Pályázati pénzből újul meg a Borsod Volán Zrt. kazincbarcikai állomása. Emellett kialakítják, fejlesztik a társaság utastájékoztatási rendszerét is a miskolci, kazincbarcikai, ózdi, tiszaújvárosi, mezőkövesdi, encsi és edelényi autóbusz-állomásokon. A projekt összesen 455,9 millió forintba kerül, amelynek 60 millió forint az önrésze. Erről tájékoztatta a sajtót Sárközi György, a Borsod Volán Zrt. vezérigazgatója, és Demeter Péter, területi igazgató, a projekt menedzsere, csütörtökön.
Sárközi György elmondta, hogy a projekt 395,1 millió forint állami és európai uniós támogatással 2012 közepéig valósul meg. A beruházás első szakaszában a kazincbarcikai autóbusz-állomás bővítése és épületrekonstrukciója zajlik ez év augusztus 10-től.A kazincbarcikai önkormányzat egy közel 3000 négyzetméteres területet bocsátott a társaság rendelkezésére, 50 évig ingyenesen, hogy a teljes beruházás megvalósítható legyen.
A fejlesztés második szakaszában alakítják ki a komplett, korszerű utas-tájékoztatási rendszert: Miskolc, Kazincbarcika, Ózd, Tiszaújváros, Mezőkövesd, Edelény és Encs autóbusz állomásain.
Azt is hangsúlyozta, hogy a közösségi közlekedésben is elengedhetetlen a fejlesztés, amely az épített infrastruktúra javításával kell, hogy megvalósuljon. A közlekedési társaságnál – hasonlóan az egyéni közlekedéshez – egyre inkább előteret kell kapniuk a korszerű telematikai megoldásoknak, például a GPS-nek, amely a buszok esetében nem elsősorban útvonalkeresést, irányt jelent, hanem az utazóközönség valós tájékoztatását szolgálja.
Demeter Péter területi igazgatótól megtudtuk, hogy a barcikai csaknem 150 millió forintos beruházás során akadálymentesen megközelíthető utasvárót, büfét és pénztárakat alakítanak ki. Emellett négy új irodahelyiség, belső korszerűsítés, hőszigetelés, homlokzati rekonstrukció, nyílászáró csere és új utcabútorok is szerepelnek a felújítás terveiben. Azért is volt ez időszerű, hiszen ez az állomás a ’60-as évek építési technológiáját tükrözi. A projekt további részében kialakítják a komplett, korszerű utas-tájékoztatási rendszert, amely lefedi az indító fedett és nyitott kocsi állásokat, fedett peronokat és várótermeket. Az infokommunikációs fejlesztés egyébként szorosan kapcsolódik az utas-tájékoztatási fejlesztéseikhez, ennek egyik eszköze az a SOS információs oszlop amelynek segítségével megkönnyíthetik a segítséggel élők napi utazását. Ennek 4 millió forint a költsége, s azért jó a rendszer, mert a felmérések szerint a mozgáskorlátozott emberek 75-80 százaléka személyes segítséget igényel, s ez ezt biztosítja.
Arról is beszámolt, hogy a Borsod Volán Zrt. a projekten most 90 autóbuszán telepít GPS alapú járműkövető és fedélzeti rendszert, amely pontos információt szolgáltat a jármű időbeni és térbeni mozgásáról, de a terv, hogy minden – 513 darab- autóbuszban legyen majd a korszerű berendezés.
Lapunk kérdésére, hogy melyik autóbusz -állomás felújítása lesz a következő lépés? A vezérigazgató elmondta: a legidőszerűbb éppen a miskolci Búza téri állomás felújítása, vagy elhelyezése lenne, s készült is erre 1994-ben egy koncepció, de ezt egyedül nem tudjuk megoldani, csak a várossal, és az MVK Zrt.-vel közösen.
Ilyen volt
Ilyen lesz