszen akkreditált keretek között is megszervezhető egy-egy, az adott cég által fontosnak tartott oktatás. Így pedig élni lehet a járulékkal.” – állítja Majorosné Kiss Zsuzsanna, a tanácsadó képzési üzletágvezetője, aki szerint a képzés eredménye jellemzően nagyon hamar megtérül: egy felmérés szerint az oktatás után a vállalatok túlnyomó többsége javulást vesz észre a munkatársak teljesítményében. A hatékonyság mellett jellemzően a bizonyítvány sem mindegy: a cégek 68%-a tartja fontosnak, hogy igazolás tanúsítsa a képzés sikeres elvégzését.