Miskolc polgármesterének tapasztalatai és javaslatai a tragikus árvízi helyzetről
Az Országgyűlés 2010. június 7-én (hétfőn) megtartott ülésén, Káli Sándor Miskolc polgármesterének Dr. Orbán Viktor miniszterelnökhöz intézett interpellációjának, teljes szövege:
Az alábbi pontok egyben kiegészítései a múlt hét közepén hivatalosan benyújtott, az Országgyűlési Házszabály 90 §.(1) bekezdése alapján bejelentett, Dr. Orbán Viktor miniszterelnökhöz intézett interpellációnak, melynek a címe: Hogyan kívánja segíteni Magyarország Kormánya az árvíz elleni védekezést és a helyreállítást?
Tapasztalataim és javaslataim hangsúlyozottan nem politikai indíttatásúak és így semmi közük pártpolitikai kérdésekhez. Egyben mélységesen elítélem azokat, akik a „parton”, messze a gátaktól, sajtótájékoztatóikon politikai karrierjükhöz használják fel a kialakult helyzetet.
Célom kizárólag a kialakult helyzet mielőbbi megoldása és a problémák szakszerű kezelése, egy valós nemzeti és szakmai összefogás eredményeként.
Javaslataim megfogalmazásával egyben köszönetemet szeretném kifejezni mindazoknak a magánszemélyeknek, civil szervezeteknek, szakmai szervezeteknek, szakembereknek és a Kormánynak is, akik aktívan részt vesznek a védekezési munkálatokban és segítenek a bajbajutottakon.
Tapasztalataim és javaslataim:
Nincs szinkronban a katasztrófavédelmi szakmai munka és irányítás a kivezényelt egységek és önkéntes védekezők helyi munkájával. Sok helyen fejetlenség van, és a jó szándék nem képes pótolni a szakmai hiányosságokat.
A katasztrófavédelmi előrejelzések lassúak, egy esetleges gátszakadás híre nem jut el időben a védőkhöz. Úgy tűnik, hogy nincsenek előre elkészített, a valós helyzetre alkalmazható forgatókönyvek. Ezek elkészítése a jövőre nézve elengedhetetlen!
Nincs elég és megfelelő eszköz a védekezéshez. A védekező egységek többsége – például a hősiesen dolgozó rendőrök és tűzoltók – gyakorló ruhában állnak a vízben és így védekeznek.
A katasztrófavédelem területén hiányoznak a képzett és nagy tapasztalatú vezetők. Így a gyakorlott szakemberek hiánya érződik a mentési feladatokban
A vízzel elárasztott területeken és a menekülteket befogadó bázisokon felerősödtek az etnikai feszültségek, súlyosak az együttélési problémák.
Előre nem is gondolt higiéniás problémák jelentek meg a menekültbázisokon. A gyerekek egy része tetves, mások nem tudják vagy nem akarják rendeltetésszerűen használni a tisztálkodási helyiségeket és eszközöket.
Elindultak a fosztogatásról szóló rémhírek, amelyeknek az alapjai a kisebb lopások, a gazdátlan eszközök eltulajdonítása.
Miskolcon jól vizsgázott a Közterület-felügyelet, a Polgárőrség és a Városőrség együttes fellépése. A helyben tartott rendvédelmi erők szerepe egy ilyen káresetben felbecsülhetetlen.
Tapasztalatból látszik, hogy ilyen vészhelyzetben több „jogosítvány” kell az intézkedőknek szakmai és rendvédelmi kérdésekben.
Javaslom, hogy a Parlament módosítsa a Közbeszerzésről szóló törvényt, hiszen sem a védekezésben, sem a helyreállításban nincs idő a beszerzések bonyolult és időigényes lebonyolítására.
Kérem, hogy Miskolchoz hasonlóan más nagyvárosok is fogadjanak be menekülteket, mert a város nem képes egyedül megbirkózni ekkora tömeggel.
Javasolom, hogy a Kormány nevezzen ki egy Újjáépítési biztost is, aki már most megkezdi az újjáépítés tervezését és a károsultak érdekképviseletét.
-
A biztosítással nem rendelkezők megsegítésével.
-
A Közmunkaprogram kiterjesztésével, hogy az ország minden tájáról érkezhessenek újjáépítők.
-
A magánvállalkozásokat segítő támogatással.
Miskolc 2010. június 07.
Káli Sándor
Miskolc polgármester