Az elmúlt napokban hárman fulladtak vízbe, ebben a nyári idényben már hat ilyen jellegű tragédia történt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében. A nyári hónapokban legtöbbször a meggondolatlan fürdőzés okoz tragédiát. A rendőrség arra figyelmeztet, hogy minden esetben körültekintően és felelősen töltsék a pihenni vágyók szabadidejüket a vízpartokon, strandokon. Még július 23-án a késő esti órákban ment úszni az a 44 éves ongai férfi, akinek eltűnését csak másnap délután jelentették ismerősei. Az ittas férfi a feltételezések szerint elmerülhetett a tóban. A szakemberek által folytatott keresés július 25-én a délutáni órákban vezetett eredményre, amikor is kiemelték a vízbe fulladt férfi holttestét. A másik esetet július 24-én jelentették a Sárospataki Rendőrkapitányságra, ami szerint egy 43 éves nőt holtan találtak a Téglagyári tóban. Az elsődleges információk szerint a sárospataki nő két napja tűnt el, amikor is feltehetőleg elmerült a tóban. A hétvége harmadik tragédiája július 24-én az esti órákban történt Miskolcon, amikor egy 22 éves miskolci fiatalembert sodort el a Sajó folyó a Sajószigeti út mentén.
Az eseteket a Miskolci, illetve a Sárospataki Rendőrkapitányság közigazgatási eljárás keretében vizsgálja, amelyek során a szakértői vélemények az idegenkezűséget kizárták.
Az elmúlt években sajnos több alkalommal előfordult, hogy a nyári fürdőzések tragédiába torkoltak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében is. A vízbe fulladások száma az elmúlt három évben mindig 10 fölött volt, melyből a nyári fürdőzések során előforduló halálesetek száma egy-egy idényben 4-5 esetre tehető. A tragédiák okai közt szerepel az ittasság, különböző egészségügyi okok, meggondolatlan fürdőzés, de ilyen tekintetben a horgászás is hordozhat veszélyeket.
Jó tudni azt is, hogy, aki tiltott helyen fürdik szabálysértést követ el és húszezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható!
Információs háttér:
Borsod-Abaúj-Zemplén megye szabad vizekben – folyók, tavak – igen gazdag, ezáltal számtalan lehetőséget biztosít a fürdőzésre, a sportra, a horgászatra és a szabadidő egyéb hasznos eltöltésére. Az ismeretlen vízterület azonban számos veszélyforrást hordoz – erős sodrás, örvénylés, a mederfenék egyenetlenségei. Váratlan veszélyhelyzetben általában pánik lesz úrrá a fürdőzőkön, nem hoznak helyes döntést, megrémülnek, kapkodnak, a végtagjaik „lebénulnak” és elmerülnek. Éppen ezért, hogy a szabadságok, vakációk időszaka valóban kellemes legyen, és gondtalanul végződjön, tartsuk be a fürdőzés legalapvetőbb szabályait:
Gyengén úszók csak sekély vízben fürödjenek!
* Ne fürödjön közvetlenül étkezés után, teli gyomorral!
* Szeszes italtól befolyásolt, gyógyszer vagy kábító hatású más szer miatti bódult állapotban tartózkodjon a fürdőzéstől!
* Éjszaka és korlátozott látási viszonyok között ne fürödjön!
* A szabad vizek mentén a kijelölt fürdőhelyen történő fürdőzés a legbiztonságosabb!
* Ha hínáros vízen kell átúszni, akkor azt a lehető legkisebb mozdulatokkal tegye!
* Ha az örvény lehúzza, ne kapálózzon, a lélegzetét visszatartva várja meg, míg az örvény ereje érezhetően csökken és ússzon a felszínre!
B-A-Z. MRFK Kommunikációs Iroda