2024. 11. 24. vasárnap

Emma
1 EUR 411 HUF
1 GBP 494 HUF
Kezdőlap » Kultúra » Mozaik » Az euro története

Az euro története

„Az illetékes szakemberek mindent megtettek a pénz biztonsága érdekében. Ennek megfelelően az eurobankjegyek speciális papírból és különleges nyomdatechnikai eljárásokkal készülnek. A banjegyek vízjelet, biztonsági szálat, illeszkedőjelet, hologrammot- a magasabb címletek pedig színváltó festéket is találunk.

 

A bankjegyek minden tagállamban, minden oldalukon azonosak. Nem így a pénzérmék. Ezeknek ugyanis csak az előoldala közös. Luc Luycx, a belga királyi pénzverde művésze tervezte. Az érmesorozat nyolc címletből áll: 1, 2 5 10, 20 és 50 centes, valamint egy és két erurós érmékből. Egy euró 100 centtel egyenlő. A nyolc eruró változó mérete, súlya, anyaga, színe és vastagsága csak úgy, mint az eltérő kialakítású peremek segítik a felhasználókat at egyes címletek azonosításában. Továbbá, az érmet kezelő automatákat, gépeket a címletek felismerésében. Az érmék közös oldalain Európa három féle képpen ábrázolt térképét és az európai közösség tizenkét csillagát találjuk. A három legalacsonyabb címleten látható térkép Európát mutatja a világ részeként. A 10, 20 és 50 centes érméken az eurozóna országai láthatóak. Az 1 és 2 eurós érméken lévő térkép viszont az európai közösség tagjainak egységét jelképezi. Valamennyi euró érme törvényes fizetőeszköz az euróövezet egészében. Függetlenül azok nemzeti motívumokkal ellátott hátoldalától. A két legmagasabb címlet, az 1 és a 2 eurós a nagyobb biztonság érdekében, bikolor kivitelben készült. Külső gyűrűjük más színű, mint  a belsejük. Az 1 eurós kívül sárga, a 2 eurós belül. A 12 érintett tagállamból 5-ben országonként azonos motívum szerepel mind a nyolc érme nemzeti oldalán. A BENELUX államokban az uralkodó vagy a trónörökös képmása. Írországban a kelta hárfa, Portugáliában pedig régi pecsétek. A többi hét országban az egyes érmecímletek motívumai különbözőek. Például az osztrák 1 euróson Mozart, az olasz 10 centesen Botticelli Vénusza, a német 10, 20 s 50 centesen a Brandenburgi kapuk. A német 1 és 2 euróson a sas, az osztrák 2 centesen egy havasi gyopár, az 50 centesen a szecesszió bécsi épülete, a francia 1,2 és 5 centesen Mariann az ország jelképe, a finn 1 euróson pedig két repülő hattyú látható. A Magyar Nemzeti Bank fontos céljának tekinti Magyarország csatlakozását az euróövezethez. Rövidesen pályázatot ír ki a magyar euróérmék megtervezésére. Így a 2004 május 1-én az Unió tagjaivá váló tíz ország között hazánknak is lehetősége lesz eldönteni milyen sajátos, összetéveszthetetlen, csak is országunkra jellemző motívumok kerüljenek a leendő magyar euróérmékre.”

-freepress.eu-

 

Érdekesnek találtad? Oszd meg a Facebookon!

Kapcsolódó cikkek

Elizabeth Koncertshow az Arénában
„Nagy fába vágtuk a nagy fejszénket” – mondta  Janza Kata, az ország Elisabeth-je, a gödöllői Királyi Kastélyban tartott sajtótájékoztatón, ahol behar…

További cikkek

Üdv a pénzügy világában!
Az iskolás évek alatt sokan abszolút távol érezzük magunktól a matematikával összefüggő tantárgyakat, aztán a felnőtt életünkben mégis pénzügyekkel, s…

Facebook

Időjárás

Karikatúra

furesz

Legolvasottabb

Hirdetés

Nap vicce

– Hogy hívják a mexikói rigót?
– ???
– Rodrigó!

Forrás: napivicc.hu

Hirdetés
Hirdetés

Horoszkóp