A rendezvény (első) szakmai napján tenyészszemlén lehet részt venni. A második naptól pedig különböző versenyszámokban mérettetik meg magukat a lovak és lovasok, mint például a díjugratás, fogathajtó verseny, valamint a huculösvény verseny. A huculösvény egyedülálló lovasverseny, ahol a fajtára oly jellemző bátorság és kezelhetőség, valamint a lovas iránti feltétlen bizalom mérettetnek meg, ahol a legapróbb lovasoktól a profi lovasokig mérik össze tudásukat a bátor vállalkozók a nemzetközi mezőnyben.
A versenyekszámok között huszárok, csikósok, hagyományőrző lovasharcosok és egyéb lovasbemutatók szórakoztatják a közönséget. A hétvégén a lovas programokon kívül kézműves vásártérrel, gasztronómiai programokkal és gyerek foglalkozásokkal várják a vendégeket.
Hucul lovakról röviden
A hucul lófajta nevét a Tisza forrásvidékén elő népről kapta. A fajtában a vadlóősök, a tarpán, taki és sok más, ma már ki sem mutatható vérvonal keveredik. Mint őshonos magyar fajta külterjes módon tartható, genetikai értékének megőrzése ezeket a körülményeket igényli is.
A II. világháborút követően a hucul fajtát Magyarországon a kipusztulás veszélye fenyegette. A 70-es évektől a Fővárosi Állat- és Növénykert gyűjtötte össze a még meglévő hucul lovakat. A 10 kancából álló gyűjtemény 1986-ban az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatósághoz került.
Jósvafőn található Magyarország egyetlen, a fajta fenntartásában, ősi génállományának megőrzésében meghatározó nemzeti tenyészete. Az állományt a Gergés-lápán található kancaménes, a Kúriában található méntelep és munkalovak, valamint a Szinpetriben található csikónevelő telep méncsikói alkotják. A hucul ló nyugodt természete miatt gyermeklovagoltatásra is alkalmas.
Az elmúlt években számtalan hazai és külföldi lovas rendezvényen, versenyeken vettek részt az Aggteleki Nemzeti Park munkatársai a ménes lovaival, ahol nagyon szép eredményeket értek el és több alkalommal díjakat is nyertek.
fotó:wwww.huculmenes.hu