Fehérhomlokú maki érkezett a Miskolci Állatkertbe
Több mint egy évtized után ismét látható hím fehérhomlokú maki a Miskolci Állatkertben. Az elmúlt években az állatok kifutója előtt álló látogatók kicsit talán tanácstalanul szemlélték a két makit, akiknek homloka – nevükkel ellentétben – barna színű. Most azonban már mindenki számára érthető lehet, hogy miért is kapták ezek az állatok ezt a nevet: a hímek arcát övező szőrzet ugyanis valóban fehér színű.
A két nőstény, akik még a kilencvenes évek közepén érkeztek Miskolcra, 1998-ban maradtak özvegyen, azóta kettesben élték mindennapjaikat, egészen mostanáig. A nyár folyamán Csehországból, az Olomouci Állatkertből érkezett hozzájuk egy hím, aki a kötelező karanténidő letelte után összeköltözhetett új társaival.
A fehérhomlokú makik (Eulemur albifrons) Madagaszkár szigetének északkeleti területén, a trópusi erdőkben őshonosak. Mint Madagaszkár élővilágának többi tagját, őket is leginkább élőhelyük elvesztése, az erdőirtások és az emberi környezet terjeszkedése veszélyeztetik. Ezért a fehérhomlokú maki természetvédelmi státuszát is sebezhetőnek minősítik.
A világ állatkertjeiben a nyilvántartások szerint mindössze 150 fehérhomlokú makit tartanak, közülük immár hárommal – Magyarországon egyedül – a Miskolci Állatkertben találkozhatnak a látogatók. A tizenhárom éves hím gyorsan összeszokott a két nősténnyel, és a Trópusi házban bárki megtekintheti őket.