A társadalmi élet egyik jelentős meghatározója – még mindig kezeletlen probléma – az állampolgárok között mára már egyre gyakoribban jelentkező nők, gyermekek elleni erőszak. Erre a dologra hívja fel a figyelmünket, az 1994-ben megalakult NANE Egyesület. (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen) Nem szabad elhallgatni, erről beszélni kell, hiszen ma már nem tilos!
Patricia Evans: Szavakkal verve című könyvében 2féle nagyon fontos hatalomra hívja fel a figyelmet: az első- a jó, magunk feletti hatalom-, a második- a rossz mások felett uralkodó hatalom, ami könnyen továbbfokozódhat és bántalmazásba torkollhat.
A témával kapcsolatban kérdéseimre Tóth Györgyi munkatárs válaszolt, aki a NANE Egyesület egyik tagja.
Ma már egyre többet hallunk a nők és gyerekek ellen elkövetett erőszak megnyilvánulásáról. Honnan jött az ötlet az Egyesület megalapítására?
– Nem vagyok alapító tag, de 4 évvel később csatlakoztam én is az Egyesülethez, amely 1994-ben alakult. Magyarországon ez az első ilyen szervezet, ahol segélyvonalon keresztül próbálnak segíteni a bántalmazottakon.
Az alapítás egy hosszabb múltra vezethető vissza, politikai és történelmi háttere is van.
1989 előtt nem voltak ilyen problémák, hogy nők-férfiak közötti különbség, szegény-gazdag ellentét…ebből is látható, hogy a múltban teljesen másképp működtek a dolgok mint manapság. A férfiak „hatalma” több ezer évvel ezelőtti történetre vonatkoztatható vissza, amikor őket nevezték ki családfőnek, az élet-halál képviselőjének, ettől kezdve alakult ki a mai állapot. Ez a hatalom vezérli a bántalmazásra folyamodó férfiakat. A bántalmazók módszerei, viselkedési minden esetnél hasonló olyan, mintha velük született, tanult dolgot hajtanának végre.
Valójában ez a szervezet az Észak-Amerikából illetve Nyugat-Európából indult hagyomány folytatója. (A 60as években kitört a 2.feminista hullám, ahol a választójog „igénylése” mellett feltűnt a nők elleni erőszak problémája is. Az első ilyen hullám a választójog kivívásáért folyt.) A 70es években ténylegesen belátták a problémát és elkezdődtek a nők segítésére irányuló tevékenységek. Igazából innentől vehetjük, hogy segítenek a bántalmazottakon.
1993ban az ENSZ emberjogi konferenciáján elfogadták a DEVAW-ot. (Declaration on the Elimination of Violence Against Women = a nők elleni erőszak felszámolásról szóló nyilatkozat) Ezt követte a nők emancipációja, amely kiváltotta a nemek közti tényleges ellentéteket, tehát ez is a háttere annak, hogy a 90es években megalakult a NANE, amely közvetlen az áldozatokat segíti és mind a mai napig működik.
– Valamikor a bántalmazásról nem is beszéltek az emberek, magukban tartották a dolgot, úgy gondolták, hogy ez magánügy. Ma hogy vélekednek erről a bántalmazottak? Jobban mernek problémáikról beszélni, illetve igénybe veszik a nekik nyújtott segítséget?
– Ma már nem tabu téma a bántalmazás! Szerencsére egyre többen keresik fel az Egyesületünket vagy fordulnak a hatóságokhoz segítségért.
A segélynyújtás a NANE-nél egy ún. segélyvonalon keresztül működik, amely az ország bármely területéről ingyenesen hívható este 6 és 10 óra között. Ebben az időtartamban átlagosan 4-8 hívás érkezik, de ezek általában olyan segítségre szoruló emberek, akik még soha nem hívták a szervezetet. Vannak természetesen visszatérő hívóink is, de ezek száma 0-2 között mozog. Ha valaki már felhívja ezt a vonalat, akkor valamilyen szinten tisztában van azzal, hogy milyen a saját helyzete, hiszen ok nélkül nem telefonál.
Minden 10. felnőtt él vagy élt már ilyen kapcsolatban, és szeretne belőle minél előbb kiszabadulni. Akkor a legfontosabb ennek az elszakadási folyamatnak az időtartama, amikor gyerekek is vannak a családban, hiszen attól, hogy őket nem bántalmazzák, még mindent tudnak és hallanak. Komoly lelki vonzata van az erőszaknak, akár még maradandó lelki sérüléseket is okozhat, ezért fontos, hogy minél előbb felismerjék a veszélyes helyzetet és mindent megtegyenek annak érdekében, hogy a legrövidebb idő alatt kiszabaduljanak ebből az állapotból.
-Amikor beérkezik egy hívás, mi a teendő? Mik a mozzanatai a segítségnyújtási folyamatnak?
-A segélyvonal által a szervezetben dolgozók is több tapasztalathoz jutnak illetve a bántalmazottak megoszthatják egymással a történeteiket, ezzel is segítve másokon. Az önkéntes munkatársak intenzív kapcsolatot létesítenek az áldozatokkal, hiszen ilyenkor az a legfontosabb, hogy megszakítás nélkül valaki végighallgassa őket és ne azt a választ kapják vissza, hogy „-majd megoldódik”, „-nem olyan nagy probléma”, „- neked kellene változtatnod” és így tovább. Az önkéntesek, akik ezeket a hívásokat fogadják, kezelik megerősítést és lelki támaszt is nyújtanak a hívó félnek. Először is a bántalmazott mondja el saját történetét (amikor előjön az, hogy a szervezetet felhívják akkor még egy korai stádiumban van az eset) majd a munkatársak elmagyarázzák, hogy mit tegyen-mit ne tegyen, és fontos az is, hogy valaki kívülről is lássa a kapcsolatát. Általában, akik felhívják az Egyesületet, azok már ezt megelőzően mindent megtettek annak érdekében, hogy javítsanak helyzetükön, de mégsem sikerült nekik.
– Miután 1-1 hívás beérkezik, milyen visszajelzéseket kapnak a bántalmazottaktól?
– Ez egy anonim vonal, a bántalmazók hívnak minket és nem fordítva. A visszajelzéseket kétféle csoportba lehetne sorolni, az azonnali illetve az évekkel a segítségnyújtás után elmondott véleményekre. Függ attól, hogy az illető éppen hol tart saját történetében. Az azonnal visszajelzések már a telefonbeszélgetések végén elhangzanak. A legtöbb esetben olyan dolgokat hallunk vissza, mint pl.: mi voltunk az elsők, akik félbeszakítás nélkül végighallgattuk történetüket és akik el is hiszik a velük megtörtént dolgokat (mert sok olyan eset is akad, ahol hiába mondják el problémáikat nem hiszik el, hogy ez velük történt, hiszen nem úgy néz ki, nem úgy ismerik a bántalmazót, mint aki képes lenne erre és arra), könnyebb elindulni a megoldás felé azok után, hogy ismertettük velük a jogaikat, megértő hangnemben beszéltünk hozzájuk. Ezek a tényezők mind nagyon fontosak az áldozatoknak, hiszen sokszor azért kerülnek már olyan végstádiumba, ahol már maradandó lelki sérülés nélkül nem tudják véghezvinni akaratukat, mert nem hallgatják végig őket, lekicsinyítik a problémáik fontosságát, nem hiszik el a történteket stb.
Mi is tisztában vagyunk azzal, hogy csodát tenni nem tudunk, de mégis mindent megpróbálunk annak érdekében, hogy a bántalmazottak minél kevesebb lelki trauma nélkül tudjanak kilábalni a helyzetükből és ezután minél hamarabb felépüljenek.
Az évekkel azutáni visszajelzést általában e-mailben kapjuk, ami sok évig is eltarthat, hiszen egy kapcsolatból kiszabadulni nem egy egyszerű, rövid folyamat. Nagyon sok erőt, kitartást és határozottságot igényel. Hiába sikerül valakinek távozni egy rossz kapcsolatból, de azután lelkileg helyre kell hogy álljon a lelke, a saját énje, miután már újra teljes életet tud élni.
– Hány ember dolgozik a NANE Egyesületében?
-Ez változó, hiszen projektekből történik a finanszírozás. 1-5 emberig terjed a dolgozók száma, ezeken felül az önkéntesek közül 15-20 aktív van. Róluk tudni kell továbbá, hogy nagyon magas követelményeket állítunk fel, hiszen aki ezt elvállalja az vagy benne van és csinálja mindig, foglalkozik az esetekkel vagy pedig nem tudja csinálni. Az önkéntes munka sem egyszerű, hiszen állandó segélyvonal felügyeletet igényel, ez min. 20 órát jelent, ezért nincs lehetőség még arra is, hogy összeüljenek a bántalmazottakkal, hiszen így is nagyon sok időt elvesz a szabadidejükből a munka, ezért is tartják fent továbbá a levelezős kommunikációt, ahol kisebb, egyszerűbb dolgokat tudnak megbeszélni. Azonban időnként a munkatársak összeülnek, illetve kötelezően 5-6 hetente részt kell venniük egy szupervízión, hiszen nekik sem kicsi az a lelki megterhelés, amit 1-1 eset után hallanak. Ez a fórum arra ad lehetőséget, hogy ők is kibeszélhessék saját magukból a történteket. Szintén elősegíti azt, hogy egymásnak újabb és újabb tapasztalatokról számoljanak be.
A NANE Egyesülete mellett a PATENT Egyesület (Patriarchátust Ellenzõk Társasága) is foglalkozik ezzel a kérdéskörrel, de ők legfőképp a jogsegély szolgálat oldalára specializálódtak.
Pókos Patrícia
További információk a témával illetve az Egyesületekkel kapcsolatban: