2024. 11. 22. péntek

Cecília
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Kultúra » Ünnepi előadással indul a Szegedi Szabadtéri 80., jubileumi évada

Ünnepi előadással indul a Szegedi Szabadtéri 80., jubileumi évada

Fennállásának 80. évfordulóját ünnepli jövőre a Szegedi Szabadtéri Játékok. A legnagyobb múltú szabadtéri színházi fesztivál 2011-es évadának műsorát ennek szellemében alakította ki az igazgatóság. Az elmúlt évtizedek előtt tisztelegve ünnepi előadásként kerül színre Az ember tragédiája, mely a játékok kezdeti időszakának emblematikus produkciója volt – ezzel visszatér a próza a Dóm térre. Összesen hét produkciót, ebből valamennyi Dóm térit saját bemutatóként láthat a közönség jövő nyáron a Szabadtéri két játszóhelyén. Három operabemutató mellett öt magyar mű is színre kerül.

Hét produkció, tizenkilenc előadás, négy saját bemutató, három opera, öt magyar mű és két musical/zenés játék: ez a 2011-es Szegedi Szabadtéri Játékok műsorterve számokban. A profán adatoknál azonban fennköltebb az a jubileum, melynek jegyében telik hazánk legnagyobb és legkiemelkedőbb múlttal rendelkező nyári zenés színházi fesztiváljának jövő évada: a Szabadtéri ugyanis jövőre ünnepli fennállásának nyolcvanadik évfordulóját. 1931. június 13-án tartották az első előadást a Fogadalmi Templom előtt, ezt követően a szabadtéri előadások minden év nyarán Szeged fő kulturális eseményét jelentették. Juhász Gyula 1926-ban megfogant ötlete nyomán Hont Ferenc vágott bele rendíthetetlen elkötelezettséggel és szeretettel a megvalósításba – Klebelsberg Kunó kultuszminiszter támogatásával és Hevesi Sándor elképzelései mentén.

Az ember tragédiája

Madách Imre drámai költeménye nyitja a Szabadtéri ünnepi évadát. A Tragédia a téren legtöbbet játszott előadások között van – 16 nyáron és 61 előadásban szerepelt műsoron –, a fesztivál dicső kezdeti korszakában szinte minden évben színre került: 1933 és 1939 között évente láthatta a közönség. A háború szülte húsz éves kényszerszünet utáni második évtől, a hatvanas években összesen hatszor, a hetvenes és nyolcvanas években pedig egy-egy évadra tért vissza a darab a Dóm térre. Utoljára 2000-ben láthatták a nézők. Hont Ferenc után Major Tamás, Vámos László és Szinetár Miklós is megkapta a rendezés lehetőség. Ádám, Éva, az Úr és Lucifer szerepeiben olyan színészek álltak színpadra mint Lehotay Árpád, Tőkés Anna, Básti Lajos, Bessenyei Ferenc, Ruttkai Éva, Gábor Miklós, Sinkovits Imre, Hegedűs D. Géza és Bánsági Ildikó.    

A 2011-ben színre kerülő produkciót Vidnyánszky Attila, a rendezői középgeneráció emblematikus alakja rendezi. 2009-ben és a 2010-ben is az ő koncepciójában színre vitt újszegedi előadásokat – a Sólyompecsenyét és a Tótékat – láthatta a közönség. A vele megkezdett művészi munka kiteljesedését jelenti a Dóm téri prózai bemutató. Főbb szerepekre olyan neves színészeket kíván felkérni a menedzsment, akik más műfajokban már szintén bizonyítottak a Dóm téren. A Tragédia két alkalommal lesz látható.

A szereposztások – mind a Dóm téri, mind az újszegedi produkciók esetében – a szokásos módon jövő év elején, a szerződtetések végével lesznek nyilvánosak.

A víg özvegy

A 2011-es évad második bemutatója Lehár Ferenc egyik legnépszerűbb és legjelentősebb operettje, A víg özvegy lesz. A mű – hallatlan sikere mellett – zeneileg rendkívül nagyformátumú, az operaházak repertoárján is gyakran szerepel. A művészeti vezetés nem titkoltan azt a vonalat kívánja folytatni az operett színre állításával, amely a Csárdáskirálynővel kezdődött: hangulatban, szellemiségben és sikerében egyaránt. A szereposztás tekintetében a nagy népszerűségnek örvendő közönségkedvencek mellett operaénekesekre is számítanak. A víg özvegy négy alkalommal kerül színpadra.

Carmen

Az idei, 2010-es évad szakmai berkekben és a közönség körében is leginkább dicsért produkciója a Kerényi Miklós Gábor rendezte Carmen volt. A kritikák dicsérik Kesselyák Gergely energikus karmesteri irányítását, a zenekar és a kórus megbízható helytállását, a szólisták több mint meggyőző teljesítményét. Kero® rendezését pedig a „kifogástalan profizmus” jelzővel írják le. „Az élményopera kellemes élménynek bizonyult” – ítél az Élet és Irodalom kritikusa. „Nagy előadás volt Kero®Carmenje” – írja a Fidelio ítésze.

A Szabadtéri hagyományainak megfelelő továbbjátszás jövőre ez az opera lesz, amikoris a menedzsment szintén számít külföldi vendégművészekre, de új, friss szemléletet hozó szereplőkre is. A buja cigánylány történetét feldolgozó Carment két alkalommal tűzik műsorra.

Valahol Európában

A 2011-es évad új musical-bemutatójának színre vitelét a darab egyértelmű, évek óta tartó töretlen sikere mellett a Szabadtéri saját honlapján közzétett internetes szavazás eredménye is megerősítette: a nézők szinte ostromolták a Szabadtérit a musicalért. Dés László – Nemes István – Böhm György – Korcsmáros György – Horváth Péter: Valahol Európában című művének aktualitását kiemeli, hogy 2011-ben Magyarország az Európai Unió soros elnöke, amely alkalomból a szervezők fel szeretnék kérni Dés Lászlót egy új betétdal, az „Európa Himnusza” megkomponálására.

Újszegedi Szabadtéri Színpad: egyfelvonásos operák és Darvasi László darabja

Jövőre kivételesen zenés darabokat tűznek műsorra az újszegedi játszóhelyen, hiszen a Dóm téri prózai előadás némiképp átírja az eddigi hagyományokat, miszerint a „kisszínpadon” kap helyet a próza. Két operaprodukció is színre kerül Újszegeden: Puccini egyfelvonásos Gianni Schicchi-je és a magyar opera egyik legjelesebb képviselőjének, Vajda Jánosnak szintén egyfelvonásos Mario és a varázsló című darabja.

A Gianni Schicchi a mester Puccini egyfelvonásosa, melynek librettóját Dante Isteni színjátéka alapján írták és egy dúsgazdag firenzei polgár hagyatékának furfangos elosztásáról szól: Gianni Schicchi a családot a vagyonából kiforgató szélhámos.

Vajda 1988-ban bemutatott egyfelvonásos operája Thomas Mann azonos című elbeszéléséből készült, melyben az illuzionista Cipolla bűvöli meg közönségét, köztük a szerelmi bánatban szenvedő Mario-t. A zene a történet előremenetével párhuzamosan halad a reálisból a szürreálisba. A szereposztás – bár az előadás nem igényel sok szereplőt – parádés lesz, mely garantáltan elnyeri a fiatalabb korosztály tetszését is.

A másik újszegedi bemutató a Szegedhez köthető Darvasi László művéből készült Popeye című zenés produkció lesz. Az előadás zenéjét Pierott, a dalok szövegét Ganxsta Zolee írta, aki előadóművészként személyesen is közreműködik a produkcióban. A produkció a kecskeméti Katona József Színház vendégjátékaként érkezik Szegedre.

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Mindenhol szükség van tanárokra!
Kétség nem fér ahhoz, hogy az oktatás és vele együtt a tanárok helyzete és megítélése volt már jobb is az elmúlt évtizedekben, viszont ez nem jelenti …

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp