2025. 01. 22. szerda

Artúr, Vince
1 EUR 411 HUF
1 GBP 487 HUF
Kezdőlap » Gazdaság » Pályázatok » A Bizottság 250 millió eurót biztosít közel 200 új LIFE+ projekt támogatásához

A Bizottság 250 millió eurót biztosít közel 200 új LIFE+ projekt támogatásához

Az Európai Unió környezetvédelmi célú pénzügyi eszközének, a LIFE+ programnak (2007–2013) a keretében közzétett harmadik pályázati felhívás eredményeként az Európai Bizottság 210 új projekt támogatását hagyta jóvá. Az Európai Unió összes tagállamából érkeztek be projektjavaslatok, amelyek a természetvédelemmel, a környezetvédelmi politikával, valamint a tájékoztatással és kommunikációval kapcsolatos intézkedésekre irányulnak. Összesen 515 millió eurós befektetést jelentenek, amelyből az Európai Unió 249,8 millió eurót finanszíroz. Janez Potočnik környezetvédelmi biztos így nyilatkozott: „A LIFE+ program továbbra is magas minőségű, újszerű projekteket szeretne támogatni, amelyek magas szintű hozzáadott értéket jelentenek az EU-nak. Biztos vagyok benne, hogy az új projektek nem csupán a környezet megőrzéséhez és javításához járulhatnak jelentősen hozzá, hanem a ránk váró fő környezetvédelmi kihívásokra is felhívják majd a figyelmet Európa-szerte, különös tekintettel a biodiverzitás csökkenésére, a vízhiányra és az éghajlat változásra.”

A 2009 novemberében lezárult pályázati felhívásra a 27 uniós tagállam állami vagy magánszervezeteitől több mint 600 javaslat érkezett a Bizottsághoz. Ezek közül 210 projektet választottak ki közösségi társfinanszírozásra, amelyek a program alábbi három összetevőjén keresztül részesülnek támogatásban: a LIFE+ természet és biodiverzitás, a LIFE+ környezetvédelmi politika és irányítás és a LIFE+ információ és kommunikáció.

A LIFE+ természet és biodiverzitás keretébe tartozó projektek a veszélyeztetett fajok és élőhelyek védettségi állapotának javítására irányulnak. A Bizottság 194 pályázat közül 84 projektet választott ki, amelyeket természetvédelmi szervezetek, kormányzati szervek és egyéb szereplők által létrehozott partnerségek nyújtottak be. A 24 tagállamban összesen 224 millió eurós összbefektetést jelentő projektek finanszírozásához az Európai Unió mintegy 124 millió eurót biztosít. A projektek nagy többsége (74 projekt) olyan természetvédelmi projekt, amely hozzájárul a madár- és/vagy az élőhelyvédelmi irányelv végrehajtásához és a Natura 2000 hálózat fenntartásához. A fennmaradó tíz projekt témája a biodiverzitás. Ez a LIFE+ új kategóriája, amely a biodiverzitással kapcsolatos szélesebb körű kísérleti projektekkel foglalkozik. A Bizottság örömmel vette tudomásul a biodiverzitással kapcsolatos pályázatok számának határozott növekedését (négy (4) projekt) immár 2007, a kategória bemutatkozása óta.

A LIFE+ környezetvédelmi politika és irányítás keretében olyan kísérleti projektek megvalósítására kerül sor, amelyek innovatív szakpolitikai ötletek, technológiák, módszerek és eszközök fejlesztéséhez járulnak hozzá. A Bizottság a köz- és a magánszektorbeli szervezetek által benyújtott 308 javaslat közül 116 projekt támogatásáról döntött. A 17 tagállamból kiválasztott projektek összesen 278 millió eurós összbefektetést jelentenek, ennek finanszírozásához az Európai Unió mintegy 120 millió eurót biztosít. Az innovációs projektek képviselik az EU által támogatott javaslatok legnagyobb hányadát (17 projekt közel 20,9 millió euró értékben). A legnépszerűbb terület, ami a benyújtott pályázatok számát illeti, a hulladékgazdálkodás és a természeti erőforrások voltak (20 projekt 19,3 millió euró összegben), ezt követte a vízgazdálkodás és az innováció (17 projekt mindkét területen). A fennmaradó 63 projekt különböző témákkal foglalkozik, többek között a levegővel, a vegyi anyagokkal, az éghajlatváltozással, energiával, környezet és az egészség kapcsolatával, az erdőkkel, az innovációval, a zajártalommal, a talajvédelemmel, a stratégiai módszerekkel és a városi környezettel.

A LIFE+ információ és kommunikáció környezetvédelmi kérdésekkel kapcsolatos ismeretterjesztő és figyelemfelkeltő projekteket, valamint az erdőtüzek megelőzését szolgáló képzéseket és tudatosságnövelő intézkedéseket foglal magában. A Bizottság a köz- és a magánszférában működő természet- és/vagy környezetvédelmi szervezetek által benyújtott 113 javaslat közül 10 projektet támogat többek között a biodiverzitás, klímaváltozás, hulladék- és vízgazdálkodás témaköreiben. A 7 tagállamban megvalósítandó, összesen 12,9 millió eurós összbefektetést jelentő projektek finanszírozásához az Európai Unió mintegy 6,3 millió eurót biztosít.

A LIFE+ program

A LIFE+ a környezetvédelmi projektek finanszírozására szolgáló pénzügyi eszköz az Európai Unióban, amely a 2007-től 2013-ig terjedő időszakra 2,143 milliárd euró (azaz kétmilliárd-száznegyvenhárommillió euró) összköltségvetéssel rendelkezik. Az említett időszakban a Bizottság évente egyszer pályázati felhívást tesz közzé LIFE+ projektjavaslatok benyújtására.

További információk

A LIFE+ keretében támogatott új projektek országok szerinti kimutatását a melléklet tartalmazza.

*

A természet és biodiverzitás keretébe tartozó új projektekről további részleteket az alábbi weboldalon talál:

http://ec.europa.eu/environment/life/publications/lifepublications/compilations/documents/natcompilation09.pdf

*

A környezetvédelmi politika és irányítás keretébe tartozó új projektekről az alábbi weboldalon olvashat:

http://ec.europa.eu/environment/life/publications/lifepublications/compilations/documents/envcompilation09.pdf

*

Az információ és kommunikáció témájú új projektekről itt tájékozódhat:

http://ec.europa.eu/environment/life/publications/lifepublications/compilations/documents/infcompilation09.pdf

*

A LIFE+ programmal kapcsolatos minden információt megtalál az alábbi honlapon:

http://ec.europa.eu/life

*

Az érdeklődők az illetékes nemzeti hatóságokkal is kapcsolatba léphetnek az alábbi elérhetőségen:

http://ec.europa.eu/environment/life/contact/nationalcontact/index.htm

Annexes

Magyarország – 1 projekt (4 millió)

LIFE+ program – Természet

*

Kerecsensólyom B-H-R-S (Bükki Nemzeti Park Igazgatóság)

Ennek a LIFE Természet projektnek a célja, hogy stabilizálja és a jövőben megerősítse az európai kerecsensólyom-populációt (Falco cherrug) a bolgár és román kerecsensólyom megőrzésre irányuló legjobb gyakorlatok megvalósításával.

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

További cikkek

NAV: Indul a 2025-ös eSZJA-szezon
Már elérhetők a friss szja-bevallási információk a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapján. A 2024-re vonatkozó bevallások tervezetét idén is elkés…

Facebook

Időjárás

Hirdetés

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp

Hirdetés
Hirdetés